Connect with us
muzeum krakowa - MUZEALNE AKTUALNOŚCI 5 - 11 PAŹDZIERNIKA

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 5 – 11 PAŹDZIERNIKA

KOMUNIKAT:
Muzeum Krakowa podejmuje wszelkich starań, aby byli Państwo u nas bezpieczni. 
Do naszych oddziałów można wejść tylko w maseczkach bądź przyłbicach, obowiązuje także dezynfekcja rąk.  
Również wszystkie wydarzenia organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Wymóg ten dotyczy również osób, które ze względów medycznych zwolnione są z tego obowiązku. W takie sytuacji zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w zajęciach. Przed wejściem do muzeum konieczna jest również dezynfekcja rąk. 
W przypadku zajęć realizowanych na wolnym powietrzu zakrywanie ust i nosa nie jest konieczne, o ile uczestnicy zachowują minimum 2-metrowy dystans (ograniczenie to nie dotyczy rodzin oraz osób wspólnie gospodarujących).

UWAGA! Otwieramy ponownie nasz oddział –Thesaurus Cracoviensis! Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo na naszej stronie: https://www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/ponowne-otwarcie-oddzialu-thesaurus-cracoviensis

WERNISAŻ WYSTAWY
7 października (środa) godz. 17.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wernisaż wystawy Podgórze Wojciecha Weissa, którą przygotowała Katarzyna Bury (Muzeum Krakowa). To pierwsza w Muzeum Podgórza próba spojrzenia na miasto oczami artysty, który kiedyś tu mieszkał i tworzył. Podgórze – wolne, majętne miasto z dobrze prosperującym przemysłem i opiekuńczymi władzami – było nie tylko doskonałą przestrzenią do osiedlenia się przez prowadzących tu swoje interesy obywateli. Miasto o swoistym charakterze stało się też miejscem, które los złączył z wybitnymi artystami. Wystawa Podgórze Wojciecha Weissa to próba przyjrzenia się wczesnej twórczości słynnego malarza. Pierwociny twórcze są interesujące dla każdego historyka sztuki, ale zaciekawią też koneserów sztuki i ciekawych miasta krakowian – są one bowiem nie tylko śladem poszukiwań stylu przez młodego malarza, ale też stwarzają doskonałą sposobność, by wraz z artystą udać się na symboliczną wędrówkę po mieście. 
Udział bezpłatny

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: KARTOGRAFIA POLSKA W EPOCE RENESANSU
7 października (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Na przełomie XV/XVI w. geografia stała się jednym z ważniejszych przedmiotów wykładanych na Akademii Krakowskiej. Podobne tendencje panowały również na innych uniwersytetach zachodnioeuropejskich, a wynikało to m.in. z popularyzacji dzieła starożytnego matematyka i geografa Klaudiusza Ptolemeusza (II w.) Geografia, które ukazało się drukiem w 1475 r. Akademia Krakowska należała wówczas do najlepszych uczelni europejskich. Tu działali m.in. Marcin Biem z Olkusza, najwybitniejszy matematyk polski XV w., który przygotował projekt reformy kalendarza juliańskiego (1516), czy Jan z Głogowa, który podał w 1505 r. do druku jako pierwszy wiadomość o odkryciu Nowego Świata (1505). Uczeni krakowscy dysponowali najnowszymi dziełami geograficznymi. Maciej Miechowita był np. właścicielem mapy żeglugi Portugalczyków w 1492 r., którą  podarował bibliotece Kolegium Większego. Akademia posiadała też globus, zwany dziś Jagiellońskim, na którym jest zaznaczona Ameryka jako noviter reperta. Na tak przygotowanym gruncie powstawały pierwsze dzieła geograficzne. Ojcem kartografii polskiej był Bernard Wapowski. W 1526 r. ukazały się drukiem jego dwie najstarsze mapy: kompletna mapa Królestwa Polskiego i zachodnich części Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz mapa Europy Wschodniej, na której po raz pierwszy zaznaczono poprawnie położenie Morza Czarnego. Niestety nakład obu map spłonął w 1528 r. Popularność zyskała wykonana później na ich podstawie mapa ks. Wacława Grodeckiego (1562), wydrukowana w pierwszym nowożytnym atlasie świata opublikowanym w Antwerpii 1570 r. Te pionierskie działania pozostały niedoścignione właściwie do końca istnienia dawnej Rzeczypospolitej. W czasie wykładu poznamy historię kartografii renesansowej i osiągniecia Akademii Krakowskiej w tym zakresie. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Zdzisława Nogi (Muzeum Krakowa). 
Udział bezpłatny
POKAZY SPECJALNE RZEŹBY ŚW. KRZYSZTOFA I WARSZTATY DLA RODZIN
9-11 października (piątek – niedziela)
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Wkrótce, po ponad dwustu latach na fasadę Pałacu Krzysztofory powróci rzeźba św. Krzysztofa. Poprzedni, historyczny posąg został usunięty w 1791 r. przez ówczesnego właściciela pałacu, Jacka Kluszewskiego. Latem bieżącego roku Muzeum Krakowa przeprowadziło i rozstrzygnęło konkurs na nową rzeźbę patrona rezydencji. Zwyciężył projekt autorstwa prof. Aleksandra Śliwy z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekty, które zdobyły nagrody w konkursie na rzeźbę św. Krzysztofa będzie można zobaczyć podczas pokazów w Pałacu Krzysztofory. Oprócz zwycięskiej pracy, zaprezentowane zostaną również dwa kolejne projekty, które zdobyły wyróżnienia. Ich autorami są prof. Karol Badyna oraz Marek Maślaniec. Muzeum Krakowa zaprasza wszystkich zainteresowanych do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35, wejście od ul. Szczepańskiej 2) w dniach 9–11 października (piątek – niedziela) w godzinach otwarcia wystawy Cyberteka (10.00–17.00, ostatnie wejście o 16.30). Wstęp wolny
Rodziny z dziećmi zapraszamy także na towarzyszące prezentacji warsztaty Święty Krzysztof jak malowany. Podczas zajęć nie tylko porozmawiamy o tym, jak są przedstawiani nasi patroni, ale także postaramy się stworzyć współczesne wizerunki świętych – naszych osobistych opiekunów. Do ich przygotowania wykorzystamy m.in. materiały recyklingowe.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat odbędą się 4 października (niedziela) oraz 10 października (sobota) o godz. 12.00 w Pałacu Krzysztofory (liczba miejsc ograniczona).  
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@muzeumkrakowa.pl oraz 12 426 50 60).  
Opłata za uczestnictwo: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny).  
Uczestnicy warsztatów są zobowiązani do zakrywania ust i nosa podczas trwania zajęć. 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ
10 października (sobota) godz. 12.00
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

