Connect with us
Muzealne aktualności Kraków

Kultura

Muzealne aktualności 29 sierpnia – 4 września

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia w programie Lato w mieście w tym tygodniu.

Z BOHATERAMI KRAKOWSKICH LEGEND PRZEZ RYNEK PODZIEMNY

29 sierpnia (poniedziałek), godz. 13:00
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Interaktywne oprowadzanie z elementami questingu, prowadzenie: Szymon Jarosiński, Katarzyna Kucharska
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat

Podążając za ekspozycją w Rynku Podziemnym pochylimy się nad śladami legendarnych bohaterów Krakowa, zarówno tych fantastycznych jak i znanych nam z historii: straszliwego Smoka Wawelskiego, wojowniczych Tatarów, św. Kingi i św. Jadwigi, Henryka Probusa i jego ptasich rycerzy. Poszukamy na wystawie śladów legendarnych bohaterów i zastanowimy się, ile prawdy jest w baśniach.

***

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Czas trwania zajęć programu Lato w mieście wynosi od 1h 30 min do 2 h.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w mieście jest odpłatny.

Bilety:
dzieci i młodzież (do lat 18): 10 zł
bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 10 zł
posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki, tj. bilet w cenie 5 zł

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

Rezerwacja i sprzedaż biletów na zajęcia realizowane w miesiącu lipcu rozpoczyna się z dniem ogłoszenia programu na stronie, a na zajęcia sierpniowe – od 15 lipca 2022 r.

Bilety na wydarzenia można zakupić w kasach muzealnych oddziałów oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.


W DRODZE DO PAŁACU CZECZÓW W BIEŻANOWIE

30 sierpnia (wtorek) godz. 17:30
Miejsce zbiórki: “Pomnik pod orłem” w starym Bieżanowie.

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na spacer.Zapraszamy na kolejny spacer związany z wystawą “Stał dwór szlachecki”. Tym razem odwiedzimy pałac czeczów w Bieżanowie, Powędrujemy ścieżkami historii Bieżanowa, które w końcu zaprowadzą nas do pałacu. Spacerowi towarzyszyć plenerowa wystawa cyklu “Muzeum po sąsiedzku” przygotowana przez Muzeum Podgórza i dzięki uprzejmości Centrum Kultury Podgórza, zaprezentowana w otoczeniu bieżanowskiego dworu.. Wystawa jest fragmentem ekspozycji “Stał dwór szlachecki” – zaproszeniem do poznani dziejów bieżanowskiego majątku i związanych z nim rodzin i w czasie spaceru i w murach Muzeum Podgórza. 30 sierpnia oprowadzać nas będą bieżanowianie: Maria Bicz-Suknarowska, Stanisław Kumon, Tomasz Wroński. Zaczynamy przed “Pomnikiem pod orłem” w starym Bieżanowie.

Spacer bezpłatny – nie obowiązują rezerwacje.


STAŁ DWÓR SZLACHECKI – OPROWADZANIE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI

31 sierpnia (czwartek), godz. 16:30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej z elementami audiodeskrypcji w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na spotkanie w Muzeum Podgórza na nowej, partycypacyjnej wystawie czasowej „Stał dwór szlachecki”. Razem z kuratorką wystawy Melanią Tutak poznamy barwne dzieje czterech majątków leżących na prawym brzegu Wisły: Prokocimia, Woli Duchackiej, Bieżanowa i Piasków Wielkich. Odkryjemy historię i architekturę dworów, poznamy losy i dobroczynną działalność ich mieszkańców oraz będziemy podziwiać urodę przydworskich ogrodów. Usłyszymy także o powojennych losach majątków oraz działalności aktywistów i stowarzyszeń działających obecnie na terenach dawnych obszarów dworskich Podgórza.

Miejsce spotkania: Muzeum Podgórza
Udział bezpłatny.

Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ Centrum Obsługi Zwiedzających,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60


DEPOZYT PAMIĘCI – „POMIĘDZY”

31 sierpnia 2022 – 30 września 2022
Muzeum Podgórza

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę czasową.

„Filozofowie mówią, że znajdować się „pomiędzy” to nie być ani jednym ani drugim, ale gdzieś pośrodku, jak pośrednik, wysłannik, intermezzo”.

Przez całe wakacje od lipca do sierpnia w Muzeum Podgórza dzieci z rodzicami, młodzież – Ukraińcy i Białorusini – uciekinierzy przed rosyjską agresja i białoruskim reżimem, uczęszczały do letniej szkoły językowej, którą na ich prośbę dla nich zorganizowaliśmy, którą koordynowała Ania Warzecha. Były to dwa miesiące, w czasie których nas młodzi przyjaciele próbowali przełamać barierę lęku, traumy i oswoić się z trudną sytuacją, w jakiej znaleźli się przez rosyjską agresję. Usiłowali otworzyć się na język polski, zrozumieć polską kulturę, zwiedzali z nami Kraków, uczyli się nowego miasta, aby choć w niewielkim stopniu poczuć się u nas dobrze. Bardzo się ze sobą i z nami w tym czasie zaprzyjaźnili, ale również otworzyli przed nami swoje serca. Z tego spotkania urodziła się piękna, niezwykła rzecz – zainspirowana ideą naszego “Depozytu Pamięci” – wystawa „Pomiędzy”.
Jest to niewielka rozmiarem lecz potężna ładunkiem emocji, opowieść ukraińskich i białoruskich uchodźców o nich samych. Jak pisze jedna z kuratorek wystawy:
My (uchodźcy) jesteśmy jak klucz do naszych domów, do których na razie nie możemy wrócić przez działania wojenne, represje, dlatego, że nie ma już tego domu, albo już nie ma rodzinnego miasta, została tylko pamięć o nim. A klucze są. Są symbolem przestrzeni/czasu/okoliczności „pomiędzy”.

