Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Krakowskie Muzealne Aktualności 14 – 20 Września 2020

KOMUNIKAT:
Muzeum Krakowa podejmuje wszelkich starań, aby byli Państwo u nas bezpieczni. 
Do naszych oddziałów można wejść tylko w maseczkach bądź przyłbicach, obowiązuje także dezynfekcja rąk.  
Również wszystkie wydarzenia organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Wymóg ten dotyczy również osób, które ze względów medycznych zwolnione są z tego obowiązku. W takie sytuacji zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w zajęciach. Przed wejściem do muzeum konieczna jest również dezynfekcja rąk. 
W przypadku zajęć realizowanych na wolnym powietrzu zakrywanie ust i nosa nie jest konieczne, o ile uczestnicy zachowują minimum 2-metrowy dystans (ograniczenie to nie dotyczy rodzin oraz osób wspólnie gospodarujących).

RYSOPIS KRÓLEWSKIEGO MIASTA PODGÓRZA – WYKŁAD ON-LINE
16 września (środa) godz. 18.00
FACEBOOK: https://www.facebook.com/muzeumpodgorza

Imię: Cesarskie Królewskie Miasto 
Nazwisko: Podgórze 
Data urodzenia: 1784 
Znaki szczególne… oj, to trzeba będzie posłuchać – dowiesz się wszystkiego! 
Prowadzenie: dr Robert Gaweł 

ZAJRZYJ DO HUTY
18 – 20 września (piątek – niedziela)
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Zapraszamy do zapoznania się z programem tegorocznej edycji Zajrzyj do Huty! Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 18 – 20 września 2020  https://www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/zajrzyj-do-huty-2020
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: (e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60 oraz u partnerów wydarzenia „Zajrzyj do Huty”) 
W dniach 19-20 września, w Muzeum Nowej Huty obowiązuje 50% zniżka na wydawnictwa Muzeum Krakowa o tematyce nowohuckiej.
UWAGA! Ze względu na stan epidemii organizator zastrzega sobie prawo zmiany programu.  

KONFERENCJA „ZIELONA NOWA HUTA – MIASTO OGRÓD”
18 września (piątek) godz. 16:30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Zapraszamy na konferencję poświęconą terenom zielonym w Nowej Hucie: 
16.30 – otwarcie konferencji Zielona Nowa Huta – miasto ogród oraz prezentacji fotograficznej Aleja Róż wczoraj, dziś, jutro(Fundusz Partnerstwa) powstałej w ramach projektu Aleja Róż na nowo
16.40-17.00 – dr hab. inż. Mariusz Czop (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) – Ekologia w Nowej Hucie w historycznej perspektywie 
17.00-17.20 – dr hab. Waldemar Komorowski (Muzeum Narodowe w Krakowie) – “Nowa Huta – miasto ogród. Spojrzenie historyka architektury”
17.20-17.30 – pytania  
17.30-17.45 – przerwa kawowa 
17.45-18.05 – Piotr Kempf (Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie)  – Praca z zielenią nowohucką  
18.05-18.25 – Elżbieta Urbańska-Kłapa (Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida) – Kultura dla zieleni w Nowej Hucie – prawie trzy dekady działalności Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida. 
18.25-18.45 – Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz (Fundusz Partnerstwa)– Zielone inicjatywy w Nowej Hucie 
18.45-19.00 – pytania 
Wstęp bezpłatny. Limit: 25 osób. Pierwszeństwo dla osób z zapisami, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Wydarzenie transmitowane na żywo przez media społecznościowe Muzeum Krakowa.

ANTYCZNI BOHATEROWIE I MITYCZNE BÓSTWA W MIESZCZAŃSKIM DOMU
18 września (piątek) godz. 15.30
START: Sień Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3

Jakie znaczenie ma postać Amora podtrzymującego tarczę zegara? Dlaczego na cukiernicy umieszczono postać Posejdona? Jakie inne antyczne bóstwa i starożytni bohaterowie ukryli się w krakowskiej kamienicy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie oprowadzania w Kamienicy Hipolitów, które będzie okazją do przyjrzenia się z bliska kilku cennym przedmiotom tam zgromadzonym.  
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Opłata: 10 PLN od uczestnika – opłata w kasie

POZDROWIENIA Z KRAKOWA. ADAM SETKOWICZ
18 września (piątek) godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na wernisaż wystawy Pozdrowienia z Krakowa. Adam Setkowicz, która jest pierwszą próbą stworzenia monograficznej ekspozycji prezentującej część olbrzymiego dorobku artystycznego krakowskiego malarza Adama Franciszka Setkowicza (1875-1945). To autor niezliczonej ilości kart pocztowych, niezwykle popularnych wśród szerokiego kręgu odbiorców w czasach pocztówkowej mody, która ogarnęła niemal cały świat na przełomie XIX i XX stulecia. 
Na ekspozycji zaprezentujemy, obok prywatnej kolekcji Bernarda Homziuka liczącej kilkaset pocztówek, także dzieła malarskie, pochodzące przede wszystkim z dwóch kolekcji prywatnych oraz kilku polskich muzeów: Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum w Chorzowie. 
Udział bezpłatny

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ
19 września (sobota) godz. 10.00-14.00 lub 14.00-18.00
Celestat ul. Lubicz 16

