Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 16-22 WRZEŚNIA 2019

KONSULTACJE SPOŁECZNE DOTYCZĄCE POWSTANIA MUZEUM – MIEJSCA PAMIĘCI KL PLASZOW
16 września (poniedziałek) godz. 17.30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Prezydent Miasta Krakowa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących powstawania Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie.
Powstające Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow już teraz pełni rolę prospołeczną, humanizując otaczającą go przestrzeń, wpływając na wzrost bezpieczeństwa i poprawiając jakość życia mieszkańców. Dodatkowo uczy o wojennej historii Krakowa traktując tę wiedzę jako bazę do kształtowania dojrzałych postaw obywatelskich i inicjowania dialogu o wartościach ogólnoludzkich.
Pozytywna rola muzeum już dzisiaj jest widoczna, niemniej każdorazowo tworzenie nowej instytucji, zbiegające się z rozwojem infrastruktury miejskiej, w której ma ona zaistnieć, powoduje konieczność uporządkowania sytuacji będących konsekwencją zachodzących zmian.
Kwestie, nad którymi chcemy się pochylić wynikają z uwag Muzeum Krakowa oraz postulatów krakowian, ze szczególnym wskazaniem na tezy podnoszone przez osoby mieszkające w sąsiedztwie terenu poobozowego. Wśród nich możemy wyróżnić problem komunikacji w obszarze wokół obozowym, brak miejsc parkingowych, wzmożony ruch turystyczny i wiążące się z tym niedogodności. Mieszkańcy wyrażają także troskę o kształt przyszłego upamiętnienia i jego wpływ na praktyczny, codzienny aspekt ich życia.

Zapraszamy do udziału w otwartych spotkaniach konsultacyjnych w Muzeum Podgórza ul. Powstańców Wielkopolskich 1 / ul. Limanowskiego 51, Kraków w godzinach od 17.30 do 19.30:

-16 września 2019 r. – Spotkanie dot. układu komunikacyjnego wokół terenu przyszłego upamiętnienia
– 21 października 2019 r. – Spotkanie dot. zieleni na terenie Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie
– 18 listopada 2019 r. – Spotkanie dot. organizacji ruchu zwiedzających w otoczeniu Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie i regulaminu użytkowania terenu
– 16 grudnia 2019 r. – Spotkanie prezentujące zagadnienia związane z prawną ochroną miejsc pamięci oraz cmentarzy wojennych
Dodatkowo zapraszamy do udziału w  dyżurach interdyscyplinarnych i spacerze badawczym, jak i informujemy, że w okresie od 17 czerwca do 20 grudnia 2019 roku opinie, uwagi oraz wnioski można składać za pomocą formularza konsultacyjnego.
Więcej informacji na temat konsultacji dot. „Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie – konsultacje społeczne wokół zagadnień związanych z powstającym muzeum”: http://bit.ly/CentrumDialogu

TU SIĘ ZACZĘŁO
18 września (środa) godz. 18.00

Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Spotkanie z dawnymi aktorami Teatru Kolejarza z ul. Bocheńskiej 7 na Kazimierzu. Od 1945 r. do początku lat 90. amatorski Teatr Kolejarza dostarczał rozrywki mieszkańcom Krakowa i okolicznych miejscowości. Repertuar  stanowiły wodewile, komedie i przedstawienia z krakowskim folklorem w tle. Teatrem zachwycali się uznani twórcy,  jak choćby Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi czy Andrzej Łapicki.
Prowadzenie: Piotr Figiela (MK).
Wstęp wolny

JUBILEUSZOWY PANEL W MUZEUM NOWEJ HUTY – ZAJRZYJ DO HUTY
20 września (piątek) od godz. 16:30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy wszystkich na Jubileuszowy panel w Muzeum Nowej Huty. Szczegółowy program dostępny jest na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/JubileuszowyPanel

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
20 września (piątek) godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na wernisaż wystawy Zwierzyniec zaprasza Garbary.
Udział bezpłatny

