Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne aktualności Krakowa 3-9 czerwca 2019

KRAKOWIANIE W BARBAKANIE
3 – 4 czerwca (poniedziałek – wtorek)
Barbakan, ul. Basztowa 30

Nawiązując do lustra – motywu przewodniego jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa – chcemy, żeby Barbakan stał się swoistą soczewką Krakowa, dlatego na kilka dni oddajemy go w ręce jego mieszkańców! Na wszystkich, którzy w dniach 31 maja – 4 czerwca zajrzą do Barbakanu, czekają atrakcje: fotobudka (każdy będzie mógł stać się jedną z twarzy Krakowa, współtworząc kolaż wizerunków dawnych i obecnych krakowian), strefa relaksu z wydawnictwami muzealnymi oraz pamiątkowa księga życzeń.

3.06 (poniedziałek), godz. 18.00  

#jestemtańcem – Krakowskie Taneczne Lustro 
Zapraszamy na niebanalny pokaz zestawiający jak w lustrzanym odbiciu dwie epoki: przełom XIX/XX wieku czyli czas powstania Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ze współczesnością. Umożliwią nam to Szkoła Tańca Jane Austen oraz formacja break dance Misjonarze Rytmu.
UWAGA: Zabierzcie wygodne buty, bo tego dnia każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach, na których pozna podstawowe kroki taneczne.
4.06 (wtorek), godz. 10.30-18.00 
#jestemeko – Kraków – Naturalnie 
„Zielony adopciak” – przez cały dzień prowadzona będzie wymiana roślin zorganizowana we współpracy ze Schroniskiem dla Niechcianych Roślin. Każdy będzie mógł tego dnia zaopiekować się nowym okazem, zostawić nadprogramową sadzonkę lub po prostu zabrać roślinkę ma swój parapet. Kaktusy, paprocie, fikusy, filodendrony i wszystkie inne okazy mile widziane!
4.06 (wtorek), godz. 18.00
Kraków – Naturalnie; prowadzenie Tomasz Pytko
Spotkanie z nietuzinkowymi osobami, które podejmują inicjatywy na rzecz istot żywych i szeroko pojętej natury. Porozmawiamy m. in. o rzekach – naszych siostrach, o zwierzętach – naszych braciach mniejszych, o roślinach – naszych  sprzymierzeńcach.
Wśród zaproszonych gości m. in. Cecylia Malik, Krakowski Ogród Społeczny, Schronisko dla Niechcianych Roślin, Studencki Dom Tymczasowy, RoślinnieJemy

W tych dniach Barbakan dostępny jest w zwyczajowych godzinach otwarcia 10.30-18.00 (z wyjątkiem wydarzeń zaplanowanych na godziny późniejsze), a wstęp na wszystkie jubileuszowe wydarzenia jest bezpłatny

XX TYDZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „KOCHAM KRAKÓW Z WZAJEMNOŚCIĄ”
3 – 6 czerwca (poniedziałek – czwartek)
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Celestat, Rynek Podziemny, Muzeum Podgórza, Cyberteka

Muzeum  Krakowa po raz kolejny włącza się do akcji „Kocham Kraków z wzajemnością” i zaprasza  do swoich oddziałów na zwiedzanie wystaw oraz warsztaty. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://bit.ly/KochamKrakow
Ilość miejsc ograniczona. Na wszystkie zajęcia obowiązuje rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających: 12 426 50 60 lub info@mhk.pl
TRAKTAT NA 20 LAT – CZYLI TRAKTAT WERSALSKI W PRAKTYCE
3 czerwca (poniedziałek) godz. 17:00
Ulica Pomorska,  ul. Pomorska 2 

Zapraszamy na wykład przed III rundą debat w której wezmą udział uczniowie szkół średnich, w ramach turnieju Debat Pamięci. Turniej jest częścią programu tegorocznych uroczystości Dni Pamięci Ofiar Gestapo realizowanych w oddziale Ulica Pomorska. Jego celem jest chęć zmierzenia się z przyczynami i przebiegiem wydarzeń związanych z agresją na Polskę w 1939 r.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp wolny

SHAKING UP THE MUSEUM CONCEPT – THE RETHINKING OF HELSINKI CITY MUSEUM
5 czerwca (środa)  godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Główny oddział Muzeum Miasta w Helsinkach został otwarty w maju 2016 roku po trzech intensywnych latach pracy. Jest to unikatowy kompleks muzealny znajdujący się w centrum miasta,  liczący ponad 3500 m2, składający się z  pięciu zabytkowych budynków i trzech dziedzińców. Podczas tworzenia profilu muzeum jego koncepcja przeszła głębsza transformację. Muzeum skupia się obecnie w swoich narracjach na dni codziennym mieszkańców miasta.
Zostało stworzone przyjazne i poruszające miejsce, z którym zwiedzający mogą się utożsamiać. Stosując różne metody myślenia projektowego rozwinięto spójną i partycypacyjną koncepcję muzealną opartego na różnych grupach odbiorców i inkluzywnym doświadczeniu przekazywania wiadomości. Wydaje się, że to podejście może zostać aplikowane również do innych muzeów tego typu.
Wykład wygłosi Tiina Merisalo – dyrektor Muzeum Miasta Helsinki.
Wstęp wolny
ŚLADAMI KRAKOWSKICH PRZEDMIEŚĆ PRZEZ STULECIA
6 czerwca (czwartek) godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41 

Dr Wacław Szczepanik, historyk z Muzeum Krakowa i kurator wystawy Przedmieszczanin, omówi w swoim wykładzie dzieje przedmieść krakowskich od średniowiecza aż po współczesność. Wskaże tereny, które w przeszłości można było uznać za przedmieścia lub które w taki właśnie sposób były  określane, i przedstawi ich historie i specyfikę.
Wstęp wolny

WERNISAŻ WYSTAWY „120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW”
6 czerwca (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Teatralne, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na wernisaż wystawy  z cyklu Pokaz nabytków, która będzie eksponowała najciekawsze i najbardziej reprezentatywne muzealia pozyskane w ciągu 120 lat istnienia Muzeum Krakowa. Ekspozycję można będzie zwiedzać w dniach 7 czerwca – 31 sierpnia 2019.
Kuratorzy: Irena Palca i Anna Bednarek.

