Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 18 – 24 LISTOPADA

KOMUNIKAT:
W dniach 18 – 20 listopada Rynek Podziemny będzie nieczynny dla zwiedzających

KONSULTACJE SPOŁECZNE DOTYCZĄCE POWSTANIA MUZEUM – MIEJSCA PAMIĘCI KL PLASZOW
18 listopada (poniedziałek) godz. 17.30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Prezydent Miasta Krakowa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących powstawania Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://bit.ly/CentrumDialogu
KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: SPRAWA POLSKA NA KONFERENCJI PARYSKIEJ. W 100-LECIE WYDARZEŃ
19 listopada (wtorek) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2
W nowym ładzie, jaki miał się ustalić po zakończeniu I wojny światowej, kwestia polska stanowiła jeden z wielu ważnych elementów układanki politycznej. Alianci, opracowując zasady nowego porządku europejskiego, dużo miejsca poświęcili sprawom polskim. Najbardziej znanymi jej reprezentantami w Paryżu byli Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Problemem, który utrudniał sformułowanie rozwiązań w kwestii polskiej, a zarazem wpływał na sytuację delegacji, był niekorzystny układ sił politycznych i rozbieżność interesów państw decydujących o losach powojennego świata. Francja zasadniczo była ambasadorem polskich interesów w Wersalu, ale tylko w zakresie ukształtowania granicy zachodniej. Chodziło o osłabienie państwa niemieckiego, w związku z tym Francja gotowa była poprzeć wszystkie polskie roszczenia dotyczące Górnego Śląska, Pomorza, Prus Wschodnich. Mniej chętnie odnosiła się do oczekiwań Polaków co do granicy wschodniej. Licząc na wygraną w wojnie domowej „białej” Rosji, w niej przede wszystkim widziała sojusznika. Te poglądy zmieniły się, kiedy okazało się, że carscy generałowie zostali pokonani przez bolszewików. Natomiast Wielka Brytania obawiała się zachwiania równowagi europejskiej. Nie chciała więc zbyt dużego osłabienia Niemiec, a tym samym wzrostu znaczenia Francji popieranej przez nowo powstałe państwa europejskie. Postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie polskiej różnie są oceniane. Bez względu jednak na kontrowersje należy pamiętać, że sankcjonowały fakt istnienia suwerennego państwa polskiego i wyznaczały jego miejsce na mapie Europy. Podczas debaty uczeni będą szukać odpowiedzi na m.in. pytania, jak ustalenia konferencji paryskiej zdeterminowały losy II Rzeczpospolitej i czy Polska mogła uzyskać więcej.
Paneliści:
prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński)
dr. hab. Łukasz T. Sroka, prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny).
Prowadzący:
Michał Niezabitowski, dyrektor MK.
Patronat honorowy:
Konsul Generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet
Wstęp bezpłatnyOTWARCIE WYSTAWY
20 listopada (środa) godz. 17.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na wernisaż wystawy Pochwała książki. Robert Jahoda – artysta czy rzemieślnik, której kuratorem jest Leszek Sibila.

Wstęp bezpłatny

RODZINA MIKOŁAJCZYKÓW – ROZMOWA Z MONIKĄ ŚLIWIŃSKĄ
21 listopada (czwartek) godz. 17.00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Zapraszamy do Rydlówki na rozmowę z Moniką Śliwińską, która opowie o rodzinie Mikołajczyków i trzech pięknych dziewczynach, które skradły serca artystów.
Wstęp wolnyPOLSKA ZOBACZ WIĘCEJ: WEEKEND ZA PÓŁ CENY
22-24 listopada (piątek – niedziela)
Oddziały Muzeum Krakowa
W dniach 22–24 listopada 2019 zapraszamy do udziału w siódmej edycji akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. W tych dniach bilety wstępu dla rodzin i turystów indywidualnych do wybranych oddziałów Muzeum Krakowa będą sprzedawane z 50% rabatem. Projekt realizują dwa razy w roku Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna.
W ramach akcji zapraszamy do dziesięciu oddziałów Muzeum Krakowa: Pałac Krzysztofory, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska, Kamienica Hipolitów, Wieża Ratuszowa, Muzeum Nowej Huty, Podziemna Nowa Huta, Dom Zwierzyniecki, Thesaurus Cracoviensis (turyści indywidualni), Muzeum Podgórza.
KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: KATEDRA WAWELSKA I PONAD 1000 LAT JEJ HISTORII
23 listopada (sobota) godz. 9.00
START: przed głównym wejściem do katedry (Wawel 3)Zapraszamy na spacer dla osoby z dysfunkcją wzroku w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Przewodnikiem będzie Elżbieta Lang (MK).
Zwiedzanie katedry wawelskiej, podczas którego poznamy historię jednej z najważniejszych i najpiękniejszych krakowskich i polskich świątyń – miejsce koronacji i pochówków polskich władców, rezydencję krakowskich biskupów, miejsce pielgrzymek do grobu św. Stanisława oraz narodowy panteon.
Udział bezpłatny

