MUZEUM PODGÓRZA LIDEREM DOSTĘPNOŚCI!

8 maja 2019 roku, podczas uroczystej gali „Lider Dostępności” zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, przedstawiciele Muzeum Krakowa mieli przyjemność odebrać wyróżnienie dla Muzeum Podgórza w kategorii „Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością“. Spotkanie odbyło się z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. To już kolejne wyróżnienie dla Muzeum Podgórza – w marcu zostało ono nagrodzone w XII edycji konkursu „Kraków bez barier”! Niezwykle cieszymy się,
że praca nad przygotowaniem oddziału Muzeum Podgórza została doceniona w tak prestiżowych konkursach.

Muzeum Podgórza to jeden z oddziałów Muzeum Krakowa, w pełni dostosowany do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami, a także osób starszych i opiekunów z dziećmi.  W zabytkowym kompleksie budynków Zajazdu pod św. Benedyktem udało się stworzyć ścieżki dostępności, a także dostosować infrastrukturę architektoniczną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podczas projektowania oddziału główny nacisk został położony na dostosowanie wystawy głównej, która znajduje się na parterze budynku. Sale są przyjazne dla osób poruszających się na wózkach, gabloty zostały zaprojektowane w taki sposób, by można było obejrzeć z bliska eksponaty. W każdej sali wystawy głównej udostępnione są pomoce dotykowe (makiety, tyflografiki, opisy w alfabecie Braille’a, oryginalne obiekty), które pomagają osobom z dysfunkcją wzroku poznać historię i tradycje Podgórza. Dodatkowo audioprzewodnik (dostępny w cenie biletu) pozwala na wysłuchanie audiodeskrypcji całej treści wystawy.
Również przestrzeń edukacyjna jest przyjazna dla osób z problemami ruchowymi – oddział oferuje zajęcia dla grup o szczególnych potrzebach, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Możliwe jest także przeprowadzenie spotkań dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, po wcześniejszym zapoznaniu się z potrzebami grupy i omówieniu zajęć z opiekunem grupy. Brak barier architektonicznych pozwala także na korzystanie z sali konferencyjnej oraz biura (na poddasze oficyny prowadzi specjalny podnośnik).

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Muzeum Podgórza! Więcej informacji o naszym oddziale znajdą Państwo na stronie: https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/muzeum-podgorza

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!