Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne aktualności, Kraków 17-23 lutego 2020

EEE…TAM, TAKIEGO OBOZU NIE BYŁO – WSPOMNIENIA GENOWEFY KOWALCZUK, BYŁEJ WIĘŹNIARKI OBOZU PRZY ULICY PRZEMYSŁOWEJ W ŁODZI
17 lutego (poniedziałek) godz. 18.00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Zapraszamy na promocję książki pt. Eee… tam, takiego obozu nie było – wspomnienia Genowefy Kowalczuk, byłej więźniarki obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, autorstwa Urszuli Sochackiej.
Książka jest pierwszą, współczesną publikacją na temat dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Jej podstawę stanowią wywiady z byłą, wówczas 12 letnią więźniarką Genowefą Kowalczuk, przeprowadzone przez autorkę w latach 2009 – 2011. Jest to wstrząsająca relacja z perspektywy dziecka
i dorosłego już człowieka. Książka przybliża czytelnikom bardzo ważny, a pomijany do tej pory fragment polskiej historii dotyczący martyrologii polskich dzieci z czasów II wojny światowej.

Naszymi gośćmi będą:
Urszula Sochacka – autorka oraz producentka reportaży i filmów dokumentalnych. Przez wiele lat pracowała dla TVP S.A., Telewizji TVN i instytucji oświatowo-kulturalnych. Aktualnie jako doktorantka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje rozprawę na temat pamięci o obozie przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Artur Ossowski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, autor prac poświęconych okupacji niemieckiej w Łodzi i germanizacji polskich dzieci podczas II wojny światowej.
Wstęp wolny
SZOPKA KRAKOWSKA – WYJĄTKOWY KALENDARZ SPOŁECZNY I KULTURALNY
19 lutego (środa) godz. 16.00
Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy na wykład Izabeli Okręglickiej, w ramach realizacji projektu Fenomen szopkarstwa krakowskiego – od tradycji do listy UNESCO.
W krakowskiej szopce obok głównej sceny Bożego Narodzenia można odnaleźć przeróżne postaci. Twórcy szopek żywo reagują na ważne wydarzenia krakowskie i narodowe, umieszczając w swoich budowlach wyraźne odnośniki do aktualnych tematów społeczno-kulturalnych.
Podczas wykładu przyjrzymy się jak od początku trwania konkursów na najpiękniejszą szopkę przez lata zmieniały się akcenty społeczne i kształtowała wrażliwość szopkarzy na otaczającą ich rzeczywistość. W konkursowych szopkach odbijają się powojenne czasy stalinowskiej represji, trudne lata stanu wojennego, wejście Polski do Unii Europejskiej, wybór Polaka Karola Wojtyły na papieża, ale także zanieczyszczenie powietrza czy strajki.  Dzięki dodaniu figurek, symbolicznych ornamentów i haseł, twórca szopki zwraca naszą uwagę na pewne sytuacje, które budują narrację i nasuwają skojarzenia. Szopkarze przypominają o ważnych rocznicach państwowych, jubileuszach znanych Polaków czy … ulubionych klubach sportowych.
Udział w cenie biletu na wystawę

NOWE HUTY NA ŚWIECIE: EISENHÜTTENSTADT
19 lutego (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Nowe Huty na świecie” prowadzony przez dra Michała Wiśniewskiego.
Udział bezpłatny

SPOTKANIE WSPOMNIENIOWE: HUTA IM. LENINA W PAMIĘCI JEJ PRACOWNIKÓW
20 lutego (czwartek) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Zapraszamy na rozmowę z pracownikami Huty im. Lenina – bohaterami filmu wspomnieniowego nakręconego na potrzeby wystawy Mój drugi dom? Huta im. Lenina.
Prowadzenie: dr hab. Monika Golonka-Czajkowska (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego).
W spotkaniu wezmą udział Bogusław Müller (pracownik Walcowni Taśm, Zakładu Walcowniczego „Profil”, wieloletni działacz Hutniczo-Miejskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego), Ewa Pietsch (socjolog badający warunki pracy w Hucie im. Lenina i Hutniczym Przedsiębiorstwie Remontowym od końca lat 60. XX wieku do początku lat 80. XX wieku), Henryk Kazimierski (pracownik Aglomerowni, Wydziału Wodnego, Wydziału Mechanicznego, Wydziału Remontów Elektrycznych i Dyrekcji Ekonomicznej Huty im. Lenina, dyrektor Stowarzyszenia na Rzecz powołania Muzeum Huty)
Udział bezpłatny
KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: Z HISTORII ŚREDNIOWIECZNYCH KOŚCIOŁÓW – KOŚCIOŁY FRANCISZKANÓW I DOMINIKANÓW
22 lutego (sobota) godz. 12.00
START: przed wejściem głównym do kościoła oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12)

