Connect with us
fot inveco - Małopolska młodzież ma moc — dołożyli się do rekordu w Polsce

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Małopolska młodzież ma moc — dołożyli się do rekordu w Polsce

Generowali pomysły na dbanie o planetę i organizowali wydarzenia promujące ekologię. Między innymi w taki sposób w woj. małopolskim prawie 360 młodych ludzi realizowało własne projekty społeczne w ramach największej jak dotąd olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Już są wyniki zespołów i szkół, które w tym roku szkolnym działały dla otoczenia i rozwijały kompetencje miękkie, w tym w województwie małopolskim.

Od września do kwietnia prawie sześć i pół tysiąca młodych ludzi zebrało zespół rówieśników, wybrało problem społeczny, na który chcieli odpowiedzieć, a następnie działało w grupie, żeby go rozwiązać. Przechodzili przez różne etapy projektu, od planowania, przez stres i nieporozumienia, po pozyskanie wsparcia od ludzi, zebranie funduszy na akcje charytatywne czy zorganizowanie wydarzenia dla społeczności. W końcu 21 kwietnia, podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii, ogłoszone zostały Złote Wilki, czyli nagrody za najbardziej wyróżniające się projekty społeczne w tej edycji. Jak na tym tle wypada województwo małopolskie?

Wysoka nota wśród aktywnych społecznie

Łącznie w tym roku szkolnym prawie 360 osób z woj. małopolskiego realizowało swoje własne projekty społeczne m.in. w takich miastach jak Kęty, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz czy Myślenice. Przykładem młodzieżowego projektu jest jeden z najlepszych w województwie, zwycięzca Srebrnego Wilka “invECO”, który polegał na szerzeniu świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi. Uczniowie z XXVII LO im. dr Henryka Jordana z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18 w Krakowie organizowali prelekcje, warsztaty, podcast i prowadzili media społecznościowe nt. ekologii. Jak twierdzą, kryzys klimatyczny i związane z nim konsekwencje dotykają każdego człowieka, a jednak niewiele osób działa. Postanowili przekazać ludziom w mediach społecznościowych i poprzez wydarzenia proste hasło, że to my ludzie tworzymy naszą przyszłość.

Ucz się dla siebie, działaj dla innych

Jak co roku to święto młodzieżowej aktywności społecznej przyciąga uwagę tysięcy ludzi zainteresowanych edukacją praktyczną, działaniem społecznym i nowym pokoleniem na rynku pracy. Jak mówią organizatorzy, to właśnie te trzy aspekty są dla nich kluczowe. Dzięki projektom realizowanym w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii jak na dłoni widać, czym się interesują młodzi ludzie. — W projektach społecznych, które nastolatki realizują z nami, najważniejsze jest, że działają zarówno dla otoczenia, jak i dla siebie, rozwijając kompetencje przydatne na współczesnym rynku pracy. Wiemy to od pracodawców, którzy tworzą z nami programy partnerskie i wspierają młodzież np. poprzez mentoring czy dodatkowe szkolenia. Co ciekawe, młodzi dużo rzadziej doceniają “rynkową” wartość swoich kompetencji zdobytych dzięki projektom i są zaskoczeni, że na rozmowie rekrutacyjnej będą pytani o doświadczenie, a nie o czerwony pasek na świadectwie — tłumaczy Aleksandra Chudaś, dyrektor zarządzająca Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Jak na takie działanie reagują pracodawcy? Cenią sobie aktywność i zaangażowanie w działaniu. Potwierdza to Allegro, które w olimpiadzie wspiera młodzież programem mentoringowym. — To, co dla nas jako pracodawcy jest ważne to fakt, że młodym ludziom chce się działać i rozwiązywać problemy społeczne pojawiające się w ich otoczeniu — mówi Marta Mikliszańska, Head of Group Public Affairs & ESG Allegro. — Te kompetencje są dla nas ważne także podczas rozmów rekrutacyjnych. To dla nas zawsze ogromny plus, kiedy młoda osoba ma wrażliwość i praktyczne doświadczenie w realizacji projektu społecznego — dodaje Marta Mikliszańska.

Relacja z Wielkiego Finału jest na stronie Zwolnieni z Teorii w serwisie YouTube. Fundację Zwolnieni z Teorii wspierają m.in. Allegro, ING Bank Śląski, Grupa Pracuj i Google.org.

***

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

Continue Reading
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

grudzień 2023
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top