Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne Aktualności 2-8 grudnia 2019r.

PROMOCJA KSIĄŻKI „CIEŃ W CIEŃ. ZA CIENIEM ZUZANNY GINCZANKI”
3 grudnia (wtorek) godz. 18.00
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Muzeum Krakowa oraz  Wydawnictwo Dowody na Istnienie zapraszają na  spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, autorem książki Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki. W rozmowie o książce i poetce udział weźmie historyk Ryszard Kotarba, a poprowadzi je prof. Roma Sendyka, z inicjatywy której na fasadzie domu przy ul. Mikołajskiej 26 w Krakowie odsłonięto tablicę poświęconą  Zuzannie Ginczance. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu – i rozmowy z Autorem i zaproszonymi Gośćmi.
Wstęp wolny

KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: FORTY KRAKOWSKIE – REWITALIZACJA I CO DALEJ?
3 grudnia (wtorek) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Zapraszamy na debatę w ramach Muzeomanii z cyklu Krakowskie kolokwium.
Forty, szańce, zespoły bramne, bunkry, rogatki, koszary, budynki dowództwa i wiele innych miejsc – to pozostałości po Twierdzy Kraków. Stanowią one zespół zabytkowej architektury militarnej o ogromnej różnorodności i wartości historycznej. Niestety ich wartość nie zawsze była doceniana. Szczególne straty przyniosły lata 50. XX wieku, gdy z krajobrazu usunięto kilkanaście obiektów fortecznych. W 2004 roku władze Krakowa powołały zespół zadaniowy, który opracował strategię wykorzystania dawnych obiektów militarnych. W „Ramowym programie ochrony i rewitalizacji zespołu historyczno-krajobrazowego Twierdzy Kraków” znalazły się kierunki i zasady miejskiej polityki wobec pozostałości po Twierdzy Kraków. Idealne rozwiązanie to oczywiście odpowiednie zagospodarowanie wszystkich obiektów. Nie jest to jednak łatwe, chociażby dlatego, że każda z nieruchomości wymaga innego podejścia. Pod uwagę bierze się charakter obiektu, historię jego dotychczasowego wykorzystania i wiążący się z tym stan zachowania, wielkość budowli, a także wielkość działki i usytuowanie. Z praktyki wynika, że trudne jest znalezienie gospodarzy dla niektórych fortów. Przede wszystkim dlatego, że zagospodarowanie takiego obiektu: dużego, a często zdewastowanego, wymaga wielkich nakładów finansowych. Rewitalizacja poszczególnych fortów to zapewne dopiero pierwszy krok, następne lata pokażą, czy zyskały nowe życie. W czasie debaty porozmawiamy m.in. o stanie obecnym i kierunkach zmian, jakie czekają obiekty Twierdzy Kraków w najbliższych latach.
Udział bezpłatny

WSPÓŁCZESNE SPOJRZENIE NA MUZEA MIAST: KONCEPCJE, PROGRAMY I ZMIANY. PRZYKŁAD MUZEUM LIZBONY
4 grudnia (środa) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Ogólnoświatowy fenomen współczesnych miast, które w ekstremalnych przypadkach funkcjonują jako megalopolie, ma wyjątkowe konsekwencje na wielu poziomach: wzrost liczby ludności, zwiększona różnorodność społeczna i kulturowa, kluczowe kwestie zrównoważonego rozwoju, bezprecedensowe ruchy migracyjne, nowe wyzwania gospodarcze w różnych kontekstach materialnych, powstające centra innowacji i kreatywności, nagłe zmiany, zarówno otwierające nowe możliwości jak i towarzysząca im niepewność.
Wszystkie te czynniki w naturalny sposób wpływają na muzea miast, które zmieniają się szybko, przekształcając się w bardziej znaczący typ muzeum, zarówno w Europie jak i w innych miejscach. W obecnych czasach oczekuje się, że muzea miast będą w stanie budować więzi nie tylko z przeszłością, ale także ze współczesnymi skomplikowanymi społecznościami miejskimi.
Muzeum lizbońskie stanowi typowy przykład muzeum historii miasta z początków 20 wieku, które stara się dołączyć do globalnego trendu odnowy muzeów miejskich. Podzielimy się krytycznym podejściem wypracowanym na bieżąco, po pięciu latach intensywnej pracy ukierunkowanej na zmianę i umocnienie pozycji. Przeanalizowane zostaną następujące kwestie: struktura muzeum i komunikacja; obszary badawcze oraz dokumentacja kolekcji; nowy program wystawienniczy oraz publikacje; zagadnienia związane z konserwacją; projekty edukacyjne i mediacyjne.
Wstęp wolny

77. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH
5 grudnia (czwartek) godz. 10:00-12:00
Rynek Główny

W dniu konkursu na Rynek Główny od rana przybywają szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Po hejnale o godz. 12.00 korowód twórców przejdzie wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbędzie się prezentacja szopek. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 8 grudnia o godz. 14.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Wszystkie zgłoszone szopki są tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie, tym razem wyjątkowo w oddziale Celestat (u. Lubicz 16).
Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie: http://bit.ly/77KonkursSzopek
UWAGA! W przypadku osób niepełnoletnich bardzo prosimy o wcześniejsze wydrukowanie i wypełnienie poniższych załączników i dostarczenie ich organizatorowi konkursu podczas przekazania szopeki w Celestacie (jest to szczególnie istotne w momencie, kiedy opiekun prawny nie będzie obecny 5 grudnia).
DOKUMENTY DO WYPEŁNIENIA W PRZYPADKU OSÓB NIEPEŁNOLETNICH
Udział bezpłatny

ZDOBĄDŹ LICENCJĘ MASZYNISTY!
7–8 grudnia (sobota-niedziela) godz.: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zapraszamy wszystkich miłośników kolei, bez względu na wiek, na warsztaty edukacyjne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Krakowskie drogi żelazne. Prowadzenie: Maciej Witek i Maciej Iwaniec (maszyniści PKP Intercity SA)
Profesjonalne szkolenie teoretyczne i praktyczne maszynistów kolejowych na symulatorze współczesnej lokomotywy elektrycznej PKP serii ET22. W czasie zajęć uczestnicy otrzymają możliwość poprowadzenia elektrowozu, mierząc się z wyzwaniami prawdziwej kolejarskiej służby, oraz osobiście przekonają się, czy kierowanie lokomotywą jest trudniejsze od prowadzenia samochodu.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp w cenie biletu na wystawę

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
8 grudnia (niedziela) godz. 12.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Mój drugi dom? Huta im. Lenina. Przewodnikiem będzie Piotr Kapusta (MK).
Wstęp w cenie biletu

OGŁOSZENIE WYNIKÓW 77. KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ ORAZ WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ
8 grudnia (niedziela) godz. 14:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

O godzinie 14.00 zapraszamy Państwo do Pałacu Krzysztofory, gdzie nastąpi ogłoszenie wyników 77. Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę oraz wręczenie nagród w kategorii dorośli.
O 15.30 – 16.00 uczestnicy przejdą w pochodzie z kapelą do Oddziału Celestat, gdzie o godz. 16:00 zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej szopek krakowskich, który rozpocznie się zaświeceniem szopki w Ogrodzie Strzeleckim. Specjalną konstrukcję szopki wysokiej na ok. 7 m, której światła wskazywać będą drogę na wystawę wykonali szopkarze.
Prezentacji szopek towarzyszyć będzie dodatkowa wystawa „Fenomen szopkarstwa krakowskiego – od tradycji do listy UNESCO”. Ukaże ona najstarsze szopki ze zbiorów MK wraz z opisami i ikonografią pokazującą rozwój tradycji szopkarstwa. Ta dodatkowa prezentacja poprzez materialne pamiątki ma ułatwić odbiór i zrozumienie prezentacji w szopce krakowskiej tradycji krakowskich. Uzupełnieniem będą plansze informacyjne o wpisie szopkarstwa krakowskiego na listę UNESCO.
Wystawa będzie czynna w dniach 9.12.2019-23.02.2020.
Udział bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