Wystawę „Pomiędzy” zainicjowała mapa, którą narysował 10-letni Oleksij. W Europie naszkicowanej ołówkiem granica Ukrainy z Rosją wyrysowana jest mieczami- symbolem walki. Za granicami Ukrainy Państwo pełne bezpiecznych nazw – Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin. Mapa zawisła w „Depozycie” – naszej gablocie w holu, gdzie na co dzień podgórzanie opowiadają ważne dla nich historie rodzinne.
Na tle mapy wiszą wypożyczone na czas wystawy klucze do ich domów, do piwnic do rowerów z Charkowa, Ochtyrki, Kijowa, Sum…, wiele z nich nie ma już swoich zamków, klamek, drzwi. Niezwykle poruszające są fotografie i opowieści o miejscach osobistych, ważnych “tam” i “tu”.
Nad wystawą pracowaliśmy wspólnie z młodymi od kilkunastu dni. Jej montaż miał miejsce 24 sierpnia w Dniu Niepodległości Ukrainy, jej otwarcie odbędzie się 31 sierpnia. Bardzo chcielibyśmy Państwa na nie zaprosić.

To dla naszych przyjaciół – może Państwa sąsiadów, rodziców niezwykle ważny, emocjonujący moment. Wesprzyjmy ich swoją obecnością, rozmową, współodczuwaniem, to dla nich ważne. Bądźcie Państwo w tym dniu z nami, z nimi. Można – jak to na wernisaż, jak to na domówkę, przynieść ze sobą coś dobrego, coś miłego dla twórców. Nasi kuratorzy podarowali nam klucze od swojego niedawnego życia, niech będą kluczami do nowego wspólnego, gościnnego domu.

Wernisaż: 31 sierpnia godzina 18.00 – hol Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51.


BITWA KTÓREJ NIE BYŁO. DZIAŁANIA WOJENNE WOKÓŁ KRAKOWA W 1939 R.

1 września (czwartek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Opis wydarzenia: Pierwsze niemieckie bomby spadły na Kraków już o świcie 1 września 1939 r. Miasto stało się głównym celem dla samolotów niemieckiej 4. Floty Powietrznej. Zbombardowane zostało lotnisko w Rakowicach, będące w okresie przedwojennym bazą 2. Pułku Lotnictwa. Trafiono także kilka innych „celów zastępczych”, głównie w okolicach Dworca PKP. W walkach powietrznych w okolicach Krakowa zginął kpt. Mieczysław Medwecki. Był pierwszym polskim pilotem poległym w II wojnie światowej. Armia „Kraków” dowodzona przez generała Antoniego Szyllinga która miała bronić Krakowa i Górnego Śląska po trwającej trzy dni bitwie granicznej wycofała się z miasta 6 września.

Osoba prowadząca: Grzegorz Jeżowski
Brak rezerwacji.
Wydarzenie bezpłatne.
Miejsce: sala kinowa w Fabryce Schindlera


ARCHITEKTONICZNE PRZEMIANY KRAKOWA W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

3 września (sobota) godz. 14:00
Apteka Pod Orłem

Apteka pod Orłem zaprasza na spacer po mieście.

Podczas spaceru uczestnicy poznają historię jedynego w pełni ukończonego przez okupantów osiedla dla Niemców, zmian w przestrzeni Rynku Głównego oraz przeobrażeń na Wzgórzu Wawelskim i w jego bezpośredniej okolicy. Ponadto postaramy sobie odpowiedzieć na niełatwe pytanie: co zawdzięczamy Niemcom? A tym samym jak powinniśmy radzić sobie z trudnym dziedzictwem pozostawionym przez okupantów.
Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Cena: 15 zł/os.
Brak rezerwacji
Zakup biletów online i w kasie Apteki pod Orłem: KUP BILET


OBCHODY ŚWIĘTA ULICY TETMAJERA – OPROWADZANIE PO RYDLÓWCE

3 września (sobota) godz. 16:30
Rydlówka

W ramach Święta Ulicy Tetmajera zapraszamy Państwa na oprowadzanie po Rydlówce!

Oprowadzanie w cenie 1zł!
Obowiązkowa rezerwacja miejsc.

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl lub bezpośrednio w filii (w miarę dostępności).
Limit: 25 osób
***

Obchody organizowane m.in. przez Radę Dzielnicy VI.


POSZUKUJEMY PRAC WŁODZIMIERZA TETMAJERA!

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top