10 października (sobota) o godz. 12:00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej w Aptece pod Orłem. 
Prowadzenie: Katarzyna Kocik 
Tadeusz Pankiewicz był polskim farmaceutą, który przez cały czas istnienia getta krakowskiego prowadził na jego terenie aptekę „Pod Orłem”.  Aptekarz zaangażował się w pomoc dla ludności żydowskiej,  był świadkiem prześladowań Żydów i brutalnych deportacji z getta do obozu zagłady w Bełżcu.  Podczas oprowadzania uczestnicy poznają historię  apteki  i dramatyczne losy mieszkańców  „żydowskiej dzielnicy”.  
Wejście w cenie biletu do muzeum obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl

JOM RISZON: NIEDZIELA W STAREJ SYNAGODZE
11 października (niedziela) godz. 10-18
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Zapraszamy na Jom Riszon! Szczegółowe informacje na temat programu tegorocznego wydarzenia znajdą Państwo na naszej stronie: https://www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/jom-riszon-niedziela-w-starej-synagodze-5
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MAŁY WIELKI KRAKÓW: NAUKA TO POTĘGI KLUCZ!
11 października (niedziela) godz. 11.00
START: Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1

Zapraszamy dzieci w wieku 9-12 lat na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii  z cyklu Mały wielki Kraków. Przewodnikiem będzie Piotr Kapusta (Muzeum Krakowa)  
Kraków to miasto wielkiej nauki. Przechadzając się uliczkami starego Krakowa co chwilę natrafiamy na budynki uniwersyteckie i akademickie. Przez stulecia kolejne pokolenia uczonych pracowały tu dla rozwoju medycyny, geografii, astronomii czy fizyki, dokonując niekiedy przełomowych w historii odkryć. Zapraszamy na spacer szlakiem wybitnych krakowskich naukowców. Poznamy nie tylko związane z nimi miejsca, ale także odkryjemy, czym wsławili się w świecie. Kto wie, może Wy będziecie następni? 
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt: 10 zł/dziecko (jeden opiekun bezpłatnie)
AKCJA ZBIERANIA PRZEDMIOTÓW ZWIĄZANYCH Z PANDEMIĄ!

To już pół roku odkąd Polska mierzy się z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wszystkie opowieści, wspomnienia, doświadczenia z tego okresu chcemy zebrać w Muzeum Krakowa, żeby w marcu 2021 roku zaprezentować je w Kamienicy Hipolitów jako swoistą kronikę czasu zarazy. Dlatego już od kwietnia zwracamy się do Was, krakowian, o wszelkie pamiątki, opowieści, dokumentujące pandemię, które później zostaną wykorzystane w tworzeniu wystawy!  
 W czasie lockdownu, przez dwa miesiące nasze oddziały pozostawały nieczynne, jednak już teraz – mając na uwadze Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, jesteśmy w stanie rozpocząć naszą akcję zbierania przedmiotów związanych z pandemią! 
 Od 22 września do 23 października mogą Państwo skontaktować się z nami mailowo (artefakty@muzeumkrakowa.pl) i umówić się na dogodny dla siebie dzień i miejsce przekazania przedmiotów. 
Ciągle czekamy również na Państwa opowieści, które możecie przesłać drogą mailową, na adres m.zdeb@muzeumkrakowa.pl

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem. 

POZDROWIENIA Z KRAKOWA. ADAM SETKOWICZ
10 września 2020 – 31 stycznia 2021
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

„AKCJA AB” W KRAKOWIE – 80. ROCZNICA ZBRODNI
11 września – 11 października 2020
Pl. Inwalidów

WAŃKA-WSTAŃKA. NOWOHUCKI POMNIK LENINA
5 sierpnia 2020 – 14 marca 2021
Muzeum Nowej Huty

ŚLADY
13 sierpnia 2020 – 5 kwietnia 2021
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

MY CHCEMY BOGA
Wystawa on-line: http://www.krzyznowohucki.muzeumkrakowa.pl/

TRASA OBRONNOŚCI
9 czerwca – 31 października
Barbakan, Mury Obronne, Celestat

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2021
Kamienica Hipolitów

PRZEMIESZCZANIE. KAZIMIERZANIN
3 lipca 2019 – 11 lipca 2021
Stara Synagoga

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty

KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top