Zapraszamy na spacer dla osób z dysfunkcją wzroku, w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich.Przewodnikiem będzie Elżbieta Lang (MK).
Zwiedzanie placu Wszystkich Świętych i dwóch gotyckich kościołów, podczas którego poznamy ich historię oraz najciekawsze zabytki.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp wolny

POCZET SZOPKARZY KRAKOWSKICH Z LAT 1937 -1990
22 lutego (sobota) godz. 14.00
Celestat, ul. Lubicz 16

Podczas wykładu przedstawione zostaną sylwetki szopkarzy krakowskich, którzy rozpoczynali swoją działalność jeszcze przed drugą wojną światową lub zaraz po jej zakończeniu. Wśród nich byli twórcy wielokrotnie nagradzani, których szopki wzbogacają zbiory muzealne. Jednak tym razem wykład skoncentruje się na biografiach tych szopkarzy, którzy już od nas odeszli, a nie na samych ich dziełach. Skąd pochodzili? Jakie zawody wykonywali? Co skłoniło ich do wykonywania szopek? Jak odnosili się do innowacji technicznych w szopkach? Jak wyglądała rywalizacja między poszczególnymi szopkarzami? Dzięki materiałom zgromadzonym w Muzeum, zwłaszcza wywiadom przeprowadzonym przed kilkudziesięciu laty, możliwe jest znalezienie odpowiedzi na te pytania.
Wykład zorganizowany jest w ramach realizacji projektu Fenomen szopkarstwa krakowskiego – od tradycji do listy UNESCO.

Udział w cenie biletu na wystawę
FINISAŻ WYSTAWY SZOPKI W CELESTACIE
23 lutego (niedziela) godz. 9.00 – 18.00
Celestat, ul. Lubicz 16

To już ostatnia szansa, żeby odwiedzić tegoroczną wystawę szopek krakowskich!
W programie:
13.00 – Oprowadzanie kuratorskie – kurator wystawy pokonkursowej szopek krakowskich i wystawy “Fenomen szopkarstwa krakowskiego od tradycji do listy UNESCO” Małgorzata Niechaj
14.00 – Spotkanie z szopkarzami na wystawie pokonkursowej szopek krakowskich – możliwość spotkania i poznania twórców szopek, rozmowy prezentacji poszczególnych dzieł – szopek poszczególnych szopkarzy

ŚWIĘTO MUZEUM PODGÓRZA: PODGÓRZE+KOMUNIKACJA
23 lutego (niedziela) godz.: 9.30 – 17.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

23 lutego 2020 roku zapraszamy na święto Muzeum Podgórza: Podgórze + komunikacja/ communication/ Ńďłëęóâŕíí˙.
Myślą przewodnią drugiego już święta naszego oddziału Muzeum Krakowa jest komunikacja, którą rozumiemy dwojako. Zarówno jako komunikację drogową, jak i komunikację językową. W trakcie wspólnego świętowania będą mogli Państwo zobaczyć wystawę Krakowskie koleje żelazne i posłuchać o tym, jak dawniej podróżowało się przez Podgórze.
Komunikacja to także: język, rozmowy, dyskusje, opowiadanie, wypowiadanie się, pisanie. Mamy zatem nadzieję, że przyjdą Państwo i posłuchają naszych opowieści, ale będą też z nami rozmawiać, a w specjalnym miejscu zostawią swoje opowieści na zasugerowane przez nas tematy. Prawdziwe porozumiewanie się to otwarcie na drugiego człowieka, dialog, przełamywanie swoich ograniczeń. W tym dniu zatem oddajemy Państwu głos, a mając świadomość, że wśród nas żyją osoby mówiące w innym języku niż polski, wychodzimy im naprzeciw. Przygotowaliśmy specjalne oprowadzanie w języku ukraińskim dla największej w Krakowie mniejszości narodowej, a także w języku angielskim dla licznych pracowników korporacji pochodzących ze wszystkich stron świata, dla których język angielski jest współczesną łaciną.
Szczegółowy program wydarzenia: http://bit.ly/PodgorzeKomunikacja

RUSZYŁY ZAPISY NA BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI!

Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/
Drodzy biegacze i sympatycy biegów miejskich, z przyjemnością anonsujemy 8. edycję 5 km Biegu Pamiętaj z Nami,która odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!
Opłaty startowe:
– do 28 lutego: 30 zł;
– do 10 marca: 40zł;
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł

Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami, na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowekiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

SZOPKI W CELESTACIE
TYLKO DO 23 lutego 2020
Celestat

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Nowej Huty

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty
 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top