Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Msza Święta w kaplicy klasztornej w Krakowskich Łagiewnikach – o bezpieczne i szczęśliwe skoki spadochronowe

W niedzielę – 26 stycznia – w Kaplicy Klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach sprawowana była Msza święta o bezpieczne i szczęśliwe skoki spadochronowe w rozpoczynającym się nowym sezonie dla żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. W Eucharystii uczestniczyło 30 żołnierzy jednostki na czele z dowódcą płk. Grzegorzem Grodzkim oraz Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. 

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. por. Rafał Kaniecki. Kapelan 6. Brygady Powietrznodesantowej mówił: – „Ziemia Zabulona i Neftalego, na drodze ku morzu, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności ujrzał światło wielkie i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło”. Gdzie jest ta ziemia Zabulona i Neftalego? Otóż, ziemia będąca dziedzictwem pokoleń Zabulona i Neftalego, to kraina w okolicy rozległego jeziora Genezaret. Obejmowała Zajordanię ze swymi dziesięcioma miastami – tzw. Dekapol, oraz Galileę pogańską. Co łączy wszystkie te tereny? Łączy je to, że zostały one zagarnięte przez Asyrię. Znajdowały się więc pod okupacją. Okupant asyryjski źle obchodził się z miejscową ludnością, na co wskazują wyraźnie symbole ucisku wymienione w pierwszym czytaniu: „ciężkie jarzmo, drążek na ramieniu i pręt ciemięzcy”.

Kaznodzieja podkreślał, że aby być dobrym uczniem Chrystusa, trzeba słuchać Jego słowa, które wzywa do nawrócenia, do otwarcia na Boże Miłosierdzie. Nawiązał do obchodzonej po raz pierwszy w Kościele Niedzieli Słowa Bożego. – W Sanktuarium Miłosierdzia jest ona szczególnym przypomnieniem, jak wiele Biblia mówi nam o Miłosierdziu Boga. Słowo o Bożej Miłości jest światłem, które rozświetla ciemności grzechu. Ks. major Michał Sopoćko, wieloletni kapelan Wojska Polskiego i spowiednik siostry Faustyny, ukazywał w swoich książkach i artykułach, jak bardzo przesłanie o Bożym Miłosierdziu jest zakorzenione w Piśmie Świętym. W wielu miejscach tej Świętej Księgi jest mowa o miłości Boga pochylającej się nad grzesznym człowiekiem, aby go uzdrowić, podnieść, oczyścić. Jak wiele stronic Biblii mówi nam o tym, że jesteśmy kochani, że Pan nie opuszcza nas wtedy, gdy upadamy, ale chce nam okazać swoją miłosierną Miłość. Dlatego warto odpowiedzieć na wezwanie Papieża Franciszka, który ustanowił tę niedzielę biblijną i powrócić do lektury słowa Bożego – zachęcał kapłan.

Ks. por. Rafał Kaniecki zauważał, że dziś wiele miejsc na świecie wygląda podobnie do ziemi Zabulona i Neftalego. Gdzie żyją ludzie dotknięci tragedią wojny i zlekceważeni, bo zapomniani przez społeczność międzynarodową; żyją tam, gdzie panuje głód, przemoc i strach. – Polscy żołnierze udają się do wielu takich miejsc w ramach misji pokojowych i stabilizacyjnych. Niosą tam nadzieję na lepsze jutro, chroniąc ludność cywilną i pomagając poprzez dostawę leków, pożywienia, wody, ubrań, zabawek dla dzieci czy przyborów szkolnych. Poza tymi konkretnymi czynami miłosierdzia, spełnianymi za granicą, trzeba pamiętać również o tych dokonywanych w kraju – mówił.

Kapłan przypomniał niedawną tragedię, która miała miejsce w Kuźni Raciborskiej. – Trzech saperów z naszej brygady poniosło tam śmierć, a trzech innych zostało rannych, podczas unieszkodliwiania ładunków wybuchowych, pochodzących z czasów drugiej wojny światowej. Może nie zdajemy sobie sprawy, ale przecież tego typu interwencji w ciągu roku są tysiące. Polscy saperzy ryzykują własne życie i zdrowie, aby inni własne życie i zdrowie mogli zachować. Jakże często miłość bliźniego sprawia, że wielu żołnierzy podejmuje świadomą decyzję, aby w razie nagłej śmierci podzielić się własnymi narządami z innymi, ratując w ten sposób jeszcze inne osoby – już po własnej śmierci. Do tego należy dodać tysiące litrów oddawanej przez żołnierzy krwi w ramach akcji honorowego krwiodawstwa. Tutaj w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, pragniemy podziękować Bogu za wszelkie konkretne czyny miłosierdzia, często ratujące życie, jakie podejmują polscy żołnierze w kraju i za granicą – podkreślał.

Kapłan przypomniał żołnierzom 6. Brygady Powietrznodesantowej, że ich zadaniem jest obrona ludzi uciskanych, którym dzieje się wielka krzywda. – Jeśli nie można do nich dotrzeć w zwykły sposób, wtedy skoczycie ze spadochronem z samolotów, niejako w paszczę lwa, tam gdzie panuje przemoc, głód i strach. Skoczycie nie po to, aby niszczyć, lecz by ratować i wyzwalać od zła, jak uczynił to wasz patron gen. Stanisław Sosabowski ze swoimi żołnierzami w czasie drugiej wojny światowej, skacząc ze spadochronem pod miejscowością Driel nieopodal Arnhem w Holandii, gdzie do dziś mieszkańcy okazują im za to swą wdzięczność. Uczą się polskich pieśni religijnych i patriotycznych, pomimo, że nie znają polskiego, wywieszają polskie flagi oraz licznie uczestniczą w uroczystościach rocznicowych, w tym we Mszy św. – mówił.

Kończąc homilię kaznodzieja zaapelował: – Niech dzisiejsze czytania mszalne przypominają nam o Bożym Miłosierdziu okazywanym w pierwszym rzędzie słabym i opuszczonym, o jedności, jaka powinna być między nami, i o konkretnych czynach miłosierdzia. Do tego wzywa nas również Papież Franciszek, kiedy mówi symbolicznie o „szpitalu polowym”. Prawdziwe szpitale polowe znajdują się na obrzeżach pól bitewnych, dlatego naszym zadaniem, jako chrześcijan, jest docieranie do ludzi przebywających na różnego rodzaju obrzeżach, aby nieść im pomoc i ratować ich od śmierci wiary. Zapewne pomoże nam w tym częsta lektura Pisma św., w którym dotyka nas Boża Miłość, która ma moc otworzyć nas na braci i może dać nam siłę do wiernej i wytrwałej służby.

Małgorzata Pabis

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top