Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 21 – 27 PAŹDZIERNIKA

KONSULTACJE SPOŁECZNE DOTYCZĄCE POWSTANIA MUZEUM – MIEJSCA PAMIĘCI KL PLASZOW
21 października (poniedziałek) godz. 17.30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Prezydent Miasta Krakowa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących powstawania Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Muzeum już teraz pełni rolę prospołeczną, humanizując otaczającą go przestrzeń, wpływając na wzrost bezpieczeństwa i poprawiając jakość życia mieszkańców. Dodatkowo uczy o wojennej historii Krakowa traktując tę wiedzę jako bazę do kształtowania dojrzałych postaw obywatelskich i inicjowania dialogu o wartościach ogólnoludzkich. Pozytywna rola muzeum już dzisiaj jest widoczna, niemniej każdorazowo tworzenie nowej instytucji, zbiegające się z rozwojem infrastruktury miejskiej, w której ma ona zaistnieć, powoduje konieczność uporządkowania sytuacji będących konsekwencją zachodzących zmian.
Kwestie, nad którymi chcemy się pochylić wynikają z uwag Muzeum Krakowa oraz postulatów krakowian, ze szczególnym wskazaniem na tezy podnoszone przez osoby mieszkające w sąsiedztwie terenu poobozowego. Wśród nich możemy wyróżnić problem komunikacji w obszarze wokół obozowym, brak miejsc parkingowych, wzmożony ruch turystyczny i wiążące się z tym niedogodności. Mieszkańcy wyrażają także troskę o kształt przyszłego upamiętnienia i jego wpływ na praktyczny, codzienny aspekt ich życia.
Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na stronie Miejskiego Dialogu Społecznego.

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: BOGACTWO PODZIEMIA
23 października (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wykład prof. dr hab. Zdzisława Nogi (kurator MK) w ramach Muzeomanii z cyklu Muzealna Akademia 67+/-.
W podręcznikach historii epoki renesansu polskiego nie łatwo znaleźć rozdziały poświęcone przemysłowi wydobywczemu. Tymczasem w XVI wieku górnictwo przeżywało okres dobrej koniunktury. Krakowskie żupy solne dostarczały do skarbca królewskiego co trzecią złotówkę i były jego podporą. Kopalnie w Wieliczce i Bochni funkcjonowały jako przedsiębiorstwa państwowe. Były oddawane niekiedy w dzierżawę za z góry określony, wysoki czynsz roczny. Mimo to stanowiły łakomy kąsek, a dzierżawcy dorabiali się fortun. Samo przedsiębiorstwo było pierwszą na ziemiach polskich jaskółką kapitalizmu, które zorganizowano w oderwaniu od funkcjonującego systemu cechowego.
Inaczej działała olbora olkuska. Tamtejsi górnicy, eksploatujący bogate złoża cynku i ołowiu z domieszką srebra, działali na podstawie licencji i sami musieli zorganizować sobie warsztat pracy. W ten intratny interes inwestowali bogaci mieszczanie krakowscy, którzy podejmowali szereg przedsięwzięć górniczych, w tym poszukiwania kruszców w Tatrach. Zyski z tych interesów często lokowali w Krakowie, przyczyniając się do upiększenia naszego miasta.
Wstęp wolny

CELULOIDOWY PAŹDZIERNIK…. CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM FOTOGRAFII
26 października (sobota) godz. 10.00
Theasurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Klinika dla rzeczy, który rozpocznie się wykładem dotyczącym podstaw konserwacji prewencyjnej oraz działań związanych z przygotowaniem materiałów fotograficznych do archiwizacji i digitalizacji. Podczas wizyty w Pracowni Konserwacji uczestnicy zapoznają się z metodologią zabezpieczania negatywów i obrazów pozytywowych na podłożach papierowych i szklanych oraz odpowiednimi dla ich prawidłowej archiwizacji warunkami oświetleniowymi i wilgotnościowo-temperaturowymi. Dowiedzą się również jak rozpoznać nieprofesjonalnie przeprowadzone zabiegi konserwatorskie oraz ich skutki. Na koniec przedstawione zostaną  zasady prawidłowej archiwizacji materiałów fotograficznych i prac niezbędnych do przeprowadzenia prawidłowego odwzorowania cyfrowego. W części praktycznej uczestnicy będą mieli możliwość wykonania prób na czyszczenie i podklejanie starej fotografii oraz przygotowania opakowania zabezpieczającego rozbite płyty szklane.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji fotografii.
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 20 zł

