MUZEALNE AKTUALNOŚCI 24 LUTEGO – 1 MARCA

by admin
0 comment

SPOTKANIE WOKÓŁ KATALOGU ZBIORÓW MHK NR 7: MECHANICZNE ZEGARY DOMOWE W ZBIORACH MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA KRAKOWA, AUTORSTWA ELŻBIETY BŁAŻEWSKIEJ 
25 lutego (wtorek) godz. 18.00 
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3  

Publikacja obejmuje naukowe opracowanie 204 zegarów z różnych epok i krajów, pochodzących głównie ze zbioru krakowskiego kolekcjonera Władysława Miodyńskiego (1899–1972). Zegary zostały zaprezentowane nie tylko w aspekcie artystycznym, ale także jako charakterystyczne wytwory różnych gałęzi rzemiosła. Będzie to także spotkanie wspomnieniowe poświęcone Autorce katalogu – Elżbiecie Błażewskiej. 
W spotkaniu udział wezmą:  
Tomasz Kalarus (Muzeum Krakowa) 
dr Katarzyna Moskal (Muzeum Krakowa) 
Wacław Passowicz (były dyrektor Muzeum Krakowa) 
Zenon Wołek (konserwator zegarów) 
Spotkanie poprowadzi: 
Witold Turdza 
W trakcie spotkania katalog będzie sprzedawany z 50 % rabatem. 
Udział bezpłatny 

KLINIKA DLA RZECZY: DREWNIANY LUTY… CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM MEBLI I RZEMIOSŁA 
29 lutego (sobota) godz. 10.00 
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337 

Konserwacja zabytków korzysta z dorobku wielu dziedzin nauki, a praca konserwatora to zarówno działalność intelektualna, jak i manualna. Każdy obiekt podlegający konserwacji wymaga indywidualnego podejścia i właściwego sposobu postępowania z nim. 
By zatem przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów MHK. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować. 
W ramach spotkania pt. „Drewniany Luty” odbędą się warsztaty połączone z krótkim wykładem na temat rodzaju i zastosowań drewna w rzemiośle i sztuce, uzupełnionym o zajęcia w formie warsztatu podczas którego, uczestnicy będą mieli możliwość spróbować barwić, politurować i złocić elementy drewniane. Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji mebli i rzemiosła. 
INFORMACJE ORGANIZACYJNE  
W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z Centrum Obsługi Zwiedzających – tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl 
Koszt: 20 złotych od osoby 

DWORZEC TOWAROWY: INWESTYCJA NA MIARĘ WIELKIEGO KRAKOWA 
29 lutego (sobota) godz. 10.00 
START: przed bramą dworca towarowego, obok przystanku MPK Dworzec Towarowy, ul. Kamienna 6 

Zapraszamy na spacer edukacyjny w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Krakowskie Drogi Żelazne. Przewodnikiem będzie Dominik Lulewicz – kurator wystawy. 
W 1910 r. CK Koleje Państwowe rozpoczęły budowę dworca towarowego w Krowodrzy. Nowoczesny zespół magazynów z bocznicami wyeliminował z centrum miasta uciążliwy transport ładunków. Przedsięwzięcie funkcjonalnie wpisywało się w ogłoszony wówczas konkurs na projekt Wielkiego Krakowa. Podczas spaceru wrócimy do lat świetności dworca towarowego – centrum logistycznego modernizującego się miasta. 
Udział bezpłatny 
PROBLEMY ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKA W SĄSIEDZTWIE ZAKŁADÓW METALURGICZNYCH NA PRZYKŁADZIE KOMBINATU W NOWEJ HUCIE 
29 lutego (sobota) godz. 15.00 
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1  

Przemysł metalurgiczny jest gałęzią działalności człowieka o potencjalnie bardzo silnym oddziaływaniu na środowisko naturalne. Niekorzystne wpływy zakładów metalurgicznych nie ograniczają się tylko do problemu zanieczyszczenia powietrza, ale dotyczą: gleb i gruntów, wód powierzchniowych i podziemnych oraz przyrody ożywionej, w tym również oddziaływań na zdrowie i życie pracowników oraz okolicznych mieszkańców. Branża metalurgiczna w krajach rozwiniętych podejmuje wiele działań w celu ograniczenia negatywnych wpływów na środowisko z tytułu bieżącej działalności, często jednak pomijając likwidację skutków wynikających z wyemitowanych w przeszłości zanieczyszczeń. W referacie zostaną przedstawione przykłady oddziaływań na środowisko zakładów metalurgicznych z całego świata, jednak ze szczególnym uwzględnieniem kombinatu w Nowej Hucie. 
Prowadzenie: dr hab. inż. Mariusz Czop (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) 
Udział bezpłatny 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE 
1 marca (niedziela) godz. 12.00 
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1 

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mój drugi dom? Huta im. Lenina”. 
Wstęp w cenie biletu 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE 
1 marca (niedziela) godz. 16.00 
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul Lipowa 4 

Zapraszamy na ostatnie już oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bitwa, której nie było. W 80. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej”. 
Wstęp w cenie  biletu 

OSTATNI DZWONEK NA WYKUP PAKIETÓW W NIŻSZEJ CENIE!

Przypominamy, że tylko do końca lutego można zakupić pakiety startowe w promocyjnej cenie 30 zł! 
Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/ 
8. edycja 5 km Biegu Pamiętaj z Nami, odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!  
Opłaty startowe:  
– do 28 lutego: 30 zł;  
– do 10 marca: 40zł;  
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł 
Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami,na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami 

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE 
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem. 

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA  
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA 
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020 
Kamienica Hipolitów 

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA 
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020 
Muzeum Nowej Huty 

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE 
17 października 2019 – 15 marca 2020 
Muzeum Podgórza 

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY 
21 września 2019 – 17 maja 2020 
Dom Zwierzyniecki 

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO 
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020 
Fabryka Emalia Oskara Schindlera 

ATOMOWA GROZA 
1 marca – 31 grudnia 2020 
Muzeum Nowej Huty 

  
KL PLASZOW wystawa plenerowa 
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką 
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ 

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej