Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne aktualności 24-30 czerwca 2019

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ
25 czerwca (wtorek) godz. 18.00
Rynek Podziemny

Zapraszamy do Rynku Podziemnego na Salon Książki Krakowskiej. W tym miesiącu będziemy rozmawiać o najnowszym wydawnictwie Muzeum Krakowa – albumie fotograficznym wydanym z okazji 120-lecia naszej instytucji.
W spotkaniu udział wezmą: Ewa Gaczoł (MK), Joanna Gellner (MK), Anna Kwiatek (MK)
Udział bezpłatnyOD IZBY MUZEALNEJ DO MUZEUM REJESTROWANEGO, MIĘDZY REGIONEM A EGZOTYKĄ
26 czerwca (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2
Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Miasto w muzeum. Muzeum w mieście. Tym razem prelegentem będzie dr Lucjana Buchalika – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach, który skupi się na prezentacji ponad 20 – letniego procesu tworzenia Muzeum Miejskiego w Żorach z charakterystyką działań promocyjnych, legislacyjnych, nadaniu statutu i etapie pozyskiwania głównej siedziby. Omówiony zostanie również proces tworzenia kolekcji muzealnych, w tym regionalnej, afrykańskiej i związanej z projektem Wielcy Polskiego Poznawania Świata. Autor zaprezentuje również działania związane z kreacją wystaw, edukacją i projektem „wyjścia” bohaterów ekspozycji w przestrzeń miejską. 
Wstęp wolnyPOCHÓD LAJKONIKA
27 czerwca (czwartek)  od godz. 12.00
START: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ul. Senatorska 1Lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 19.30 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta. 
Udział bezpłatnyMUZEALNA AKADEMIA 67+/-: W ŚWIECIE KSIĘŻY, MNICHÓW I ASCETÓW
27 czerwca (czwartek) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wykład dr Patrycji Gąsiorowskiej (Polska Akademia Nauk w Krakowie)
w ramach Muzeomanii z cyklu Muzealna Akademia 67+/-.

W średniowiecznych miastach – w Krakowie i Kazimierzu – powstało wiele kościołów i klasztorów należących do duchowieństwa diecezjalnego i różnych zgromadzeń zakonnych, a duchowni stanowili znaczną liczbę mieszkańców obu miast. Wśród nich były osoby wybitne, mające wpływ zarówno na sprawy Kościoła, jak i politykę, zwykli członkowie wspólnot klasztornych, a także święci i błogosławieni. Duchowieństwo niewątpliwie stanowiło barwną grupę społeczną mającą swój ogromny wkład w dzieje miasta. Wbrew powszechnemu mniemaniu życie codzienne przedstawicieli tego stanu było dość zróżnicowane i urozmaicone, z pewnością nieograniczające się tylko do spraw religijnych. 
Udział bezpłatnyOPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „MIESZCZANIN”
27 czerwca (czwartek) godz. 16.00
Kamienic Hipolitów, pl. Mariacki 3Zapraszamy na kolejne oprowadzanie kuratorskie po wystawie. 
Wstęp w cenie biletu na wystawę
Z PANEM TWARODOWSKIM NA KOPIEC KRAKA
28 czerwca (piątek) godz. 22.00
START: Muzeum PodgórzaPlan wydarzenia obejmuje cykl czterech wieczorno-nocnych spacerów na kopiec. Każdy spacer odbędzie się w innej porze roku, dzięki temu uczestnicy będą mogli zapoznać się z widocznymi nad Krakowem gwiazdozbiorami charakterystycznymi dla poszczególnych pór roku. Oprócz tego spacerowicze dowiedzą się, jak rozpoznawać planety, i poznają wiele ciekawostek z zakresu współczesnej astronomii.
Podczas spaceru przez cały czas „będzie obecny” Mistrz Twardowski. Uczestnicy dowiedzą się, jak można tę postać postrzegać w kontekście jego epoki. Zostaną poruszone takie tematy jak: kim była postać filozofa-maga w Renesansie; jak bardzo w dawnych wiekach astrologia była związana z astronomią; jak postrzegali wszechświat uczeni, zanim teorie Kopernika i następców na trwałe przebiły się do świadomości; i wreszcie, jak wyglądał ptolemejski model wszechświata, który był uważany za prawdziwy w Europie przez ponad 1000 lat.KLINIKA DLA RZECZY: INTROLIGATORSKI CZERWIEC
29 czerwca (sobota) godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Aby przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów MHK. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować.
W tym miesiącu zapraszamy na warsztaty z introligatorstwa! Spotkanie rozpocznie wykład prezentujący historyczne techniki i technologie opraw introligatorskich, a także stosowane w introligatorstwie materiały. Będzie można również obejrzeć stare narzędzia i czcionki introligatorskie znajdujące się w muzealnym magazynie. Następnie, przy oprawach mistrza tego rzemiosła – Roberta Jahody – omówiony zostanie warsztat pracy introligatora. W części praktycznej uczestnicy,  pod czujnym okiem prowadzącego, wykonają papiery introligatorskie, klejenia, uzupełnienia i grawerunki.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny introligatorstwa.
Koszt 12zł/os

