Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 26 SIERPNIA – 1 WRZEŚNIA 2019

WERNISAŻ WYSTAWY
30 sierpnia (piątek) godz. 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę zajęcia Krakowa przez Wermacht. Wystawa dotyczy wydarzenia fundamentalnego, które pomimo upływu 80 lat wciąż jest dla nas, krakowian, Polaków, Europejczyków oraz mieszkańców innych kontynentów wydarzeniem ważnym. Dotyczy daty, którą  pamięta się pośród wielu innych, ważnych dat – 1 września 1939 roku, czyli dnia wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od ataku Niemiec na Polskę.

Z PANEM TWARDOWKSIM NA KOPIEC KRAKA
30 sierpnia (piątek) godz. 21.00
START: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Fot. F. Rekucki-Szczurek

Zapraszamy na kolejny, nocny spacer na Kopiec Kraka! Podczas spaceru przez cały czas „będzie obecny” Mistrz Twardowski. Uczestnicy dowiedzą się, jak można tę postać postrzegać w kontekście jego epoki. Zostaną poruszone takie tematy jak: kim była postać filozofa-maga w Renesansie; jak bardzo w dawnych wiekach astrologia była związana z astronomią; jak postrzegali wszechświat uczeni, zanim teorie Kopernika i następców na trwałe przebiły się do świadomości; i wreszcie, jak wyglądał ptolemejski model wszechświata, który był uważany za prawdziwy w Europie przez ponad 1000 lat.

SPOTKA
31 sierpnia 2019 (sobota) godz. 11.00 – 17.00
Park Bednarskiego

Fot. I. Wilczyńska

„Spotka” to cykl artystyczno-społecznych warsztatów i spotkań Muzeum Krakowa z mieszkańcami, których celem jest twórcze i aktywne spojrzenie na otaczające nas miasto i wydobycie z niego ukrytego potencjału, który drzemie także w nas samych.
W tym miesiącu przygotowaliśmy dla Państwa:
Warsztaty artystyczno-społeczne z Mikołajem Rejsem Malowany Kraków
Jak narysować w jednym miejscu historie Krakowa? Czy możliwe jest stworzenie wielkiego obrazu, który połączy w sobie przeszłość, przyszłość i teraźniejszość Krakowa? Co powinno się na nim znaleźć? Budynki? Tradycje? A może postaci historyczne? Albo Ty i ja? Zapraszamy na wspólne malowanie wielkiego obrazu, którego tematem będzie Kraków. Wraz z artystą Mikołajem Rejsem spróbujemy namalować wielką historię Krakowa, którą opowiedzą mieszkańcy.
Warsztaty artystyczno-społeczne z Igą Wilczyńską Łąka na głowie
Ostatnie dni wakacji pachną jeszcze ciepłym słońcem i wibrującym lekko słodkim zapachem kwiatów. Takie chwile chciałoby się zatrzymać na dłużej, by potem – gdy przyjdzie jesień – móc zamknąć oczy i wrócić na chwilę do stanu błogiego lenistwa. Chodząc po łąkach, lasach, ale także po parkach miejskich możemy gdzieniegdzie zauważyć kwiaty – małe stokrotki, albo ciężkie od mięsistych płatków piwonie. Z takich pięknych kwiatów, ale też ziół, traw, piórek można wykonać wianki, które ozdobią nie tylko pełne od marzeń głowy, ale będą przypominać o wakacyjnych przygodach. Wraz z Igą Wilczyńską poznamy techniki wyplatania wianków. W trakcie warsztatów zapoznamy się nie tylko z tą niezwykłą umiejętnością, ale także będziemy mieli okazję poznać symbolikę kwiatów i ich sekrety.
UWAGA! Wymagana rezerwacja miejsc. Prosimy o zgłaszanie się osób dorosłych lub dzieci z opiekunami w Centrum Obsługi Zwiedzających: tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice) e-mail: info@mhk.pl. W razie niestawienia się w terminie rezerwacja będzie anulowana.

KORPORACJA OD ŚRODKA
31 sierpnia (sobota) godz. 12.00
START: al. Powstańców Wielkopolskich 13 G (budynek E)

Wokół warunków panujących w biurach korporacji narosło wiele mitów. Jak naprawdę wyglądają przestrzenie nowych, krakowskich firm i jak się w nich pracuje? Okazją do sprawdzenia może być wizyta w budynku firmy Aon, w którym spełnione są różnorodne oczekiwania i potrzeby pracowników a rozwiązania aranżacyjne i technologiczne umożliwiają pracę w zgodzie z własnymi preferencjami oraz aktualnie realizowanymi zadaniami.
Rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE
31 sierpnia (sobota) godz. 13.00
Muzeum Teatralne, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na ostatnie już oprowadzanie kuratorskie po wystawie 120/120 – prezentacja muzealnych artefaktów.
Udział w cenie biletu wstępu

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ!
31 sierpnia (sobota) godz. 13.00-21.00
Barbakan

To już ostatnie spotkanie ze średniowieczem w tym roku! Na pożegnanie wakacji przygotowaliśmy dla Państwa szkółkę fechtunku i musztry średniowiecznej dla najmłodszych, naukę strzelania z łuku, prezentacje rzemiosła (szewstwo, tkactwo, kowalstwo) oraz koncert zespołu Daj Ognia!
Udział w cenie biletu

FINISAŻ WYSTAWY
1 września (niedziela) godz. 9.00-17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

To już ostatnia szansa, żeby zobaczyć naszą wystawę „Przedmieszczanin”!
W programie:
Dodaj przedmieściom barw! – pan Brodowski rysował przedmieścia w swoim szkicowniku, ale zapomniał użyć kolorowych farb. Zapraszamy dzieci do uzupełnienia rysunków o dodatkowe elementy i wspólnego kolorowania. Starszych zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w przedmiejskiej krzyżówce. W zajęciach pod okiem Ambrożego Grabowskiego można wziąć udział przez cały dzień.
Z kolei o godzinie 10:00 i 14:00 zachęcamy do wzięcia udziału w ostatnich oprowadzaniach kuratorskiech po wystawie.
Przez cały dzień wydawnictwa muzealne będzie można nabyć z 50% zniżką!
Zapraszamy, wstęp na wystawę i udział w wydarzeniach bezpłatny!

Nie masz pomysłu jak spędzić ten ostatni tydzień wakacji? Chcesz dowiedzieć się czegoś nowego? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wakacyjnych spotkań!
Program znajduje się na stronie: http://bit.ly/latoWMiescie

ZBIÓRKA PAMIĄTEK

Muzeum Nowej Huty przygotowuje wystawę na temat pomnika Lenina z alei Róż. Będzie prezentowana w dawnym kinie Światowid między majem o październikiem 2020 r. W związku z tym bardzo prosimy osoby posiadające zdjęcia, gadżety, dokumenty lub przedmioty z nim związane o pomoc. Chętnych prosimy o informację na adres nowahuta@mhk.pl albo kontakt przez fanpage: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

PRZEMIESZCZANIE
Kim jest i jaki jest współczesny krakowianin – mieszczanin XXI wieku? Zobacz, co mieszkańcy Krakowa mówią o sobie i o swoim mieście w naszej ulicznej sondzie „przeMieszczanie”. Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

http://bit.ly/przeMieszczanie3
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 października 2019
Stara Synagoga

PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty

120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7 czerwca – 31 sierpnia 2019
Muzeum Teatralne

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top