Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 9 – 15 MARCA

KAMERA NA NOWOHUCIAN. FOTOGRAFOWIE: KRZYSZTOF PIŁA, TOM ROLLAUER I GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI 
10 marca (wtorek) godz. 17.00 
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E 1 

Spotkanie będzie poświęcone aktywności trzech fotografów. Tom Rollauer, Grzegorz Ziemiański i Krzysztof Piła opowiedzą o swojej pracy, ale także o tym, co ich fascynuje w Nowej Hucie. Mówi się o nich: spostrzegawczy fotografowie miasta, znakomici dokumentaliści i popularyzatorzy Nowej Huty. Dzięki ich zdjęciom dzielnica jawi się w nowej odsłonie, jako wdzięczna i nie do końca odkryta modelka. Inspirację czerpią z codzienności, wnikliwych obserwacji radości i smutków nowohucian, poszukiwania mało uczęszczanych i zapomnianych miejsc. Ich fotografie były wielokrotnie prezentowane na wystawach i nagradzane w konkursach. 
Wstęp bezpłatny 

NOWE HUTY NA ŚWIECIE: BAGNOLE DUR SEZ 
11 marca (środa) godz. 18.00 
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1 

Zapraszamy na kolejny wykład z serii Nowe Huty na świecie, który wygłosi dr Michał Wiśniewski 
Wstęp wolny 

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE 
12 marca (czwartek), godz. 10.00 Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3 
Warsztaty introligatorskie 

Wydarzenie towarzyszące wystawie Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta. Zapraszamy osoby dorosłe na warsztaty introligatorskie gdzie każdy z uczestników ręcznie wykona pamiątkowy album przy pomocy narzędzi, jakich na co dzień używa introligator. Po zakończeniu warsztatów będzie możliwość zwiedzenia pracowni introligatorskiej, w której poznamy maszyny, narzędzia oraz materiały, dzięki którym powstają oprawy introligatorskie.  
Po zakończeniu warsztatów zapraszamy na zwiedzanie wystawy. 
Prowadzenie: Katarzyna Pietrzycka-Minczak (MK).  
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl  
Koszt 10 zł/ osoby 

OPROWADZANIE KURATORSKIE 
13 marca (piątek) godz. 15.00 
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie przez Dominika Lulewicza (MK). 
Wstęp w cenie biletu 

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE 
14 marca (marca) godz. 10.00 
 Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3 

Wydarzenie towarzyszące wystawie Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta. Zapraszamy na rodzinne warsztaty introligatorskie gdzie każdy z uczestników ręcznie wykona pamiątkowy album przy pomocy narzędzi, jakich na co dzień używa introligator. Po zakończeniu warsztatów będzie możliwość zwiedzenia pracowni introligatorskiej, w której poznamy maszyny, narzędzia oraz materiały, dzięki którym powstają oprawy introligatorskie.  
Po zakończeniu warsztatów zapraszamy na zwiedzanie wystawy.
Prowadzenie: Katarzyna Pietrzycka-Minczak (MK).  
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl  
Koszt 10 zł/ osoby 

KARMELICI NA PIASKU 
14 marca (sobota) godz. 12.00 
START: furta klasztorna, ul. Karmelicka 19 

Zapraszamy na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary. Przewodnikiem będzie dr Szymon Sułecki.  
W trakcie spotkania uczestnikom zaprezentowane zostaną klasztorne wnętrza – krużganki i skarbiec, w którym zgromadzone są najciekawsze przedmioty związane z historią karmelitów, w tym największy barokowy kodeks liturgiczny – Graduał o. Stanisława z 1644 roku. Oprowadzanie obejmie również kościół oraz kaplice – Arcybracką i Matki Bożej Piaskowej.
Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl, 
Limit: 20 osób  
Udział bezpłatny 

KOLEJOWY ŚWIAT W MINIATURZE 
14-15 marca (sobota-niedziela) godz. 10.00–15.00 
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 

Pokazy makiet kolejowych Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych połączone z praktycznym objaśnieniem, na czym polega praca dyżurnego ruchu. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty budowy makiet oraz zajęcia plastyczne. 
Wydarzenie towarzyszące finisażowi wystawy Krakowskie drogi żelazne. 
Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl, 

SCENY WYCIĘTE Z „WESELA” 
14 marca (sobota) godz. 15.00 
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28 