ZAJRZYJ DO HUTY
21 – 22 września (sobota – niedziela)
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Rozsmakujcie się w Nowej Hucie!
Od 11 lat Muzeum Krakowa wraz z zaprzyjaźnionymi nowohuckimi instytucjami zaprasza mieszkańców dzielnicy, całego Krakowa i turystów do poznawania nowohuckiej historii i teraźniejszości. To poznawanie przede wszystkim przez wędrowanie. Nie tylko od instytucji do instytucji ale też po różnych zakątkach dzielnicy. Bez zadęcia i na luzie, choć przecież jubileuszowo, bo o 70-leciu Nowej Huty nie zapominamy. Zajrzyjcie więc koniecznie 21 i 22 września do Huty! Pieszo, na rowerze, tramwajem, autobusem… – bez względu na to, jaki środek transportu wybierzecie, będziecie mile widziani.
W tym roku dołączyły do nas nowe instytucje i powróciły te, które były z nami kilka lat temu. Program jest naprawdę imponujący, a jego szczegóły znajdziecie na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/ZajrzyjDoHuty2019
Zapraszamy też do udziału w zabawie towarzyszącej tegorocznej akcji Zajrzyj do Huty. Muzeum Nowej Huty (oddział Muzeum Krakowa) przygotowało monidła, które znajdziecie w w biorących udział w wydarzeniu nowohuckich instytucjach. Na każdego, kto zrobi sobie zdjęcia w czterech z nich, a następnie pokaże je (oczywiście wystarczy wersja cyfrowa) w jednym z uczestniczących w akcji nowohuckich lokali, czekają specjalne zniżki.
UWAGA! Na większość imprez wstęp wolny! Na niektóre wydarzenia liczba miejsc jest ograniczona.
Zapisy na wydarzenia o ograniczonej liczbie miejsc przyjmowane są od 2 września 2019 r. w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl (szczegóły podano przy danym punkcie programu: http://bit.ly/ZajrzyjDoHutyProgram)

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
21 września (sobota) godz. 12.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie przeMieszczanie. Nowohucianin
Wstęp w cenie biletu

POCZUJ KRAKÓW: OBAWA
21 września (sobota) godz. 12.00
START: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1)

Kiedy człowiek nie jest sparaliżowany strachem, ale czuje lekkie zagrożenie, najczęściej niezbyt chętnie podejmuje jakiekolwiek działania. Zdarza się, że po prostu akceptuje to, co zaproponują mu inni. Na takim właśnie rodzaju emocji, bardzo często budowały zaangażowanie społeczne władze PRL. Czego więc obawiali się krakowianie? Wybuchu wojny atomowej? Być może. Że zabraknie miejsca w szkołach dla dzieci? Niewykluczone. Że nie będzie pracy? Możliwe… Trasa spaceru rozpocznie się na osiedlu Słonecznym. Obejrzymy tam konstrukcję architektoniczną osiedli przygotowanych nie tylko do mieszkania, ale na czas potencjalnej wojny. Podczas wycieczki, zobaczymy osiedla o konstrukcji otwartej i zamkniętej, samowystarczalne, wyposażone w szkoły, przedszkola i inne instytucje. Zobaczymy szkołę typu „tysiąclatki” i instytucje, mające zapewnić robotnikom pracę lub wypoczynek. Nasza wędrówka zakończy się na osiedlu Teatralnym. W trakcie spaceru – możliwość tajnego selfie (bo wróg czuwa!), prezentowanie emocji antywojennych i pełne obawy pomysły na autoprezentację.
Prowadzenie: Grzegorz Szymanowski
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl

