Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 5 – 11 LISTOPADA

KOMUNIKAT:
11 listopada wszystkie oddziały Muzeum będą nieczynne

KAMERA NA NOWOHUCIAN: KULTOWE ZAKŁADY FRYZJERSKIE
5 listopada (wtorek) godz. 17.00
START: os. Stalowe 4

Tapir, trwała ondulacja, moptop, a może „na poziomkę”? Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Kamera na nowohucian” odwiedzimy kultowe zakłady fryzjerskie na terenie dzielnicy – Zakład Fryzjerski na os. Stalowym 4 i Zakład “Praktyczna Pani” na os. Hutniczym 8. Porozmawiamy z ich pracownikami – o historii miejsc, ciekawostkach związanych z uprawianiem zawodu fryzjera i o zmieniających się przez dziesięciolecia tendencjach w modzie fryzjerskiej. Spotkanie rozpocznie się od wizyty w obu punktach – zaczynamy o godz. 17 w zakładzie na os. Stalowym 4 – a zakończy w Światowidzie, przy kawie i herbacie.
Wstęp bezpłatny

MISJE MUZEÓW A ZMIANY W ZARZĄDZANIU MUZEUM GDAŃSKA
6 listopada (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Zapraszamy na wykład z cyklu Muzeum w mieście. Miasto w muzeum. Prelegentem będzie dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Muzeum Gdańska (dawniej Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Historii Miasta Gdańska) zostało utworzone w 1970 r. Jako swoją siedzibę otrzymało odbudowany po zniszczeniach wojennych Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich, wznoszonej od XIV w., zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Po 50 latach Muzeum liczy obecnie dziewięć oddziałów, usytuowanych w najważniejszych świeckich budowli historycznych w Gdańsku.
Celem wystąpienia będzie próba porównania procesu muzealizacji przestrzeni miejskiej Gdańska z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku z obecnymi wyzwaniami stawianymi przed współczesnymi muzeami miejskimi. Porównanie pokazuje, że muzea historyczne w ostatnim półwieczu pozostają narzędziem tworzenia kanonu wiedzy i kreowania pamięci kulturowej, wciąż odnawiając ofertę tradycyjnych form kulturowej tożsamości. Muzealizowane fragmenty przeszłości pozostają narzędziem do osiągania konkretnych współczesnych celów, przede wszystkim budowania spójnej tożsamości oraz pamięci kulturowej wspólnoty, jak również poczucia dumy z lokalnego i narodowego dziedzictwa.
Wstęp bezpłatny

OTWARCIE WYSTAWY
7 listopada (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na wernisaż wystawy Mój drugi dom? Huta im. Lenina
Wstęp bezpłatny

GARBARY NA PIASKU
7 listopada(czwartek) godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na wykład Krzysztofa Jakubowskiego. Spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary.
Krakowskie kawiarnie zawsze cieszyły się wielkim uznaniem. Nie brakowało ich również na Piasku, gdzie przy chybotliwych stolikach pełnych filiżanek z kawą, kieliszków z alkoholem i przepełnionych papierośnic toczyło się życie towarzyskie miasta. W tych zadymionych, ale pełnych twórczej energii przestrzeniach wolne chwile spędzali artyści, literaci, muzycy, aktorzy, a także zwykli mieszkańcy. W trakcie wykładu przedstawiona zostanie historia nieistniejących już słynnych kawiarni, jak Bisanza, Esplanada i popularna wśród krakowskiej awangardy kawiarnia w Domu Plastyków przy ulicy Łobzowskiej. Przybliżone zostaną też dzieje takich miejsc jak ogród rozrywkowy Raj, dwór Wodzickich z legendarną basztą Kościuszki czy nieistniejący już dziś hotel Krakowski. Ważnym punktem wykładu będzie próba odpowiedzi na pytanie o to, jaki wpływ miejsca te wywarły na kształt ówczesnego oblicza kulturalnego Krakowa.
Wstęp bezpłatny

PROPAGANDA NIEMIECKA W KAMPANII POLSKIEJ 1939 R.
8 listopada (piątek), godz. 18.00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4, sala, kinowa

Zapraszamy na wykład prof. Eugeniusza Cezarego Króla (ASP w Warszawie) dla młodzieży i dorosłych w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Bitwa, której nie było.
Atak na Polskę we wrześniu 1939 r. był przedstawiany w niemieckiej propagandzie jako „szybka kampania”. Przedstawiano ją jako wojnę obronną i wyrównanie rachunku krzywd. Niemcy dowodzili, że winę za wybuch wojny ponosi Polska.
Wstęp bezpłatny

ZAPOMNIANE BOCZNICE ZABŁOCIA
9 listopada (sobota) godz. 10.00
START: na dziedzińcu Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na spacer edukacyjny w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Krakowskie Drogi Żelazne. Przewodnikiem będzie Dominik Lulewicz – kurator wystawy.
Podział na „mieszkalne” Podgórze i „przemysłowe” Zabłocie utrwalił się po otwarciu w 1910 r. stacji Podgórze Wisła. Ładownia ta, połączona torem z węzłem w Płaszowie, stała się katalizatorem industrializacji dzielnicy. Niestety, podczas rewitalizacji Zabłocia o tym fakcie niemal zupełnie zapomniano. W trakcie spaceru zostanie odtworzona topografia bocznic kolejowych dzielnicy, co pozwoli zrozumieć, czym było to miejsce jeszcze pół wieku temu.
Udział bezpłatny
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
MAŁY WIELKI KRAKÓW: TAJNE PRZEZ POUFNE
9 listopada (sobota) godz. 11.00
START: Barbakan

Zapraszamy na spacer miejski dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach Muzeomanii z cyklu Mały wielki Kraków. Przewodnikiem będzie Maciej Miezian (MK).
Historia zna wiele dziwnych opowieści, a Kraków od zawsze przyciągał miłośników najróżniejszych niezwykłych historii. Wiele z tych opowieści nie zostało wyjaśnionych do dziś, bo wymykają się racjonalnemu pojmowaniu świata. Czy zastanawialiście się, jakie niestworzone historię krążą po Krakowie? Co wspólnego ma Barbakan z Wawelem? Czy pod Krzysztoforami ciągną się tajemnicze tunele? Które kamienice mają oczy? I jakie sekrety skrywa fontanna krakowskiego żaka na placu Mariackim? Chodźcie z nami na spacer, tylko ani mru mru, bo miasto też ma uszy…
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/JuliuszChrzastowski

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

#STOLENMEMORY
3 września – 11 listopada 2019
Pl. Bohaterów Getta

KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 listopada 2019
Stara Synagoga

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty
 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top