Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 9–15 GRUDNIA

KAMERA NA NOWOHUCIAN: KOMIKS „1478 DNI NOWEJ HUTY”
10 grudnia (wtorek) godz. 17.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

W 1985 roku w Nowej Hucie powstał komiks poświęcony… historii Nowej Huty. W tej niecodziennej formie zostały zawarte najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Nowej Hucie w latach 1981-1985: manifestacje uliczne, śmierć Bogdana Włosika, zamieszki pod pomnikiem Lenina, czwartkowe msze w Mistrzejowicach. O powstaniu i treści komiksu porozmawiamy z jego twórcami, Marianem Stachniukiem i Piotrem Warischem.
Wstęp wolny
KAŻDA OFIARA MA IMIĘ. PREZENTACJA ARCHIWUM CYFROWEGO KL PLASZOW
10 grudnia (wtorek) godz. 18.30
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie prezentujące Archiwum Cyfrowe KL Plaszow – kompendium wiedzy o historii obozu Plaszow.
Spotkanie rozpocznie wykład prof. Huberta Chudzio z  Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pt. „Po co nam dzisiaj bazy danych”.
Pracownicy Muzeum Krakowa opowiedzą o źródłach, na podstawie których powstaje Archiwum Cyfrowe KL Plaszow, którego nadrzędnym celem jest zachowanie pamięci o więźniach obozu poprzez przywrócenie imion wszystkim jego ofiarom.
Zaprezentowany zostanie pierwszy etap pracy nad repozytorium – indeks nazwisk więźniów obozu. Docelowo w bazie znajdą się zarówno informacje biograficzne na temat więźniów oraz załogi obozowej, jak i dokumenty archiwalne, fotografie, nagrania audio i wideo.
Na koniec zapraszamy Państwa do wspólnej rozmowy na temat historii i pamięci o KL Plaszow.
 
Prace nad bazą zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków.

NOWE HUTY NA ŚWIECIE: OSTRAVA PORUBA
11 grudnia (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os, Centrum E 1

Zapraszamy na wykład z cyklu wydarzeń Kamera na nowohucian. Prelegentem będzie dr Michał Wiśniewski.
Wstęp wolny

KIERUNEK – REWITALIZACJA, CZYLI DAWNE OBIEKTY KOLEJOWE WE WSPÓŁCZESNYM KRAKOWIE
12 grudnia (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Podgórza, sala konferencyjna, ul. Limanowskiego 51
Zapraszamy na wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Krakowskie drogi żelazne. Prowadzenie: dr Krzysztof Wielgus (Politechnika Krakowska).

Co zostało z dawnej infrastruktury kolejowej Krakowa? Dlaczego tak niewiele? Jak, w mądry sposób, możemy w te obiekty tchnąć nowe życie?
Wstęp wolny
TADEUSZ BOY-ŻELEŃSKI I ŻYCIE TOWARZYSKIE KRAKOWA W XIX WIEKU
12 grudnia (czwartek) godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy na wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary. Prelegentem będzie Agnieszka Lisak.
W „jaśniepańskim” Krakowie pełnym Dulskich, kołtunów, bigotów i dewotów na przełomie XIX i XX wieku mieszkał i tworzył Tadeusz Boy-Żeleński – wróg starego porządku, który wraz ze Stanisławem Przybyszewskim i Stanisławem Wyspiańskim zdecydował się wypowiedzieć wojnę krakowskim „mydlarzom”, hrabiom i filistrom. Bo oto w atmosferze skandalu rodziła się Młoda Polska. Wspomnienia mieszkańca Piasku Tadeusza Boya-Żeleńskiego są kopalnią nie zawsze przyzwoitych anegdot na temat życia w tym mieście, a także kroniką zachodzących zmian obyczajowych.
Wstęp wolny
KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: OZDOBY ŚWIĄTECZNE
14 grudnia (sobota) godz. 12.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zapraszamy na warsztaty dla osób z dysfunkcją słuchu (tłumaczone na polski język migowy),
w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Zajęcia poprowadzą Elżbieta Lang i Katarzyna Bury (MK).
Spotkanie warsztatowe, podczas którego dowiemy się, jak dawniej przystrajano świąteczne drzewko oraz z czego wykonywano ozdoby. Uczestnicy spróbują swoich sił i własnoręcznie wykonają tzw. światy na choinkę.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp wolny

MÓJ DRUGI DOM? FUNKCJE SOCJALNO-OPIEKUŃCZE DAWNEJ HIL
14 grudnia (sobota) godz. 15.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Huta im. Lenina była zakładem pracy, który przez wielu jej dawnych pracowników wspominany jest jako miejsce oferujące znacznie więcej, niż tylko zatrudnienie… HiL stwarzała możliwość spędzania czasu wolnego np. poprzez prowadzenie Zakładowego Domu Kultury, organizację zawodów sportowych czy wczasów pracowniczych i wyjazdów dla dzieci. Huta prowadziła również bary i stołówki oraz gabinety lekarskie udzielające pomocy medycznej pracownikom. Dla hutników zatrudnionych przed laty w HiL wykład będzie okazją do wspomnień, młodszym słuchaczom przybliży rzeczywistość funkcjonowania tego zakładu.
Wstęp wolny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
15 grudnia (niedziela) godz. 14.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Zwierzyniec zaprasza Garbary. Przewodnikiem będzie dr Walery Bubień (MK);
Wstęp w cenie biletu

SALON POD FAETONEM: OD DOMOWEGO OGNISKA DO ELEKTROCIEPŁOWNI, CZYLI O ENERGII CIEPLNEJ W DAWNYM KRAKOWIE
15 grudnia (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2 Zapraszamy na wykład Kamila Stasiaka (MK) w ramach Muzeoamnii z cyklu Salon pod Faetonem.

Umiejętność rozpalania ognia jest tak stara jak gatunek ludzki – najwcześniejsze ślady wykorzystania energii cieplnej w granicach współczesnego Krakowa pochodzą z czasów człowieka pierwotnego. Odpowiednia temperatura jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o komforcie naszych domów. Zapewnienie ogrzewania wiąże się jednak z kolejnymi problemami – od zagrożenia pożarowego do zanieczyszczenia środowiska. Na spotkaniu zastanowimy się, jak ogrzewali się krakowianie poszczególnych epok i jak radzili sobie z rodzącymi się wyzwaniami.
Wstęp wolny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

TAJEMNICZY KUFER: ŚWIATEŁKO W TUNELU. ŚWIECA
15 grudnia (niedziela) godz. 10.30
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 6 lat na spotkanie warsztatowe w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Garus (MK).
Zapachowe, kolorowe, rzeźbione, zdobione… W bardzo dawnym Krakowie świece pomagały mieszkańcom oswajać mrok, a dziś są głównie elementem dekoracyjnym, tworzącym w pomieszczeniach miłą i przytulną atmosferę. Podczas zajęć dowiemy się m.in., który słynny krakowski Jan musiał oszczędzać na świeczkach i jak ciemno byłoby ponad sto lat temu w przedmiejskim domu, gdyby nie świetliste wynalazki. Z warsztatów nikt nie wyjdzie z pustymi rękami, a i drogę powrotną będzie łatwiej znaleźć z własnym źródłem światła.
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/RobertPiaskowski

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

SZOPKI W CELESTACIE
9 grudnia 2019 – 23 lutego 2020
Celestat

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza
KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top