CZEPINY W RYDLÓWCE
21 września (sobota) godz. 15.00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Fot. M. Sarna
Zapraszamy na plenerowe widowisko Czepiny w Rydlówce oparte na tradycji weselnej z przełomu XIX i XX wieku. Podczas obrzędu na dziedzińcu przed dworkiem zobaczyć będzie można barwny orszak weselny w krakowskich strojach i posłuchać już niemal zapomnianych dawnych pieśni weselnych.
Rzecz dzieje się około roku 1890. Młodymi są panna i kawaler mieszkający w Bronowicach. Młody na co dzień pracuje w austriackiej fabryce C.K. Fabryka Tytoniu na ul. Dolnych Młynów w Krakowie. Zaprosił na wesele swoich najbliższych kolegów z pracy, a także koleżanki, które bardzo chciały przeżyć prawdziwe wiejskie oczepiny. Obyci z powagą obrzędu wiejscy weselnicy spotykają się z kolegami Młodego. Niektórzy z nich są zainteresowani, inni podchodzą do sytuacji jak do zabobonów, inni z fascynacją i z chęcią uczestniczą w przebiegu obrzędu.
Scenariusz oparty jest m.in. na relacjach Oskara Kolberga, Lucjana Rydla czy mieszkańców Bronowic, zgromadzonych w Społecznym Archiwum Bronowickim.
Udział bezpłatny

FINISAŻ WYSTAWY
22 września (niedziela) godz. 10.00-18.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

To już ostatnia okazja zwiedzić naszą jubileuszową wystawę przeMieszczanie. Podgórzanin!
10.00 – 15.00
Postaw sobie fabrykę – gra karciana
Zapraszamy na wspólne granie w karciankę „Postaw sobie fabrykę”, przygotowaną specjalnie na potrzeby wystawy PrzeMieszczanie. Podgórzanin. W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w XIX-wiecznych podgórskich fabrykantów, dążąc do tego, by pierwszemu ukończyć budowę zakładu. Ale budynki to nie wszystko, każdy z graczy będzie musiał zatrudnić odpowiednią liczbę robotników, w końcu bez nich żadna fabryka nic nie wyprodukuje.

12.00 – Do fabryki lub za ocean. Emigracja wewnętrzna i zewnętrzna z Galicji Zachodniej (wykład)
Migracja, zarówno ta wewnętrzna, krajowa, jak i zewnętrzna, to jedno ze zjawisk determinujących rozwój miast w epoce industrialnej. Dla ludności galicyjskich wsi i miasteczek Kraków był tylko jedną z możliwości na odmianę losu. Wielu wyjeżdżało do pracy sezonowej w Niemczech, niektórzy nawet za ocean. Podczas spotkania przyjrzymy się nie tylko przyczynom XIX-wiecznej galicyjskiej emigracji i kierunkom, jakie obierali ci, którzy decydowali się szukać szczęścia poza granicami zaboru austriackiego, ale także społecznym konsekwencjom tego zjawiska.
Wykład wygłosi dr Konrad Meus (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN)

14.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

18.00 – Wydrążeni ludzie działania teatralne inspirowane spektaklem Peregrinus –  Teatr KTO
Dziedziniec Muzeum Podgórza

ZBIÓRKA PAMIĄTEK
Muzeum Nowej Huty przygotowuje wystawę na temat pomnika Lenina z alei Róż. Będzie prezentowana w dawnym kinie Światowid między majem o październikiem 2020 r. W związku z tym bardzo prosimy osoby posiadające zdjęcia, gadżety, dokumenty lub przedmioty z nim związane o pomoc. Chętnych prosimy o informację na adres nowahuta@mhk.pl albo kontakt przez fanpage: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

PRZEMIESZCZANIE
Kim jest i jaki jest współczesny krakowianin – mieszczanin XXI wieku? Zobacz, co mieszkańcy Krakowa mówią o sobie i o swoim mieście w naszej ulicznej sondzie „przeMieszczanie”. Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

http://bit.ly/przeMieszczanie6
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

#STOLENMEMORY
3 września – 11 listopada 2019
Pl. Bohaterów Getta

KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 października 2019
Stara Synagoga

PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty
 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top