Connect with us
lajkonik4 - Czerwcowe Harce Konika Zwierzynieckiego

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Czerwcowe Harce Konika Zwierzynieckiego

Konik Zwierzyniecki czyli krakowski Lajkonik już niedługo zawita na ulicach naszego miasta. To ten prawdziwy, autentyczny, który harcuje w krakowskiej przestrzeni miejskiej tylko raz w roku – w oktawie Bożego Ciała, a dokładnie w czwartek po święcie Bożego Ciała.

lajkonik1 300x200 - Czerwcowe Harce Konika ZwierzynieckiegoPochód Lajkonika wychodzi z ul. Senatorskiej, w stronę kościoła Norbertanek. Potem ciągnie przez ulice Kościuszki i Zwierzyniecką, pod Filharmonię (dawny Dom Katolicki, gdzie w 1938 r. młody Karol Wojtyła recytował przed krakowską publicznością swoje wiersze). Następnie Lajkonik wraz z towarzyszącą mu kapelą Mlaskotów przechodzą ulicami Franciszkańską i Grodzką, aż w końcu cały orszak pojawia się na Rynku Głównym i o godz. 19.30 otrzymuje “haracz” z rąk Prezydenta Krakowa.

lajkonik2 300x200 - Czerwcowe Harce Konika ZwierzynieckiegoLajkonik to stara krakowska tradycja nawiązująca do legendy związanej z najazdem tatarskim. Podczas najazdu tatarskiego obronę Krakowa wsparli włóczkowie (tak kiedyś nazywano flisaków) ze Zwierzyńca. Włóczkom udało się zabić dowódcę tatarskiej ordy. Starszy bractwa włóczków przebrał się w strój zabitego chana tatarskiego i w triumfalnym pochodzie wjechał konno do Krakowa. Od tego czasu według tradycji wywodzi się zwyczaj corocznego pochodu Lajkonika i jego harców po ulicach miasta.

lajkonik5 300x200 - Czerwcowe Harce Konika ZwierzynieckiegoWygląda na to, że jak w każdej legendzie, tak i w tej, jest ziarno prawdy, bo, podając za “Małą Encyklopedią Krakowa” J.Adamczewskiego, w 1288 został nadany przez Leszka Czarnego przywilej dla mieszczan krakowskich zwalniający ich z płacenia ceł “za zwycięstwo chwalebne odniesione nad najsroższym nieprzyjacielem”. A jak wiemy z historii, trzeci najazd tatarski miał miejsce w 1287 roku.

lajkonik6 300x200 - Czerwcowe Harce Konika ZwierzynieckiegoDodam jeszcze, że znany nam strój Lajkonika zaprojektował w 1904 roku Stanisław Wyspiański. Składa się na niego czapka z półksiężycem, bogato zdobiony strój tatarskiego jeźdźca i doczepiona do niego od pasa w dół konstrukcja wyobrażająca postać przykrytego czaprakiem konia.

Z Lajkonikiem w tym roku po raz pierwszy po dwuletniej spowodowanej pandemią przerwie, będzie się można spotkać 23 czerwca (tu program), a kogo Lajkonik uderzy buławą temu podobno będzie sprzyjać szczęście przez cały rok. 

Ad Maiorem Dei Gloriam

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top