Connect with us
muzeum krakowa - MUZEALNE AKTUALNOŚCI… ON-LINE!   9 - 15 LISTOPADA

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI… ON-LINE! 9 – 15 LISTOPADA

KOMUNIKAT:

Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 – 29 listopada 2020.  
Zapraszamy na nasze wydarzenia on-line! 

ETOS SOLIDARNOŚCI: POLSKI CZY UNIWERSALNY?
10 listopada 2020 (wtorek), godz. 17:00
FACEBOOK: https://www.facebook.com/muzeumkrakowaoraz 
https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilach Facebook Muzeum Nowej Huty Muzeum Krakowa. Chcecie zadać pytania uczestnikom debaty? Prosimy o przesyłanie ich w komentarzach pod tym postem do godziny 16:30 we wtorek 10 listopada.  
Etos Solidarności, na który składała się walka bez przemocy, obrona uniwersalnych praw człowieka, oddolna współpraca i wzajemna, codzienna odpowiedzialność za siebie i kraj przyniósł zwycięstwo oraz okazał się solidnymi gwarantem zmiany. Solidarność, którą zachwyciliśmy świat stała się modelem dla pokojowych transformacji w innych częściach świata, a 21 postulatów gdańskich znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO Pamięć Świata wśród najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości.  
O etosie Solidarności będą rozmawiać: dr Krystyna Ryczaj-Marchewczyk (Stowarzyszenie Sieć Solidarności), dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ (Instytut Filozofii UJ), dr hab. Marcin Lubaś, prof. UJ (Instytut Socjologii UJ), Kseniya Charnous i Krystian Shinkevich (białoruscy aktywiści).  
Prowadzenie: dr. hab. Beata Kowalska, prof. UJ (Instytut Socjologii UJ).  
Wprowadzenie: O etosie Solidarności w tekstach zagranicznych i polskich uczonych, Radosław Nawojski (Instytut Socjologii UJ).  
Cykl „40. Solidarność” – z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności Muzeum Krakowa oraz Stowarzyszenie Sieć Solidarności zapraszają na cykl debat dotyczących genezy powstania Solidarności i rozwoju jej struktur, a także ideałów związanych w budowaniem Solidarności jako ruchu społecznego. Celem spotkań jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń i procesów historycznych, ale także zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości, które warto pielęgnować oraz próba odpowiedzi na pytanie: co znaczy być obywatelem.   
Debaty są organizowane we współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutem Socjologii UJ oraz Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego.  

SALON POD FAETONEM: TWIERDZA KRAKÓW. PIĘKNO NIEOCZYWISTE
15 listopada (niedziela) godz. 16:00
FACEBOOK: https://www.facebook.com/PalacKrzysztofory

Zapraszamy na wykład Piotra Opalińskiego!  
Fortyfikacje były obecne w Krakowie od czasów najdawniejszych. Przez wieki trwały w symbiozie z miastem, kształtując jego przestrzeń w ramach kolejnych założeń obronnych. Większość zbudowanych w drugiej połowie XIX w. warowni nadal wywiera wyraźny wpływ na otoczenie inspirując dzisiejszych projektantów. Wykład zaprezentuje specyficzną estetykę zabytkowych umocnień. Piękno w części utracone, otoczone tajemnicą, zapomniane, a nawet w pewnym okresie negowane. Zapoznamy się geometrią wybranych założeń obronnych oraz z ich oryginalną architekturą. Piękno postaramy się dostrzec na każdym poziomie fraktalnie zaprojektowanej twierdzy. W jakości i estetyce detalu, w formie narysu, jak również w mistrzowskim sposobie ukrycia pośród zieleni monumentalnych kubatur fortecznych.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na naszym profilu Pałacu Krzysztofory.

78. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH!

Tegoroczny konkurs odbędzie się w dniu 3 grudnia 2020 r. W związku z obecną sytuacją epidemiczną, w trosce o bezpieczeństwo zarówno szopkarzy, jak i pracowników Muzeum Krakowa, chętni do udziału w Konkursie powinni wykonane przez siebie szopki zgłosić przedstawicielom Organizatora na adres celestat@muzeumkrakowa.pl  lub pod numer tel. 12 431 75 90, 796 322 483 do dnia 30 listopada 2020 r.
Gotowe szopki należy dostarczyć w dniach 16-30 listopada 2020 w umówionych wcześniej terminach do oddziału Organizatora Celestat (Kraków, ul. Lubicz 16). Szopki wykonane przez dzieci powinny być zgłoszone przez rodzica lub opiekuna i dostarczone przez osobę dorosłą wraz z podpisanym rewersem. Aby ułatwić rejestrację i ograniczyć kontakt, prosimy o wcześniejsze pobranie ze strony internetowej Organizatora:  
http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/konkurs-szopek-krakowskich-informacje-organizacyjne wszystkich niezbędnych oświadczeń i przyniesienie ich ze sobą już wypełnionych i podpisanych. 
Przedstawiciele Organizatora odbiorą szopki i wydadzą Uczestnikom Konkursu numerki, którymi zostaną oznaczone poszczególne prace i które winny zostać wpisane do dokumentu rewersu. 
W celu zachowania zasad bezpieczeństwa prosimy o zaopatrzenie się w przyłbice lub maseczki oraz rękawiczki. 
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Krakowa. 
Obrady Sądu Konkursowego rozpoczną się w dniu konkursu 3 grudnia 2020 r. o godz. 14.00. Jury oceni wszystkie szopki i przyzna zwycięzcom nagrody. 
Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 6 grudnia 2020 o godzinie 14.00. O formie ogłoszenia wyników i możliwości odbioru nagród Zwycięzcy i Uczestnicy Konkursu będą informowani w terminie późniejszym.
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie od 7 grudnia 2020 do 28 lutego 2021 r. 

Serdecznie zapraszamy! 

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top