Mobile/Stabile – wystawa w Salonie Ekonomicznym NBP

sdc4202 800x500 - Mobile/Stabile - wystawa w Salonie Ekonomicznym NBP

W poniedziałek, 7 listopada 2022 roku w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polski odbył się wernisaż wystawy Piotra Bożyka i Krzesimira Wiatra “Mobile/Stabile”. Na wystawie można było zobaczyć niesamowite modele kinetyczne oraz cudowne rzeźby dwóch znanych artystów. Organizatorem wystawy była Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Ruch urealnia się tylko wobec tego co nieruchome. Konfrontacja tego co kinetyczne z tym co statyczne otwiera zmysły i inspiruje.

Obiekty Piotra Bożyka odzwierciedlają proces, w którym tworzy je autor. Są zapisem jego czasu, odzwierciedleniem przeżycia, wspomnieniem dzieciństwa, pięknego gestu, tęsknoty… Czas jest, w ich przypadku, niezbędnym elementem twórczości. Dojrzewanie mechanizmu, który wprawi obiekt w ruch, jest oczekiwaniem na pojawienie się rozwiązania, które jest, ale czeka na swój właściwy moment. Odbiór tych prac jest także swoistym rezonansem odbiorcy z czasem autora. Uruchomienie kinetyki obiektów jest tylko częściowo przewidywalna i w każdym przypadku stanowi wypadkową oddziaływania obiektu, autora, odbiorcy i czasu.

Czy prace Krzesimira Wiatera stanowią kontrapunkt? Nie poruszają się, ale nie znaczy to, że nie wchodzą w relacje z czasem. To odbiorca musi go zatrzymać, żeby doświadczyć wibracji obiektów.

Zdjęcia: Vladimir Milanov, tekst: https://oeaf.pl/wydarzenia/mobile-stabile/ .

sdc4327 - Mobile/Stabile - wystawa w Salonie Ekonomicznym NBP

sdc4278 - Mobile/Stabile - wystawa w Salonie Ekonomicznym NBP

By Vladimir Milanov