Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Módlmy się o dobrych ojców – Msza Święta w Krakowskich Łagiewnikach

W Dniu Ojca Mszę świętą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia sprawował ks. Andrzej Król SDB, delegat do spraw Duszpasterstwa Młodzieżowego. – Prośmy za naszych ojców, aby w naszym społeczeństwie, w Polsce było jak najwięcej ojców, którzy będą przekazywać wiarę, którzy będą najmłodszych prowadzić do Pana Boga – mówił.

W homilii salezjanin wskazywał na fragmenty Biblii, które mówią o Bogu jako Ojcu. – Ojcostwo Boże widzimy już w samym akcie stworzenia świata. A nade wszystko w akcie stworzenia człowieka. Bóg jest tym, który daje życie, który darem życia dzieli się z innymi. Stwarzając nas mężczyzną i kobietą, powołuje nas do tego byśmy byli płodni, rozmnażali się i zaludnili ziemię i czynili ją sobie poddaną (Rdz 1, 28). Biblijny ojciec to głowa rodu i pan zarządzający powierzonymi i poddanymi mu osobami i majętnościami. Ojciec to głowa żony i ten, od którego zależało wychowanie dzieci (Syr 30, 1-13), zezwalanie na zawieranie związków małżeńskich (Rdz 28,1n), to on decydował o wolności córek (Wj 21,7) – powiedział i dodał, że jest to rola z wielu względów najważniejsza, gdyż to pod kuratelą ojca, rodzina ma się czuć bezpieczna i prowadzona niczym stado przez pasterza. – On swymi ramionami powinien ochraniać tych, za których bierze odpowiedzialność przed Bogiem. W Księdze Rodzaju czytamy, że Bóg umieścił mężczyznę w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł. To zadanie jest nakreślone bardzo wyraźnie, tymczasem widzimy dziś ucieczkę mężczyzn, jako mężów i ojców, od tego zadania. To jawna dezercja. Brak obecności ojca, jako źródła oparcia i bezpieczeństwa zawsze niekorzystnie wpływa na rozwój i psychikę dziecka. Nie służy to jego rozwojowi emocjonalnemu i relacyjnemu. Stąd dziś wielu zbuntowanych, rozdrażnionych i zagubionych młodych. Ojciec jest tym, który swoją postawą ma okazywać Boga oraz być jego obrazem, odwzorowaniem. Widzimy to doskonale w przypowieści o miłosiernym Ojcu i synu marnotrawnym – zauważył salezjanin.

Jak mówił kaznodzieja, żyjemy dziś w świecie krzyczącej wręcz potrzeby ojcostwa, potrzeby bezpieczeństwa, potrzeby przynależności. – My jako salezjanie czasami musimy dyskretnie bywać ojcami. Bo taki jest świat ludzi młodych, którzy nie zawsze chcą oficjalnie przyznawać się do Pana Boga. Pamiętam jeszcze jedną scenę z domu dla chłopaków – zawsze o godzinie 20 mieliśmy modlitwy. Później słówko na dobranoc – ot taka krótka trwająca nie dłużej niż 3 minuty dobra myśl, na dobry sen. I później z drugiego piętra schodziliśmy po schodach na parter do świetlicy. I pamiętam jak najmłodszy z naszych wychowanków odruchowo – po tych modlitwach i słówku łapał mnie za rękę i tak schodziliśmy – do czasu, kiedy albo on miał moment „takiego dorosłego opamiętania”, zabarwionego „obciachem”, przed tym co powiedzą inni. Ta potrzeba ojcostwa, ten dziecięcy odruch, był mocniejszy od tego co mówili starsi koledzy – wspominał.

Kończąc homilię ks. Król zaapelował: – Módlmy się dziś o dobrych ojców. Bo to od ich świadectwa, zależy w znacznej mierze relacja dziecka do Boga jako Ojca; do świata i do drugiego człowieka. Wyrażając wdzięczność wszystkim ojcom, którzy gorliwie realizują trud wychowania swych dzieci objawiając im tym samym Ojcostwo Boga. Złapmy się dziś dyskretnie Pana Boga za rękę i chciejmy iść tam dokąd zmierza świat, dokąd zmierza każdy z nas. Chciejmy iść do Domu Ojca.

Małgorzata Pabis

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top