Wstęp wolny

WERNISAŻ WYSTAWY „NASZ JEST TEN DZIEŃ”
7 czerwca (piątek) godz. 16.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na wernisaż wystawy plenerowej Nasz jest ten dzień, którą można będzie oglądać przed budynkiem dawnego kina Światowid do 27 września 2019 r.
Projekt powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Sieć Solidarności i został wpisany w program organizowanych przez nie obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych. Jest też elementem jubileuszu 70-lecia Nowej Huty.
Wystawa będzie upamiętniała wybory czerwcowe jako bardzo ważne wydarzenie na drodze do transformacji ustrojowej w Polsce, podkreślając równocześnie lokalny kontekst wydarzeń.

Wstęp wolny
POCZUJ KRAKÓW: NATCHNIENIE
8 czerwca (sobota) godz. 12.00
START: Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy młodzież na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Poczuj Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski.

Czy źródłem natchnienia mogą być szyny? Albo rura? Bo zakole Wisły na pewno tak. Podróż śladami natchnienia zaczniemy pod Celestatem, by sprawdzić, czy tor kolejowy mógł stanowić inspirację. Szlakiem natchnienia poprowadzą nas Teodor Talowski (architekt) i Adam Asnyk (poeta). Po drodze zobaczymy miejsca, z których czerpali natchnienie Stanisław Wyspiański (malarz, poeta, dramaturg), jego kolega Józef Mehoffer, a także ich mistrz Jan Matejko. Trasa obejmie: pl. Matejki, Stary Kleparz, ul. Łobzowską, ul. Batorego, ul. Garncarską i ul. Krupniczą, na której pod numerem 22 zobaczymy absolutnie wyjątkowy dom. Spacer zakończymy na ul. Retoryka nad Wisłą. Odwiedzimy mało znane miejsca, wsłuchując się w echo kopyt zaczarowanej dorożki i szum topoli z ul. Krupniczej. Odpowiemy na pytanie, dlaczego spieszyć trzeba się powoli i co ma wspólnego pająk z żabą.
Udział bezpłatny

SPACER EDUKACYJNY: ŚLADAMI KONSPIRACJI

8 czerwca (sobota), godz. 12.00
START: Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4

Spacer edukacyjny w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Pomyśl o pseudonimie dla siebie… Przewodnikiem będzie Wojciech Górny (MHK).
Podczas zajęć uczestnicy zobaczą miejsca związane z cywilną i wojskową działalnością konspiracyjną na terenie Podgórza – miejsca związane m.in. z Żydowską Organizacją Bojową i z harcerzami podgórskiego plutonu Grup Szturmowych „Alicja”.
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE
9 czerwca (niedziela) godz. 12.00
Muzeum Teatralne, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy Państwa na pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie 120/120 – prezentacja muzealnych artefaktów. 
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział w cenie biletu wstępu

OPROWADZANIE KURATORSKIE
9 czerwca (niedziela), godz.15.00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Pomyśl o pseudonimie dla siebie…”
Udział w cenie biletu

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

TAJEMNICZY KUFER: HISTORIA NIEUCZESANA. GRZEBIEŃ.
9 czerwca (niedziela) godz. 10.30 i 12.30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Zapraszamy na spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer. Zajęcia poprowadzi Justyna Kutrzeba.
Dziś jest najczęściej plastikowy, dawniej wykonywany był głownie z drewna lub z… kości. Od zawsze służył porządkowaniu włosów na naszej głowie. Bohaterem spotkania będzie grzebień wprost z krakowskiego Rynku, z odległych czasów średniowiecza. Jakie fryzury nosili wówczas mieszkańcy Krakowa? Jakie nakrycia głowy były wtedy w modzie? Poszukamy odpowiedzi na te pytania, a następnie wcielając się w rolę stylistów mody zaproponujemy średniowiecznym krakowianom odpowiednie uczesanie, gustowny kaptur, kapelusz lub czapkę.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

AKADEMIA MAŁEGO ODKRYWCY: LAND ART, CZYLI ZIELONA SZTUKA
9 czerwca (niedziela), godz. 11.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 9 lat na spotkanie warsztatowe w ramach Muzeomanii z cyklu Akademia Małego Odkrywcy. Zajęcia poprowadzi Paweł Scheibel.
Czy wiecie, że był kiedyś artysta, który przeniósł górę? A inny stworzył na jeziorze wielką spiralę, po której można chodzić? Land art to inaczej sztuka ziemi, czyli działanie artystyczne, którego tworzywem jest sama natura! Na naszych zajęciach z patyczków, liści, ale także z ziemi i piasku stworzymy własne niesamowite dzieła sztuki – tak piękne, jak otaczający nas krajobraz!
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 5 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O tym czym było obesłanie opowiada opowiada dr Katarzyna Moskal, pracownik Muzeum Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci95
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 9 czerwca 2019
Stara Synagoga
https://www.youtube.com/watch?v=fVh9IOKU2MA 

 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M

  
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top