Connect with us
muzeum krakowa - Muzealne Aktualności 1 - 7 marca 2021

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne Aktualności 1 – 7 marca 2021

ZAPOMNIANY ŻOŁNIERZ WYKLĘTY Z KRAKOWA. 

1 marca (poniedziałek) godz. 18.00
https://www.facebook.com/PomorskaMuzeum
Zapraszamy na wykład on-line!
Henryk Münch (1906- 1968) był z zawodu archiwistą. W latach II wojny światowej został zaprzysiężony jako żołnierz ZWZ – AK. Po zakończeniu okupacji niemieckiej wznowił pracę konspiracyjną w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) i został archiwistą Biura Studiów Brygad Wywiadowczych. Został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa w sierpniu 1946 r. Był sądzony w głośnym „procesie krakowskim” przed Wojskowym Sądem Rejonowym (WSR) w Krakowie. Zasiadł na ławie oskarżonych z działaczami II Zarządu Głównego WiN i PSL. Wyrokiem z 10 września 1947 r. skazano go na 15 lat więzienia. Z więzienia wyszedł na mocy amnestii w 1956 r., po odsiedzeniu 10 lat. Pracował następnie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, gdzie był kustoszem i m.in. kierownikiem działu naukowo-wydawniczego.
Wydarzenie bezpłatne, transmitowane na www.facebook.com/PomorskaMuzeum


“W ŚLAD ZA WARSZAWĄ […] KRAKÓW” – UTWORZENIE GETTA W KRAKOWIE

3 marca (środa), godz. 18:00
https://www.facebook.com/AptekaPodOrlemMuzeumKrakowa
Zapraszamy na spotkanie on-line!
W marcu 1941 roku ukazało się zarządzenie Otto Wächtera o utworzeniu w Krakowie „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”. W ten sposób na terenie miasta utworzono pierwsze w dystrykcie krakowskim getto. Skąd pochodzi ta nazwa? Co oznaczała w czasie wojny? Dlaczego getto powstało w Krakowie – stolicy Generalnego Gubernatorstwa? Zapraszamy na wykład omawiający politykę niemieckich władz okupacyjnych wobec Żydów, której rezultatem było utworzenie w mieście „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.
Wykład będzie transmitowany:
https://www.facebook.com/AptekaPodOrlemMuzeumKrakowa


PRAWDA I FIKCJA “WESELA”

4 marca (czwartek), godz. 17.00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Zapraszamy Państwa na oprowadzanie tematyczne! Prapremiera „Wesela” nigdy by się nie odbyła, gdyby nie ślub młodego literata z piękną Bronowiczanką. Chodzi oczywiście o Lucjana Rydla i Jadwigę Mikołajczykówną. Zwiedzając wystawę postaramy się oddzielić fakty od mitów i literackiej fantazji Stanisława Wyspiańskiego.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia.
Wydarzenie w cenie biletu wstępu do Rydlówki


EUREKA! NA TROPIE DOMOWYCH WYNALAZKÓW

7 marca (niedziela), godz. 11:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Zapraszamy na wystawę w Kamienicy Hipolitów!
Aby dowiedzieć się, jak nasi prapradziadkowie radzili sobie bez towarzyszących nam na co dzień osiągnięć techniki, wcale nie trzeba poszukiwać wehikułu czasu. Wystarczy, tak, jak to robią prawdziwi detektywi, uważnie przyjrzeć się wnętrzom ich domów! Zapraszamy do udziału w niezwykłym rodzinnym oprowadzaniu, w czasie którego będziemy „śledzić” domowe wynalazki sprzed ponad 100 lat. Poznamy sposoby ogrzewania dawnych domów, metody przyrządzania kawy i herbaty, dowiemy się do czego służyła szkandela, co należało zrobić, by mieć piękne loki, a także jak wyglądał przodek smartfona oraz który wynalazek to pradziadek plików mp3.
Koszt: w cenie biletu na daną wystawę.
Rezerwacja: info@muzeumkrakow.pl, tel. 12 426 50 60


ARTYSTA NIEZNANY? – KARTY POCZTOWE I MALARSTWO ADAMA SETKOWICZA

7 marca (niedziela), godz. 14:00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Opowieść o popularnym twórcy pocztówek, który pozostawił po sobie bogatą, choć mało dziś znaną spuściznę malarską. W Krakowie niemal każdy znał jego twórczość, a w wielu domach jego prace wisiały obok dzieł innych popularnych artystów, jak Soter Jaxa Małachowski czy Stanisław Tondos. Twórczy, wszechstronny, niezwykle płodny i sprawny warsztatowo artysta o bogatej wyobraźni, ale też krytykowany za konwencjonalność, odtwórczość i naśladownictwo. Przez lata nieceniony przez krytykę artystyczną, dziś popularny na rynku aukcyjnym i często kopiowany przez nieudolnych kopistów.
Wstęp w cenie biletu (normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł, rodzinny – 20 zł)
Wymagana rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl


POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE W KRAKOWIE

7 marca (niedziela), godz. 16:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Zapraszamy na tematyczne oprowadzanie po wystawie stałej “Kraków – czas okupacji 1939-1945” dotyczące działalności Polskie Państwo Podziemnego w Krakowie. Podczas oprowadzania dowiemy się m.in. co to był Kedyw i czym zajmował się w Krakowie, Okręgowy Delegat Rządu, który był konspiracyjnym odpowiednikiem wojewody.
Oprowadzania wliczone są w cenę biletu.
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających (info@muzeumkrakowa.pl)


MUZEUM Komunikat

Starając się jak najlepiej dostosować do warunków panującej pandemii, wymogów bezpieczeństwa i oczekiwań odbiorców, Muzeum Krakowa przygotowało nowy model działania na rok 2021. Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące pracy wszystkich oddziałów od 1 marca 2021. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami:

http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/nowe-godziny-otwracia 

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top