Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 7 – 12 STYCZNIA

DOM LITERATÓW – CENTRUM KRAKOWSKIEGO ŻYCIA LITERACKIEGO
9 stycznia (czwartek) godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary. Prelegentem będzie dr Anna Grochowska (Uniwersytet Jagielloński).
Dawny Dom Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie był jednym z najbardziej znanych centrów życia literackiego w Polsce w dobie PRL-u. Kamienica ta była na początku swego istnienia czynszówką, później bawarską biersztubą, następnie siedzibą wojsk rosyjskich, aż trafiła w ręce Związku Literatów Polskich, dzięki czemu w budynku tym zamieszkała plejada gwiazd polskiej literatury. W różnych latach lokatorami domu były takie sławy jak Jerzy Andrzejewski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska, Tadeusz Różewicz, Tadeusz Nowak, Ewa Lipska, Bronisław Maj. Tu mieściły się także odwiedzane przez większość reprezentantów polskiego i zagranicznego środowiska literackiego i kulturalnego stołówka, siedziba Koła Młodych i Klubu Literackiego.
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
12 stycznia (niedziela)  godz. 12.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawie Mój drugi dom? Huta im. Lenina
Udział w cenie biletu wstępu na wystawę

SALON POD FAETONEM: PRODUKCJA W MIEŚCIE RZEMIEŚLNIKÓW. OD LOKACJI MIASTA DO KOŃCA XVIII WIEKU
12 stycznia (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Zapraszamy na wykład dr Katarzyny Moskal (MK) w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.

Kraków – miasto rzemieślników – działało jak dobrze naoliwiony mechanizm. Produkcja przebiegała sprawnie dzięki dobrej organizacji. Zasady pracy, którym podlegali rzemieślnicy, zawarte były w cechowych statutach. Obejmowały one metody kształcenia uczniów i czeladników, zasady pozyskiwania i stosowania materiałów dobrej jakości, a także wykonywania poszczególnych wyrobów. Chodząc ulicami Krakowa mijamy, często nieświadomie, miejsca przed wiekami związane z rzemiosłem. Gdzie znajdowały się blechy, folusze, topnie czy postrzygalnie? W jaki sposób ułatwiały pracę krakowskim rzemieślnikom? Gdzie była kolonia tkaczy, gdzie swoje warsztaty mieli garncarze, a gdzie garbowano skóry? Zastanowimy się, dlaczego młyny służyły nie tylko młynarzom, ale również tkaczom, nożownikom i garbarzom, a także odsłonimy tajniki dobrej organizacji pracy w dawnym warsztacie rzemieślniczym.
Wstęp wolny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

SOBOTNI KĄCIK DLA DZIECI W RYDLÓWCE
11 stycznia (sobota), godz. 9.30-17.00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

W każdą drugą sobotę miesiąca zapraszamy rodziny z dziećmi do zwiedzania Rydlówki i wspólnego przygotowania kartki pamiątkowej w naszym specjalnym kąciku dla dzieci. Kącik będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających w godzinach otwarcia muzeum.

RODZINNE ZWIEDZANIE RYDLÓWKI
11 stycznia (sobota) godz. 11.00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Zapraszamy na oprowadzanie po Rydlówce dedykowane rodzinom z dziećmi. Wspólnie odkryjemy historię domu i zamieszkujących go osób.
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających tel.124265060, e-mail: info@mhk.pl.

TAJEMNICZY KUFER: NIE MA TAKIEGO NUMERU? TELEFON
12 stycznia (niedziela) godz. 10.30
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 6 lat na spotkanie warsztatowe w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer. Zajęcia poprowadzi Elżbieta Lang (MK).

Komórki i smartfony dziś dla wielu stały się nieodłączną częścią życia. Dzięki nim możemy ze sobą rozmawiać, wysyłać wiadomości, nagrywać filmy, robić zdjęcia i nieustająco być w ciągłym kontakcie z naszymi bliskimi. Ale czy zastanawialiście się, kto i kiedy wymyślił telefon i jak on właściwie działał? Czy wiecie, gdzie i kiedy w Krakowie zamontowano pierwszy taki aparat? A może słyszeliście kiedyś o książkach telefonicznych? Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy historię tego niezwykłego wynalazku, który po dziś dzień łączy ludzi na całym świecie.
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)

AKADEMIA MAŁEGO ODKRYWCY: RZEŹBOSTWORY, CZYLI TAJEMNICE ABAKANÓW
12 stycznia (niedziela) godz. 11.00
Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat w ramach Muzeomanii  z cyklu Akademia Małego Odkrywcy. Prowadzenie: Michał Sroka, Marta Kudelska.
Czy materiał ma coś wspólnego z rzeźbą? Na pierwszy rzut oka nie. Ten pierwszy jest miękki, a ta druga bywa twarda. Materiałem można się okryć, a za rzeźbą najwyżej schować. Ale wyobraźcie sobie, że była nie tak dawno temu artystka, która z materiału budowała niezwykłe rzeźby – wielkie i przypominające niezwykłe stwory! Ta technika była tak wyjątkowa i niesamowita, że zaczęto ją nazywać od nazwiska tej fascynującej artystki, której nazwisko zna cały świat! Jesteście ciekawi kto to? Podczas naszych warsztatów poznacie nie tylko historię tej artystki, ale sami stworzycie własne dzieło sztuki, które nazywamy abakanem. Kto wie, może i dla Was to będzie początek kariery w świecie sztuki!
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)

SZOPKA KRAKOWSKA NA GARBARACH
12 stycznia (niedziela)  godz. 12.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat na warsztaty plastyczne. Prowadzenie: Maria Lempart. Obowiązkowa rezerwacja miejsc; Dom Zwierzyniecki, tel. 12 427 00 26
Koszt 6 zł/osoby
#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/AlicjaSoltys

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.
SZOPKI W CELESTACIE
9 grudnia 2019 – 23 lutego 2020
Celestat

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA

21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza
KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty
 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top