THESAURUS Z MIKOŁAJEM
6 -7 grudnia (piątek-sobota) od godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Zapraszamy na święto oddziału Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów. Patronem oddziału jest Święty Mikołaj – współcześnie znany jako postać związana ze Świętami Bożego Narodzenia, obdarowujący nas prezentami. Owa koncepcja daru ma również dla nas ogromne znaczenie, ponieważ pierwsze kolekcje naszego muzeum powstały właśnie w oparciu o dary, co jest w dalszym ciągu jednym z podstawowych źródeł nabywania zabytków.
Z okazji Święta Oddziału proponujemy Państwu warsztaty, w czasie których uczestnicy wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe z ekologicznych materiałów. Zostaną wydzielone dwie przestrzenie, gdzie pod okiem instruktorów – w zależności od stopnia trudności – będzie można wykonać własnoręcznie zabawki choinkowe. Przygotowane dekoracje uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą. Warsztaty zostaną poprzedzone krótką opowieścią na temat postaci św. Mikołaja i pokazem zabytków.
Zarówno w piątek, jak i w sobotę przyjmujemy dary związane z obrzędowością bożonarodzeniową. Mogą to być kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, stroje świąteczne, listy do św. Mikołaja, fotografie, grafiki, zabawki.
6 grudnia (w piątek) zapraszamy dzieci przedszkolne i uczniów szkół podstawowych z klas 1–8 na wspólne świętowanie! Warsztaty odbędą się w godzinach: 10.00–11.30 oraz 12.30–14.00; Limit: 30 osób
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@muzeumkrakowa.pl
Koszt: 80 zł od grupy
7 grudnia (w sobotę) zapraszamy uczestników indywidualnych.
Warsztaty odbędą się w godzinach: 10.00–11.30 oraz 12.30–14.00
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@muzeumkrakowa.pl
Opłata: 5 zł od osoby

STRAŻNICY ZACZAROWANEJ KSIĘGI
6 grudnia (piątek) godz. 9.15 oraz 11.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2
Strażnicy zaczarowanej księgi  to dynamiczny i pełen humoru spektakl, który przeniesie widzów w świat krakowskich legend i tajemnic ukrytych w podziemiach Pałacu Krzysztofory. Tu historia spotyka się z legendą, wartka akcja z fantazją, a wszystko przyprawione jest dobrym żartem. Znakomity scenariusz, brawurowa gra aktorów i bajkowa scenografia to gwarancja dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Bohaterowie przedstawienia – Krzysztoforek i Dorotka – za sprawą tajemniczej księgi przeniosą się do średniowiecznego Krakowa i wspólnie z dziećmi przeżyją wspaniałą przygodę.
Koszt biletu to 10 złotych od osoby, dla opiekunów wstęp jest bezpłatny (1 opiekun na 10 uczniów). Bilety można rezerwować na stronie www.bilety.mhk.pl.
Więcej szczegółów oraz regulamin uczestnictwa w spektaklu dostępny jest na naszej stronie: http://bit.ly/straznicyZaczarowanejKsiegi

PRZYGOTUJ PLAN „ZACHÓD”
7 grudnia (sobota) godz.11.00
Fabryka Schindlera, sala edukacyjna, ul. Lipowa 4

Zapraszamy dzieci w wieku 10–13 lat na warsztaty edukacyjne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Bitwa, której nie było. Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski (MK).
Uczestnicy warsztatów zdobędą podstawową wiedzę o polskich przygotowaniach obronnych w 1939 r., którą wykorzystają, opracowując własny plan „Zachód”. Zajęcie oparte na współdziałaniu i pracy w grupie.
Opłata: 10 zł/os.

RODZINNE UBIERANIE CHOINKI
8 grudnia (niedziela) godz. 11.00-14.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy na warsztaty dla rodzin: wspólnie przygotujemy tradycyjne ozdoby choinkowe, jakie przed laty wykonywali mieszkańcy krakowskich przedmieść. Przyjdź do nas od dowolnej porze, między 11 a 14. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc. Prowadzenie: Maria Lempart (MK).
udział: 6 zł/os.

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/PiotrRichter

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT
JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA

21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top