UCCN fot. E. Dufaj dla Krakowskiego Biura Festiwalowego

Miuosh i Zagajewski otworzyli #krakowice2018! Kraków 2018r.

Ponad 350 delegatów z 160 miast kreatywnych UNESCO z 64 krajów z całego świata uczestniczy w XII Kongresie Miast Kreatywnych UNESCO. We wtorek 12 czerwca w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie wydarzenie oficjalnie otworzyli Ernesto Ottone Ramirez – dyrektor generalny UNESCO ds. Kultury, Jacek Majchrowski – Prezydent Krakowa – Miasta Literatury UNESCO i Marcin Krupa – Prezydent Katowic – Miasta Muzyki UNESCO.

„Jestem głęboko przekonany, iż miasta, które współtworzymy, będą zjednoczone w rozwoju zrównoważonej gospodarki i społeczności. Sukces leży we wspólnych planach, które zawierają wdrażanie Planu ONZ 2030 na zrównoważony rozwój oraz Nowego Planu Miasta, którego to świadkami i aktorami jesteście Państwo już teraz” – otworzył Kongres Ernesto Ottone R, Dyrektor Generalny ds. Kultury w UNESCO.

Po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w historii UNESCO Kongres organizują 2 miasta – Kraków Miasto Literatury UNESCO i Katowice Miasto Muzyki UNESCO. „Cieszę się, że w świecie konkurencji i rywalizacji możemy wspólnie ukazać wagę harmonijnego rozwoju dwóch komplementarnych centrów kultury i innowacyjności” – podkreślał Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.

Jak na Miasto Literatury przystało nie zabrakło na ceremonii otwarcia przedstawiciela pisarzy, a był nim poeta Adam Zagajewski. Metaforycznie podkreślał, że „istnieje na naszej planecie sekta, usposobiona zupełnie pokojowo. Jej członkowie spotykają się w księgarniach, bibliotekach, salach koncertowych czy galeriach. To po prostu sposób życia, żyć z otwartymi oczami, żyć pod egidą intelektualnego zaciekawienia, żyć tak, by kreatywność nie była jedynie pustym słowem” – konkludował w swoim wystąpieniu. Katowice – Miasto Muzyki UNESCO reprezentował zespół Miuosh, który przed międzynarodową publicznością zaprezentował przedpremierowo trzy utwory z projektu „Miuosh vs Miłosz”, nad którym obecnie pracuje. Zaledwie po trzech latach obecności w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Katowice są współgospodarzem Annual Meeting.

„To niezwykłe i bardzo istotne wydarzenie, w czasie którego mamy możliwość wymiany doświadczeń, wypracowania nowych rozwiązań i zacieśnienia naszej współpracy. Dzielimy ten zaszczyt z Krakowem, dając przykład współpracy międzyregionalnej, ale także pomiędzy sektorami kreatywnymi. Do zobaczenia od czwartku w Katowicach” – zakończył swoje wystąpienie Marcin Krupa, prezydent Katowic – Miasta Muzyki UNESCO.

XII Kongres Miast Kreatywnych UNESCO potrwa do piątku 15 czerwca 2018. Ze względu na zamknięty charakter kongresu publiczność zaproszona jest do czynnego udziału w wydarzeniach towarzyszących. Wśród propozycji: Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków, konferencja Creative Cities and Industries, koncert ElectroKilar.

Więcej informacji o Kongresie i terminarz spotkań otwartych na www.krakowice.com.

#krakowice2018