Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 2 – 8 MARCA

OD BRANICKICH DO WODZICKICH – WŁAŚCICIELE ZIEMSCY TERENÓW DZISIEJSZEJ NOWEJ HUTY 
3 marca 2020 (wtorek) godz. 14:00 
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E1 

Zapraszamy na prelekcję współorganizowaną ze Stowarzyszeniem Byłych Pracowników Huty “Złota Jesień Hutnika”. 
Prowadzenie: Piotr Kapusta. 
Wstęp bezpłatny 

OD BAHNHOFU DO ZINTEGROWANEGO CENTRUM KOMUNIKACYJNEGO, CZYLI KROTKA HISTORIA STACJI KRAKÓW GŁÓWNY 
7 marca (sobota) godz. 10.00 
START: przed wejściem do zabytkowego budynku dworca Kraków Główny, pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego 1 

Od początku swego istnienia dworzec krakowski łączył w sobie funkcje centrum komunikacyjnego Krakowa. Rozrost miasta, ewolucja techniki kolejowej, nowe połączenia czy konkurencja innych środków transportu wymuszały ciągłe przeobrażenia najważniejszej stacji Krakowa. W czasie spaceru będzie można dowiedzieć się, ile razy ją przebudowano i czy zawsze były to realizacje udane. 
Wstęp bezpłatny 

TAK BLISKO, A TAK DALEKO. RUCHEM OKRĘŻNYM WOKÓŁ KOMBINATU WCZORAJ I DZIŚ – WYCIECZKA AUTOKAROWA 
7 marca 2020 (sobota) godz. 11.00 
START: Muzeum Nowej Huty os. Centrum E1 

O poszczególnych wydziałach dawnej Huty im. Lenina opowie jej wieloletni pracownik związany z kombinatem od końca lat 60. XX wieku. Przybliży uczestnikom nie tylko zmieniające się przez dekady realia pracy w HiL, ale również relacje między hutnikami; opowie jak wyglądało ich życie po pracy oraz jakie były plusy i minusy zatrudnienia w tak wielkim zakładzie. Na spotkaniu nie zabraknie również anegdot z życia hutników. Uczestnicy wycieczki zobaczą m.in. widok z Kopca Wandy na tereny kombinatu, osiedle robotnicze Meksyk gdzie mieściły się baraki budowniczych Huty im. Lenina czy pozostałości fortu Mogiła gdzie swoją siedzibą miała Służba Polsce, której członkowie – junacy, wznosili Nową Hutę.  
Prowadzenie: Bogusław Müller (Hutniczo-Miejski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego).
Obowiązują zapisy: e- mail: info@muzeumkrakowa.pl (maksymalnie 45 osób). 
Wstęp w cenie biletu ulgowego do Muzeum Nowej Huty (9 zł) 

KARMELICI NA PIASKU 
7 marca (sobota) godz. 12.00 
START: furta klasztorna, ul. Karmelicka 19 

Zapraszamy na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary. Przewodnikiem będzie dr Szymon Sułecki.  
W trakcie spotkania uczestnikom zaprezentowane zostaną klasztorne wnętrza – krużganki i skarbiec, w którym zgromadzone są najciekawsze przedmioty związane z historią karmelitów, w tym największy barokowy kodeks liturgiczny – Graduał o. Stanisława z 1644 roku. Oprowadzanie obejmie również kościół oraz kaplice – Arcybracką i Matki Bożej Piaskowej.  
Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl, 
Limit: 20 osób  
Udział bezpłatny 

POROZMAWIAJMY O SCENACH Z WESELA. RYTUAŁ PRZEJŚCIA: CZEPINY 
7 marca (sobota) godz. 14:30 
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 

W kulturach dawnych epok, szczególnie wśród ludów pierwotnych, rytuały były jedyną akceptowalną formą, która dawała możliwość zmiany statusu społecznego. Działania wymagające odwagi i poświęcenia, miały być dowodem na to, że osoba poradzi sobie sprawując nową, odpowiedzialną rolę. Takim rytuałem było na przykład przejście chłopca ze stanu dziecięctwa do dorosłości, ale także pasowanie na rycerza czy koronacja króla.
W podobny sposób zmieniał się status kobiety w trakcie wesela poprzez zdjęcie korony i założenie czepca.  Zmiana stanu panieńskiego na małżeński, przemiana z panny w żonę  wiązała się z większa powagą i odpowiedzialnością, ale i nowymi przywilejami oraz relacjami.  
W trakcie warsztatów przyjrzymy się Czepinom jako rytuałowi przejścia. Prześledzimy wydarzające się w jego trakcie przemiany oraz towarzyszące im okoliczności, które miały zapewnić stabilność i pomyślność rytuału. Poza wspólną rozmową poprzedzoną krótkim wykładem, proponujemy przyjrzenie się także ikonografii związanej  z tematem.  
Prowadzenie: dr Karina Janik, Julia Lizurek
Wstęp bezpłatny 
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

WIOSNA NA ZWIERZYŃCU 
8 marca (niedziela) godz. 12.00-14.00 
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41 

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 6-9 lat na warsztaty plastyczno-edukacyjne. 
Prowadzenie Maria Lempart 
Obowiązują zapisy w Domu Zwierzynieckim 
Koszt: udział 6zł/os. 

ZAPISY NA BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI 

Przypominamy, że tylko do 10 marca można rejestrować się na bieg Pamiętaj z Nami! 
Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/ 
8. edycja 5 km Biegu Pamiętaj z Nami, odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!  
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!  
Opłaty startowe:  
– do 10 marca: 40zł;  
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł 
Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami,na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami 
VII KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE 

Zapraszamy na kolejny, siódmy już Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe!  
Spotkajmy się w sobotę 4 kwietnia 2020 r., na skwerze przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88). To tu, od godziny 11.00, będziemy rejestrować konkursowe prace, a o 12.00 wspólnie ruszymy do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41. Już dziś zapraszamy do udziału w konkursie w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat), dorośli (powyżej 18 lat). Rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy do osobnej kategorii drzewek, wyodrębnionej specjalnie dla nich. Możecie spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce. 
Jury wybierze najpiękniejsze drzewka, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus w Domu Zwierzynieckim w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia 2020 roku o godzinie 12.00. Dodatkowo każdy z naszych gości będzie mógł w Poniedziałek Wielkanocny oddać głos na wybrane drzewko z każdej kategorii. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają specjalną Nagrodę Publiczności.  
Tegoroczne drzewka emausowe będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie w Domu Zwierzynieckim od 13 kwietnia do 10 maja. 
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu dostępnym na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/NajpiekniejszeDrzewkoEmaudowe  

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE 
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem. 

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA  
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA 
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020 
Kamienica Hipolitów 

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA 
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020 
Muzeum Nowej Huty 

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE 
17 października 2019 – 15 marca 2020 
Muzeum Podgórza 

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY 
21 września 2019 – 17 maja 2020 
Dom Zwierzyniecki 

ATOMOWA GROZA 
1 marca – 31 grudnia 2020 
Muzeum Nowej Huty 

  
KL PLASZOW wystawa plenerowa 
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką 
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ 

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top