OSADZANIE CHOCHOŁA I 50-LECIE RYDLÓWKI
23 listopada (sobota) godz. 12.00
Rydlówka, ul. Tetmajera 28

Osadzanie Chochoła to tradycja wywodząca się z ludowych zwyczajów, a przede wszystkim sięgająca do niepowtarzalnego wydarzenia, jakim był ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Uroczystość ta odbyła się 20 listopada 1900 roku w Krakowie, a dzień później, w trakcie hucznego wesela, celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. To te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania arcydramatu Wesele, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera sztuki. Co więcej, zdarzenia te współczesnym mieszkańcom Rydlówki oraz krakowianom dały impuls do corocznego, uroczystego wspominania samego ślubu, jak i scenicznego Wesela. Centralnym punktem tych uroczystości jest symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.
W tym roku wydarzenie to będzie miało wyjątkowy charakter. Związane jest to z 50. rocznicą otwarcia muzeum w Rydlówce. Świętowanie okrągłego jubileuszu rozpocznie się 23 listopada 2019 roku o godzinie 12.00. Bronowickie gospodynie oraz dzieci z miejscowych szkół podstawowych, ubrane w krakowskie stroje ludowe, przy dźwiękach melodii ludowych i przy wtórze przyśpiewek nałożą na krzak róży słomiane okrycie, tańcząc w wokół niego jak w ostatniej scenie dramatu Wyspiańskiego. Następnie odbędą się występy artystów krakowskich teatrów oraz młodzieży. W tym roku wydarzenie to będzie połączone z możliwością performatywnego zwiedzania wystawy.
Performatywne zwiedzanie od 13.30 do 16.30 konieczna rezerwacja miejsc:  info@muzeumkrakowa.pl
Dopełnieniem tego święta będzie planowana 7 grudnia (sobota) II tura konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży Rzekłbym dwa słowa… za dużo dotycząca poezji okresu Młodej Polski i Bronowic.

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

GRA PLANSZOWA 111
23 listopada (sobota) godz.11.00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4, sala kinowa

Zapraszamy do wzięcia udziału w grze planszowej dla dzieci w wieku 10–13 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Bitwa, której nie było. Akcja gry toczy się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska.
Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski (MK).
Wstęp bezpłatnyTAJEMNICZY KUFER: DLA ZDROWIA I DLA URODY: LEKI
24 listopada (niedziela) godz. 10.30
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 6 lat na spotkanie warsztatowe w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer. Zajęcia poprowadzi Anna Surma (MK).
Tabletki, syropy, zioła, napary, krople, maści, witaminy… To tajemnicze substancje, które od setek lat pomagają ludziom w przywracaniu i zachowaniu zdrowia. Skąd się one wzięły? Kto je wymyślił i skąd wiedział, na jakie dolegliwości pomagają? W czasie zajęć dowiemy się, jak leczyli się dawni krakowianie, gdzie szukali leków, gdzie je produkowano i sprzedawano. Odkryjemy również, jak 100 lat temu wyglądała apteka i co miała wspólnego z laboratorium chemicznym. Niczym prawdziwi aptekarze będziemy ważyć, przesypywać, mieszać i znakować różne składniki, realizując w ten sposób receptę na dobrą i mądrą zabawę!
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
W dniach 3-5 grudnia zapraszamy Państwa do Pałacu Krzysztofory na konferencję Miasto – Muzeum – Mieszczanie. Muzeum wobec wyzwań nowoczesnego miasta.
Konferencja stanowić będzie jedno z ostatnich wydarzeń w ramach Jubileuszu 120 – lecia Muzeum, stąd z jednej strony będzie okazją do podsumowania projektu wystawienniczego przeMieszczanie, jak również cyklu wykładów Muzeum w mieście. Miasto w muzeum i innych wydarzeń odbywających się podczas obchodów Jubileuszu. Ponadto będzie okazją do zaprezentowania wybranych przedsięwzięć realizowanych przez Muzeum na rzecz mieszkańców Krakowa.
Na konferencję obowiązuje rezerwacja miejsc na podstawie wypełnionego FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM
#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?http://bit.ly/MarcinBaran

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza
KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum PodgórzaZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty
 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top