II PODGÓRSKA SESJA POPULARNO-NAUKOWA
26 października (sobota) od godziny 10.30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
 
26 października (sobota) zapraszamy do Muzeum Podgórza na II Podgórską sesję popularno-naukową poświęconą 100-leciu Klubu Sportowego “Korona” w Krakowie-Podgórzu. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/IIPodgorskaSesja

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: Z HISTORII ŚREDNIOWIECZNYCH KOŚCIOŁÓW – KAZIMIERZ
26 października (sobota) godz. 12.00
START: przed głównym wejściem do kościoła Bożego Ciała (od strony ul. Bożego Ciała 26)

Zapraszamy osoby z dysfunkcją wzroku na spacer po średniowiecznym, chrześcijańskim mieście Kazimierzu i jego dwóch najwspanialszych gotyckich bazylikach. Poznamy historię kościoła Bożego Ciała i kościoła św. Katarzyny, ich monumentalną architekturę i bogate wyposażenie oraz dzieje dwóch kazimierskich klasztorów. przewodnikiem będzie Elżbieta Lang (MK).
Udział bezpłatny

FINISAŻ WYSTAWY „MIESZCZANIN”
27 października (niedziela) godz. 10.00-17.30
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

To już ostatnia okazja, żeby zobaczyć naszą mieszczańską wystawę w Kamienicy Hipolitów!
Szczegółowy program finisażu znajduje się na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/finisazMieszczanin

SALON POD FAETONEM: SAMORZĄD KRAKOWSKI W OKRESIE AUTONOMII GALICYJSKIEJ
27 października (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Kraków czasu autonomii galicyjskiej został potraktowany wyjątkowo przez austriackiego zaborcę. Otrzymał on osobny akt prawny normujący życie codzienne i rozwój miasta poprzez stabilizację władz i urzędów. Tymczasowy Statut gminy dla stołecznego, królewskiego miasta Krakowa uchwalony został przez Sejm Krajowy monarchii austriackiej w 1866 roku. Zawierał on 125 paragrafów określających dokładnie ustrój miasta: prawa, obowiązki, zakres działania władz samorządowych. Stał się podstawą pracy samorządu krakowskiego aż do roku 1901, kiedy to po 35 latach Sejm Krajowy wprowadził nowy, stały Statut Gminny dla stołecznego, królewskiego miasta Krakowa. Pomimo pewnych niedoskonałości statut ten miał niebagatelne znaczenie i odegrał ogromną rolę w kształtowaniu się samorządu krakowskiego – z niewielkimi zmianami przetrwał aż do roku 1933. Wykład przybliży słuchaczom kwestie związane z reorganizacją i funkcjonowaniem samorządu krakowskiego w tak ważnym i niezwykle ciekawym okresie, jakim dla naszego miasta była autonomia galicyjska. Wykład poprowadzi Małgorzata Niechaj (MK).
Wstęp bezpłatny
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
TAJEMNICZY KUFER: Z USZAMI NA SZNURKU. TOREBKA
27 października (niedziela) godz. 10.30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W odległych, średniowiecznych czasach jej posiadaczami byli przede wszystkim mężczyźni – bogaci, miejscy kupcy, którzy w niej trzymali pieniądze. Dziś to typowo kobiecy atrybut, bez którego żadna dama nie wyjdzie z domu. Torebka, bo o niej mowa, to przedmiot o długiej i ciekawej historii. Jak wyglądały najstarsze torebki? Z jakich materiałów je wykonywano? Do czego służyły naszym przodkom i gdzie je ze sobą zabierali? Odpowiedzi znajdziemy w tajemniczym kufrze, a następnie wspólnie wykonamy własne fantazyjne torebki. Zajęcia poprowadzi Ewelina Radecka (MK).
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/KrzysztofGluchowski
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

#STOLENMEMORY
3 września – 11 listopada 2019
Pl. Bohaterów Getta

KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 listopada 2019
Stara Synagoga

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty
 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top