Krakowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan / 18-25 stycznia 2020

by admin
0 comment

plakat tmojch 2020 jpg 212x300 - Krakowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan / 18-25 stycznia 2020Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony będzie od 18 do 25 stycznia. W Krakowie centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w niedzielę 19 stycznia o godzinie 15.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Życzliwymi bądźmy” zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich. Modlitwy i refleksje podczas tegorocznych obchodów koncentrują się na gościnności okazanej rozbitkom przez mieszkańców Malty.

„Statki są ważną częścią życia mieszkańców Malty oraz symbolem, czasami burzliwej, podróży, jaką chrześcijanie podejmują w kierunku jedności” – czytamy w materiałach na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowanych przez różne Kościoły chrześcijańskie tego wyspiarskiego państwa.

Nawiązaniem do tego będzie ponton, który pojawi się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w czasie centralnego nabożeństwa ekumenicznego w Krakowie. Podczas modlitwy wiernych zostaną użyte wiosła. Wniosą je członkowie różnych wspólnot prezentując hasła: pojednanie, oświecenie, nadzieja, zaufanie, pokrzepienie, gościnność, nawrócenie i hojność.

„Chcemy, żeby za tą wielką modlitwą jedności poszedł czyn. Podczas nabożeństwa zbierzemy kolektę przeznaczoną dla szkoły w Libanie, w której, niezależnie od wyznawanej konfesji, kształcą się i mieszkają dzieci osierocone lub ze skrajnie ubogich rodzin” – informuje Rada Dialogu Archidiecezji Krakowskiej, która organizuje tegoroczne obchody w Krakowie.

Także w tym roku, na wniosek metropolity krakowskiego, Penitencjaria Apostolska przyznała odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za udział w nabożeństwie centralnym Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Szczególne zaproszenie do uczestnictwa w wydarzeniach Tygodniach Modlitw o Jedność Chrześcijan kierowane jest do małżeństw mieszanych wyznaniowo i ich rodzin. Księży zachęca się, aby w tym czasie korzystali z formularzy Mszy św. o jedność chrześcijan znajdujących się w Mszale w rozdziale „Msze i modlitwy w różnych potrzebach” (poz. 20-22) oraz do uwzględnienia tej intencji w modlitwie powszechnej wiernych.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, a następuje po nim Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Program wydarzeń Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Krakowie dostępny jest stronie Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej: https://radadialogu.diecezja.pl/aktualnosci/krakowski-tydzien-modlitw-o-jednosc-chrzescijan-18-25-01-2020/

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej