Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne aktualności, Kraków, 25 LISTOPADA – 1 GRUDNIA

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: RYNEK PODZIEMNY
25 listopada (poniedziałek) godz. 18.00
START: przed wejściem do Rynku Podziemnego (arkady Sukiennic od strony kościoła Mariackiego).

 Zapraszamy osoby z dysfunkcją ruchu (poruszających się na wózkach) na spacer po wystawie w podziemiach krakowskiego Rynku. Przewodnikiem będzie Justyna Kutrzeba-Synowiec (MK).
Podczas oprowadzania po rezerwacie archeologiczno-architektonicznym zwiedzający dowiedzą się o historii handlu, o towarach, z których słynął Kraków, odwiedzą relikty osady sprzed Wielkiej Lokacji w 1257 roku, przejdą przez piwnice Kramów Bogatych, a także dowiedzą się, co poprzedziło istnienie krakowskiego Rynku. Wystawa Śladem europejskiej tożsamości Krakowa przystosowana jest dla osób poruszających się na wózkach.
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ
26 listopada (wtorek) godz. 18.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na spotkanie promujące katalog do wystawy Krakowskie drogi żelazne.

Prezentowana w Muzeum Podgórza wystawa, czynna do 15 marca 2020 r., jest pierwszą wystawą w Muzeum Krakowa, pokazującą funkcjonowanie w przestrzeni miasta środka transportu stanowiącego jeden z najważniejszych wynalazków cywilizacyjnych XIX w. Uzupełnieniem wystawy jest wydany katalog, w którym znajdziemy częstokroć mało znane fakty z dziejów kolei. Dzięki wystawie i prezentowanej publikacji możemy się przekonać o istotnym, choć nie zawsze dostrzeganym miejscu kolei w dziejach Krakowa.
W spotkaniu udział wezmą: Dominik Lulewicz (MK), dr hab. Waldemar Komorowski
Katalog wystawy będzie sprzedawany z 50 % rabatem.
Spotkanie poprowadzi Marcin Baran
Udział bezpłatnyDYŻUR EKSPERTÓW WS. UTWORZENIA MUZEUM  – MIEJSCA PAMIĘCI KL PLASZOW
28 listopada (czwartek) godz. 16.00 – 18.00
Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10
Zapraszamy do udziału w cyklu interdyscyplinarnych dyżurów ekspertów, podczas których mieszkańcy będą mieli możliwość skonsultowania uwag, opinii dotyczących konsultacji Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow.  Czwartkowy dyżur będzie dotyczył organizacji ruchu zwiedzających w otoczeniu Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie i regulaminu użytkowania terenu.
Więcej informacji na temat konsultacji Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie – konsultacje społeczne wokół zagadnień związanych z powstającym muzeum można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Dialogu.Z PANEM TWARDOWSKIM NA KOPIEC KRAKA
29 listopada (piątek) godz. 19.00
START: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zapraszamy Państwa na nocne spacery na Kopiec Kraka!
Plan wydarzenia obejmuje cykl czterech wieczorno-nocnych spacerów na kopiec. Każdy spacer odbędzie się w innej porze roku, dzięki temu uczestnicy będą mogli zapoznać się z widocznymi nad Krakowem gwiazdozbiorami charakterystycznymi dla poszczególnych pór roku. Oprócz tego spacerowicze dowiedzą się, jak rozpoznawać planety, i poznają wiele ciekawostek z zakresu współczesnej astronomii.
Podczas spaceru przez cały czas „będzie obecny” Mistrz Twardowski. Uczestnicy dowiedzą się, jak można tę postać postrzegać w kontekście jego epoki. Zostaną poruszone takie tematy jak: kim była postać filozofa-maga w Renesansie; jak bardzo w dawnych wiekach astrologia była związana z astronomią; jak postrzegali wszechświat uczeni, zanim teorie Kopernika i następców na trwałe przebiły się do świadomości; i wreszcie, jak wyglądał ptolemejski model wszechświata, który był uważany za prawdziwy w Europie przez ponad 1000 lat.KLINIKA DLA RZECZY: STANIOLOWY LISTOPAD… CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM SZOPEK KRAKOWSKICH
30 listopad (sobota) godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. K. Józefa 337

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Klinka dla rzeczy. Spotkanie ma na celu prezentację szopki krakowskiej jako szczególnego rodzaju makiety teatralnej, a także naukę praktycznych umiejętności związanych z ich konserwacją.  Rozpoczniemy od zwiedzania ekspozycji szopek prezentowanych w Thesuarusie Cracoviensis. W tej części spotkania, na przykładzie wybranych szopek oraz… makiet teatralnych znajdujących się w zbiorach muzeum, omówione zostaną teoretyczne aspekty związane z ich konserwacją. Uczestnikom przedstawione zostaną metody właściwego zabezpieczania szopek i makiet, a także uzupełniania ubytków i naprawy elementów dekoracyjnych. W części praktycznej, po uprzednim zapoznaniu się z warsztatem pracy konserwatora szopek, uczestnicy wykonają proste zabiegi restauratorskie, takie jak czyszczenie, klejenie i dorabianie elementów ozdobnych.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji szopek i makiet.
Klinika dla rzeczy
Konserwacja zabytków korzysta z dorobku wielu dziedzin nauki, a praca konserwatora to zarówno działalność intelektualna, jak i manualna. Każdy obiekt podlegający konserwacji wymaga indywidualnego podejścia i właściwego sposobu postępowania z nim.
By zatem przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów MHK. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować.
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 20 zł MUZEUM BEZ GRANIC: NARODOWY STARY TEATR
1 grudnia (uwaga – niedziela!) godz. 12.00
START: ul. Jagiellońska 5
Zapraszamy na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Muzeum bez granic, którego przewodnikiem będzie Ewelina Radecka (MK).
Budynek na rogu placu Szczepańskiego i ulicy Jagiellońskiej od 220 lat mieści w sobie teatralną scenę. Powstała ona z połączenia dwóch kamienic, a przystosowanie ich wnętrz na potrzeby teatru było niemałym wyzwaniem. Budynek na przestrzeni wieków przechodził kilka modernizacji – dotyczyły one zarówno zewnętrznej fasady, jak i samej sceny oraz przestrzeni zakulisowych. Podczas wędrówki po zakamarkach Narodowego Starego Teatru poznamy jego historię i zobaczymy nie tylko scenę, ale również kulisy – garderoby, magazyny kostiumów, butów, kabiny techników i wiele innych miejsc. Zwiedzając kolejne pomieszczenia będziemy odkrywać, jak w ciągu wieków zmieniło się wnętrze teatru i samo funkcjonowanie sceny.
Udział bezpłatny
W dniach 3-5 grudnia zapraszamy Państwa do Pałacu Krzysztofory na konferencję Miasto – Muzeum – Mieszczanie. Muzeum wobec wyzwań nowoczesnego miasta.
Konferencja stanowić będzie jedno z ostatnich wydarzeń w ramach Jubileuszu 120 – lecia Muzeum, stąd z jednej strony będzie okazją do podsumowania projektu wystawienniczego przeMieszczanie, jak również cyklu wykładów Muzeum w mieście. Miasto w muzeum i innych wydarzeń odbywających się podczas obchodów Jubileuszu. Ponadto będzie okazją do zaprezentowania wybranych przedsięwzięć realizowanych przez Muzeum na rzecz mieszkańców Krakowa.
Na konferencję obowiązuje rezerwacja miejsc na podstawie wypełnionego FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM
#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?http://bit.ly/MichalNiezabitowski

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

 

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT
JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA

21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza
KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum PodgórzaZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty
 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top