STUDIUM MIASTA IDEALNEGO W NATURZE – NOWA HUTA
29 czerwca (sobota) godz. 12.00
START: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na spacer miejski w ramach Muzeomanii z cyklu Muzeum bez granic. Przewodnikiem będzie Maria Wąchała-Skindzier (MK).
Motywem przewodnim spaceru będzie wędrówka po miejscach stanowiących ikonosferę nowohuckiego socrealizmu. Warto zaznaczyć, że przy projektowaniu Nowej Huty pracowała czołówka polskich architektów, w tym tak wybitne osobowości, jak Stanisław Juchnowicz, Janusz i Marta Ingardenowie czy urbanista Tadeusz Ptaszycki. Zobaczymy, na ile wizja projektowa spełniła się w rzeczywistości, a co zostało jedynie na kalkach i deskach kreślarskich. Odnajdziemy zarówno ślady świadczące o śmiałości i rozmachu projektu Nowej Huty, jak i przykłady zaniechań i późniejszych prób wkomponowania w to założenie nowych funkcji i treści.

Udział bezpłatny

SPOTKA
30 czerwca (niedziela) godz. 11.00 – 17.00
Bulwar Inflancki

30 czerwca (niedziela) zapraszamy na kolejną Spotkę! Tym razem spotkamy się na Bulwarze Inflanckim!

Koncepcja warsztatów odnosi się do idei lokalnego dziedzictwa architektoniczno-urbanistycznego Krakowa. Tkanka architektoniczna miasta z każdym kolejnym spojrzeniem odkrywa przed nami swoje sekrety. Współczesny Kraków to z jednej strony część historyczna – Stare Miasto, Kazimierz, a z drugiej część bliższa współczesności – Zabłocie i Nowa Huta.
Wiele z elementów układu urbanistycznego Krakowa podlega ścisłej kontroli. Nowo powstające zabudowania muszą spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące danego miejsca.
Tym, co w Krakowie szczególnie zasługuje na uwagę, jest także duża liczba terenów zielonych, które zawsze stanowiły ulubione miejsca spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. W Krakowie właśnie dzięki spotkaniu architektury i terenów zielonych powstał wyjątkowy klimat i czar tego miasta. Mieszkający tu ludzie mają silne poczucie więzi z otaczających ich miastem, co w ostatnich latach doprowadziło do wzmożonej aktywność obywatelskiej.
Pracując w trakcie warsztatów na syntetycznej makiecie, która w uproszczony sposób przedstawiać będzie układ urbanistyczny Krakowa, wspólnie podejmiemy próbę uzupełnienia istniejącej struktury urbanistycznej. W zależności od przyjętej strategii będziemy trzymać się rygorystycznie układu urbanistycznego lub stworzymy rodzaj „hybrydy” będący swobodniejszą refleksją nad charakterem zabudowy.OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „PRZEDMIESZCZANIN”
30 czerwca (niedziela) godz. 14.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie. 

MUZEALNE OPOWIEŚCI
Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O Janie Jelonku, czyli krakowskim Lajkoniku opowiada dr Andrzej Szoka, pracownik Muzeum Krakowa.http://bit.ly/MuzealneOpowiesci7

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty

120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7.06 – 31.08.2019
Muzeum Teatralne

 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M 

  
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top