1 1 300x200 - Margaretki w ŁagiewnikachW sobotę – 9 października – do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyła VI Pielgrzymka Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Mszy świętej przewodniczył ks. bp Robert Chrząszcz. 

2 300x200 - Margaretki w ŁagiewnikachZebranych w świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział: – Witam Was w roku przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego na tym miejscu dokonał św. Jan Paweł II. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, w czasie tegorocznej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać „Jezu, ufam Tobie!”. 

dsc 2102 300x200 - Margaretki w ŁagiewnikachKs. Bielas wyraził radość, że pielgrzymka Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” przybywa tak licznie na łagiewnickie wzgórze do Pana Jezusa Miłosiernego, aby przez wstawiennictwo Apostołów Miłosierdzia: św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II modlić się w intencji kapłanów, aby gorliwie naśladowali naszego Mistrza. – Szczególnym Patronem dzisiejszej pielgrzymki jest św. Józef, którego rok przeżywamy w Kościele. 24 lata temu w Kaliszu Jan Paweł II mówił: Józef, oblubieniec Maryi Dziewicy, przybrany ojciec Jej Syna, nie był kapłanem, ale miał udział w kapłaństwie powszechnym wiernych. A ponieważ jako ojciec i opiekun Jezusa mógł trzymać Go i nosić na swoich rękach, dlatego kapłani zwracają się do Józefa z gorącą prośbą o to, żeby mogli z taką czcią i z taką miłością sprawować Eucharystyczną Ofiarę, z jaką on spełniał swoją misję przybranego ojca Syna Bożego. Bardzo wymowne są te słowa. Te ręce, które dotykają Ciała eucharystycznego Chrystusa, pragną wyjednać u św. Józefa łaskę takiej czystości i takiej czci, jaką ten święty Cieśla z Nazaretu okazywał swojemu przybranemu Synowi” – mówił i dodawał, że w kaplicy św. Siostry Faustyny w dolnej części naszej Bazyliki tabernakulum ma kształt rozwijającego się kwiatu, co nawiązuje do słów Apostołki Miłosierdzia z Dzienniczka: „Miłość Boża kwiatem – a miłosierdzie owocem” /Dz 949/. -Niech błogosławione owoce Waszej miłości do kapłanów wyrażanej w modlitwie będą dziś darem składanym na Chrystusowym ołtarzu – zakończył swoje słowo Rektor łagiewnickiego Sanktuarium. 

dsc 2093 300x200 - Margaretki w ŁagiewnikachW homilii bp Chrząszcz zauważył podobieństwa pomiędzy Żywym Różańcem i Apostolatem Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. – I nie chodzi tu tylko o symbolikę kwiatów róży i margaretki. To przede wszystkim wierne trwanie podjętym zobowiązaniom modlitwy, która w praktyce na ogół jest indywidualna, ale nie samotna, gdyż modlący się pozostaje w duchowej łączności z grupą osób w ramach czy to Róży Różańcowej czy właśnie Margaretki. Warto, by obie te wspólnoty modlitewne wzajemnie się wspierały. Tym bardziej, że wiele osób potrafi połączyć uczestnictwo w obu tych dziełach. To takie boże myślenie – mówił.

Na koniec podziękował uczestnikom pielgrzymki za ich miłość do kapłanów. – Myślę, że ta obecność kapłanów, którzy z wami przybyli, aby wspólnie się modlić jest takim szczególnym znakiem, jak bardzo my-kapłani potrzebujemy waszej modlitwy. Niech dobry Bóg wam wynagrodzi obfitością swego błogosławieństwa waszą miłość, wyrzeczenia, modlitwę, jaką ofiarujecie za nas-kapłanów – powiedział.

Na koniec Mszy św. bp Chrząszcz zawierzył św. Józefowi Apostolat „Margaretka”.

Uczestnicy pielgrzymki wspólnie odmówili różaniec i wysłuchali konferencji ks. dr Bogusława Nagela o św. Józefie. 

Małgorzata Pabis
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach