W środę 11 września o godz. 18.00 Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z jednym z najwybitniejszych litewskich intelektualistów – Tomasem Venclovą. Ten światowej sławy poeta, eseista i historyk weźmie udział w premierze swojej najnowszej książki pt. „Litwa, ojczyzna moja”, która do księgarń trafi 9 września. Z autorem rozmawiać będzie profesor Jacek Purchla.
Książka profesora Tomasa Venclovy obejmuje dzieje Litwy od zejścia lodowca do odzyskania niepodległości, od pierwszych ofiar walk praprzodków Europy po obronę wieży telewizyjnej w Wilnie przed atakiem żołnierzy radzieckich w 1991. Autor opisuje w niej nie tylko historię polityczną kraju, ale także jego kulturę, zmiany społeczne i obyczajowe, relacje z sąsiadami oraz fale emigracji.
Publikacja Venclovy to summa jego myśli, oparta na erudycji, a także na czymś, co można nazwać zmysłem dziejów – umiejętnością wsłuchania się w ich rytm, raz przychylny ludziom, innym razem złowieszczy.
Spotkanie będzie jedną z nielicznych okazji do osobistego kontaktu z autorem w Polsce.
11 września 2024 r., godz. 18.00, sala „Pod Kruki” w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25 w Krakowie. Wydarzenie tłumaczone będzie na Polski Język Migowy.
Partnerami wydarzenia są Lithuanian Culture Institute i Lithuanian Council for Culture
Tomas Venclova – litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i tłumacz literatury pięknej. Od czasu młodości związany z litewską i rosyjską opozycją antykomunistyczną. W latach siedemdziesiątych XX wieku działał w litewskim ruchu obrony praw człowieka. Silnie związany z polską kulturą i literaturą – wraz z Czesławem Miłoszem działał na rzecz zbliżenia Litwy i Polski. Tłumaczył na język litewski polską poezję – dzieła Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Cypriana Kamila Norwida, Wisławy Szymborskiej i innych. Uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami – wśród najnowszych znajduje się Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta.
Jacek Purchla, profesor zwyczajny nauk humanistycznych; członek czynny PAU; Kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Instytutem Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury, którego jest założycielem i w latach 1991-2017 był dyrektorem. Przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprezydent Europa Nostra.