Connect with us
image007 - Nowa Hiszpania i ikona muzyki polifonicznej

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Nowa Hiszpania i ikona muzyki polifonicznej

Festiwal Misteria Paschalia i Instytut Cervantesa w Krakowie zapraszają na wyjątkowe koncerty, które będą towarzyszyć tegorocznej, iberyjskiej edycji festiwalu. W ramach współpracy na platformie PLAY KRAKÓW będzie można bezpłatnie obejrzeć dwie produkcje FeMAUB, czyli Festiwalu Muzyki Dawnej w Úbedzie i Baezie. 18. Festiwal Misteria Paschalia odbędzie się w dniach od 1 do 5 kwietnia na PLAY KRAKÓW. W związku sytuacją epidemiczną w Polsce do programu festiwalu wprowadzono zmiany, o których więcej w dalszej części komunikatu.

Pierwszy z koncertów w wykonaniu hiszpańskiego zespołu Los Afectos Diversos pod dyrekcją Nacho Rodrígueza zostanie wyemitowany w Niedzielę Palmową 28 marca na PLAY KRAKÓW i będzie swoistym prologiem do głównego programu Festiwalu Misteria Paschalia. Jego głównym tematem będzie jedno z najwybitniejszych i najbardziej znanych dzieł kręgu iberyjskiego: Officium Defunctorum Tomása Luisa de Victorii. Koncert ten odbył się w ramach FeMAUB 2020 w kaplicy Zbawiciela w Úbedzie. Officium Defunctorum Tomása Luisa de Victorii jest niewątpliwie ikoną muzyki polifonicznej. W prezentowanym koncercie usłyszymy nową interpretację utworu – pełną kolorów, momentami nawet ryzykowną, intensywnie poruszającą, ale też dobrze osadzoną w nurcie wykonawstwa historycznego.

Drugi koncert, który będzie z kolei naturalnym epilogiem tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia, zostanie wyemitowany na PLAY KRAKÓW 11 kwietnia. Usłyszymy program zatytułowany „Nowa Hiszpania: od muzyki renesansu do dźwięków jarocho”, czyli ekscytującą i barwną podróż po repertuarze hiszpańskim i meksykańskim, popularnym i elitarnym, poczynając od czasów renesansu – w wykonaniu Mare Nostrum, włosko-hiszpańskiego zespołu pod dyrekcją grającego na violi da gamba Andrei de Carlo.

Nowa Hiszpania była klejnotem korony hiszpańskiej – istniejącym w latach 1535–1821 największym jej wicekrólestwem, rozciągającym się od terenów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych: Kalifornii i Teksasu, aż po granice Kostaryki w Ameryce Południowej. Głównym gatunkiem tradycyjnej muzyki wicekrólestwa był son, który narodził się na wyspie Hispaniola (dziś Haiti) z połączenia muzyki hiszpańskiej z afrykańskimi rytmami plemion Bantu i Arara. Ta oryginalnie hiszpańska forma – choć z silnymi wpływami muzyki państw basenu śródziemnomorskiego, szczególnie włoskimi – którą możemy także odnaleźć w zbiorach tabulatur na vihuelę z XVI wieku, w Meksyku stała się najstarszą i najbardziej ujmującą częścią muzyki tradycyjnej, ale także ważnym elementem jego barokowej przeszłości.

Współpraca między Festiwalem Misteria Paschalia a Instytutem Cervantesa w Krakowie oraz Festiwalem Muzyki Dawnej w Úbedzie i Baezie, przy wsparciu Narodowego Centrum Promocji Muzyki (koproducenta jednego z koncertów), ma na celu zwiększenie rozpoznawalności znakomitych hiszpańskich zespołów muzyki dawnej i jej kompozytorów na arenie międzynarodowej.

Festiwal Misteria Paschalia odbędzie się w dniach od 1 do 5 kwietnia całkowicie w cyfrowej przestrzeni na miejskiej platformie zdalnego dostępu do kultury PLAY KRAKÓW. W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji epidemicznej w Polsce oraz decyzją Ministerstwa Zdrowia o nowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w całym kraju konieczne było wprowadzenie zmian w programie festiwalu. Udało się jednak utrzymać jego charakter i pierwotny program w niemal niezmienionym kształcie. Koncert PASIONES DE ESPAÑA zaplanowany na 3 kwietnia zostanie w konsekwencji zarejestrowany w Auditorium de Dijon; nie będzie on transmitowany na żywo z Krakowa, jak pierwotnie zakładano. Koncert CARMINA LATINA w wykonaniu Cappelli Mediterranea i Chœur de Chambre de Namur pod kierownictwem Leonarda Garcíi Alarcóna będzie retransmisją muzycznego wieczoru z Victoria Hall w Genewie z 2015 roku. Z kolei koncert finałowy VIVALDI E HANDEL – ARIE E CONCERTI (wcześniej TRIBUTE TO VIRTUOSI) przyniesie wybór znakomitych arii dwóch wybitnych kompozytorów okresu baroku: George’a Friderica Handla i Antonia Vivaldiego, których muzyka przez lata stanowiła podstawę programową Festiwalu Misteria Paschalia i cyklu Opera Rara, a kontratenora Raffaela Pe zastąpi mezzosopranistka Natalia Kawałek.

Festiwal Misteria Paschalia i Instytut Cervantesa w Krakowie prezentują:

28 marca 2021 | godz. 18.00
Premiera nagrania na PLAY KRAKÓW
LOS AFECTOS DIVERSOS

11 kwietnia 2021 | godz. 18.00
Premiera nagrania na PLAY KRAKÓW
MARE NOSTRUM

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top