Connect with us
Zdjęcie Kościół św. Krzyża w Szamotułach, www.szamotuly.pl

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Misteria Paschalia on tour

zdjcie koci w. krzya w szamotuach www.szamotuly.pl  300x217 - Misteria Paschalia on tour

Zdjęcie Kościół św. Krzyża w Szamotułach, www.szamotuly.pl

Światowe prawykonanie zrekonstruowanego dzieła Wacława z Szamotuł, dedykowane Festiwalowi Misteria Paschalia wyruszy do miejsca narodzin kompozytora i pojawi się 30 marca o godz. 19.30 w kościele św. Krzyża w Szamotułach! W tym roku, festiwal przekracza granice i opuszcza Kraków. Patronat Honorowy nad projektem objęli: prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lamentacje Wacława z Szamotuł to efekt serii sensacyjnych znalezisk jego fragmentów rozsianych po Europie, opracowaną specjalnie dla Festiwalu. Ta, niezwykle cenna dla polskiej kultury muzycznej, kompozycja stanowić będzie oś zarówno koncertu w Wielki Czwartek w Krakowie jak i 30 marca w Szamotułach, wokół których rozwijać się będą inne utwory Wacława z Szamotuł oraz współczesnych mu twórców europejskich.

Program rozpoczną trzy pozycje z norymberskiego druku z roku 1564. Czterogłosowy motet Ave Christe immolate podejmuje istotny w liturgii Wielkiego Czwartku motyw sakramentu. Utwór kończy się prośbą do Ukrzyżowanego o przyjęcie do owczarni wybranych wiernych (electorum tuorum grege numerari). Motyw owczarni pojawia się również w motecie Ego sum pastor bonus Wacława z Szamotuł, umieszczonym w norymberskim druku bezpośrednio po Ave Christe. Szczególnym punktem programu będzie premierowe wykonanie zrekonstruowanych fragmentów Lamentationes Hieremiae Prophetae Wacława – cyklu lekcji na trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia. Ostatnią część programu wypełniają trzy kompozytorskie interpretacje początkowych wersów Psalmu 31(30), In te Domine speravi, które znalazły sie we wcześniejszym druku z Norymbergi ( 1554).

Wykonawcami będą występujący po raz pierwszy na Festiwalu Misteria Paschalia chór Cracow Singers oraz wybitny lutnista i badacz Marc Lewon, autor rekonstrukcji Lamentacji. Koncert poprowadzi Agnieszka Budzińska-Bennett, autorka wielu znakomitych interpretacji dzieł doby średniowiecza i renesansu, liderka zespołu Peregrina.

Projekt, który swoim honorowym patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakłada realizację działań o charakterze naukowo-badawczym oraz edukacyjnym i obejmował przeprowadzenie kwerendy, zestawienie, analizę z rekonstrukcją oraz redakcję i edycję kompozycji Wacława z Szamotuł, które zrekonstruowane zostały na podstawie odkrytych fragmentów zapisu nutowego – kart głosowych pochodzących ze znalezisk w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej z roku 2016 oraz kart głosowych zachowanych w bibliotekach w Ratyzbonie i Monachium.

Autorem rekonstrukcji Lamentationes opartej na historycznych modelach jest Profesor Marc Lewon (Schola Cantorum Basiliensis), autorem prawykonania jest zespół Cracow Singers pod kierunkiem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top