Z okazji 119. rocznicy prapremiery „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w krakowskim Teatrze Miejskim, rok przed otwarciem wystawy poświęconej krakowskim realizacjom tego dramatu oraz jego społeczno-politycznym i artystycznym kontekstom, zapraszamy na wykład dla którego punktem wyjścia była refleksja dotycząca pierwszych widzów „Wesela” – inteligentów i chłopów, tych zafascynowanych wsią, żyjących w niej, naznaczonych przez klasowe konflikty. 
Wykład wygłosi dr Łucja Iwanczewska z Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Wycięte sceny z „Wesela”   
Andrzej Wajda w swojej ekranizacji „Wesela” Wyspiańskiego (1972) wyciął bardzo znaczącą scenę. W czasie wykładu performatywnego dowiemy się, co to była za scena. Przez jej pryzmat przyjrzymy się ukazanym w „Weselu” relacjom pomiędzy chłopstwem i inteligencją. Spróbujemy zrekonstruować historię, polityki pamięci, społeczne emocje i afekty związane z tą trudną i skomplikowaną relacją czasów przełomu wieków. Sięgniemy do późniejszych spektakli, filmów i wystaw, które tematyzują związek chłopstwa, mieszczaństwa, inteligencji, a jednocześnie stawiają pytania o to, z czego jako społeczeństwo byliśmy i jesteśmy zrobieni? Z jakich tradycji, z jakich tożsamości? Czy wstydzimy się chłopskiego pochodzenia? Czy szukamy szlacheckich rodowodów? Co to o nas współcześnie mówi? „Wesele” Wyspiańskiego trwa… Kto dziś na nim gości? Zapraszamy.  
Wstęp bezpłatny. 
Prosimy o rezerwację miejsc przez Centrum Obsługi Zwiedzających (info@muzeumkrakowa.pl lub tel. 12 426-50-60). 

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 
WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „MIASTO ZE STALI” 
14 marca (sobota) godz. 12.00 
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1 

Huta stali to niezwykłe miejsce… To olbrzymia fabryka, w której przetwarza się stal: powstają tu blachy, pręty i inne wyroby, który wykorzystywane są później do produkcji garnków, pralek automatycznych, a nawet samochodów! Ale jest też miejscem pełnym niebezpieczeństw… Bo jak czuć się bezpiecznym pracując przy wielkim piecu z rozżarzoną surówką, który wygląda niczym budzący się wulkan? Uczestnicy warsztatów poznają nie tylko charakter, ale i zasady pracy obowiązujące w nowohuckim kombinacie. Dowiedzą się na co narażeni byli hutnicy oraz jak dbali o bezpieczeństwo własne i kolegów. Na koniec wspólnie zastanowimy się, które z zasad BHP obowiązujących w hucie mają zastosowanie w naszym codziennym życiu. 
Prowadzenie: Mateusz Boczar (Muzeum Nowej Huty) 
Obowiązują zapisy: e- mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60 (maksymalnie 20 osób).  
Wiek uczestników: 8-12 lat.  
Koszt uczestnictwa w zajęciach: 10 zł od każdego dziecka, jeden opiekun przy jednym dziecku – wstęp bezpłatny, każdy kolejny – 10 zł. 

ZAPISY NA BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI 

Przypominamy, że tylko do 10 marca można rejestrować się na bieg Pamiętaj z Nami! 
Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/ 
8. edycja 5 km Biegu Pamiętaj z Nami, odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!  
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!  
Opłaty startowe:  
– do 10 marca: 40zł;  
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł 
Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami,na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami 

VII KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE 

Zapraszamy na kolejny, siódmy już Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe!  
Spotkajmy się w sobotę 4 kwietnia 2020 r., na skwerze przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88). To tu, od godziny 11.00, będziemy rejestrować konkursowe prace, a o 12.00 wspólnie ruszymy do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41. Już dziś zapraszamy do udziału w konkursie w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat), dorośli (powyżej 18 lat). Rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy do osobnej kategorii drzewek, wyodrębnionej specjalnie dla nich. Możecie spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce. 
Jury wybierze najpiękniejsze drzewka, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus w Domu Zwierzynieckim w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia 2020 roku o godzinie 12.00. Dodatkowo każdy z naszych gości będzie mógł w Poniedziałek Wielkanocny oddać głos na wybrane drzewko z każdej kategorii. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają specjalną Nagrodę Publiczności.  
Tegoroczne drzewka emausowe będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie w Domu Zwierzynieckim od 13 kwietnia do 10 maja. 
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu dostępnym na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/NajpiekniejszeDrzewkoEmaudowe  

 

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE 

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem. 

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA  
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA 
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020 
Kamienica Hipolitów 

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA 
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020 
Muzeum Nowej Huty 

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE 
17 października 2019 – 15 marca 2020 
Muzeum Podgórza 

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY 
21 września 2019 – 17 maja 2020 
Dom Zwierzyniecki 

ATOMOWA GROZA 
1 marca – 31 grudnia 2020 
Muzeum Nowej Huty 

   
KL PLASZOW wystawa plenerowa 
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką 
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ 

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top