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej prowadzone przez stowarzyszenie
Koronczarki Ziemi Krakowskiej.  
Stowarzyszenie Koronczarki Ziemi Krakowskiej zrzesza depozytariuszki, które kontynuują tradycję koronki klockowej, a także igiełkowej. Staramy się podtrzymać ten element folkloru i rzemiosła artystycznego. Krakowska Koronka Klockowa została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski. 
Podczas warsztatów pokażemy sprzęty, metody i pomoce, które wykorzystuje się w przygotowaniu koronki klockowej. W czasie warsztatów będzie można podpatrzeć, nauczyć się lub nawet samodzielnie wykonać koronkę. Zapraszamy wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. 
Wybierz dogodny termin dla siebie. A jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności, zapisz się na kilka zajęć.  
Warsztaty koronki klockowej dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

POCZUJ KRAKÓW – PRZYJAŹŃ
19 września (sobota) godz. 12.00
START: Barbakan

Historia Krakowa zna wiele przykładów niezwykłych przyjaźni. Podczas naszego spaceru spotkamy Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza, którzy przy kawiarnianych stolikach rozmawiali nie tylko o poezji, literaturze, ale także o codziennym życiu. Poznamy dekadenckich przyjaciół Dagnę i Stanisława Przybyszewskich, których wzajemna fascynacja była przyczyną skandali wśród krakowskiej bohemy. Jednak przyjaźń to przede wszystkim wierność i bezinteresowna pomoc, to siła tak potężna jak miłość i silniejsza od śmierci… Bo prawdziwy przyjaciel dokona niemożliwego, by pomóc swemu bliskiemu, o czym przypomni nam historia Jonasza Sterna. Grupy przyjaciół, małych i dużych, mile widziane!  
— 
„Poczuj Kraków” to spacery edukacyjne szlakiem pełnych emocji historii ukrytych w tkance miasta. U podstaw cyklu leży przekonanie, że miasto to nie tylko zimne miejskie mury, place i ulice, lecz także kipiące w nim uczucia i pasje, które tworzą jego historię. Czy z miastem można się zaprzyjaźnić? Które fragmenty jego przeszłości budzą w nas współczucie, a które… politowanie? Czy nasi przodkowie mieszkający u podnóża Wawelu byli uparci? I czy upór wychodził im na dobre? Poczuj Kraków wydobywa na światło dzienne porywające miejskie historie, by nadać im nowy sens i znaczenie. 
Prowadzenie: Grzegorz Szymanowski (nauczyciel, przewodnik, miłośnik Krakowa) 
Spacery edukacyjne z elementami dramy odbywają się w soboty o godz. 12.00. Bilety do nabycia w oddziale, przy którym rozpoczyna się dany spacer lub w Centrum Obsługi Zwiedzających. Cena 10 zł. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
19 września (sobota) godz. 12.00
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Tadeusz Pankiewicz był polskim farmaceutą, który przez cały czas istnienia getta krakowskiego prowadził na jego terenie aptekę „Pod Orłem”.  Aptekarz zaangażował się w pomoc dla ludności żydowskiej,  był świadkiem prześladowań Żydów i brutalnych deportacji z getta do obozu zagłady w Bełżcu.  Podczas oprowadzania uczestnicy poznają historię  apteki  i dramatyczne losy mieszkańców  „żydowskiej dzielnicy”.  
Prowadzenie: Katarzyna Kocik 
Wejście w cenie biletu do muzeum obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: ŚWIĄTYNIE MELPOMENY
19 września (sobota) godz. 12.00
START: Muzeum Teatralne, ul. Szpitalna 21

19 września (sobota) o godzinie 12.00 zapraszamy wszystkie osoby z dysfunkcją słuchu na spacer śladami Melpomeny! 
Teatr to miejsce, gdzie piękno rodzi się z połączenia wielu dziedzin sztuki. Podczas spaceru opowiemy o najważniejszych teatrach krakowskich jako miejscach, gdzie każdego wieczoru rodzi się niepowtarzalne piękno słowa i obrazu.  
— 
Zajęcia przeznaczone są dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Każde ze spotkań w szczególny sposób uwzględnia potrzeby jednej z grup docelowych. Jeśli jest to możliwe, udostępniane są do oglądania oryginalne eksponaty lub ich kopie, wykorzystywane są także modele założeń architektonicznych ustawione przy najważniejszych zabytkach Krakowa. Spotkania dla osób z dysfunkcjami słuchu tłumaczone są na polski język migowy. 
Spotkania (warsztaty muzealne, oprowadzania, spacery miejskie) odbywają się w soboty o godz. 12.00. 

ŁĄKA ŚW. BENEDYKTA, KTÓREJ NIGDY NIE BYŁO
20 września (niedziela) godz. 12.00
START: dziedziniec Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Chyba każdy, kogo interesuje Podgórza znak urokliwą łąkę pomiędzy starym cmentarzem, a zajazdem pod św. Benedyktem z centralnie stojąca kapliczką Bóg Ojciec. Spotkamy się w tym niezwykle urokliwym, choć głośnym miejscu, aby poznać jego historię. Czy zawsze był tu tak zielono? Jaką rolę odgrywała ta przestrzeń w historii Podgórza? 
Prowadzenie: dr Robert Gaweł  
Cena: 10 zł od uczestnika  
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Prosimy o zabranie maseczek  
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MAŁY WIELKI KRAKÓW – MODA NA BIZNES
20 września (niedziela) godz. 11.00
START: Pałac Krzysztofory (od ul. Szczepańskiej)

Mówi się, że Kraków to miasto kultury, sztuki, literatury. A czy wiecie, że Kraków to także miasto… wielkich biznesmenów? Chcecie poznać ich historie? Dowiedzieć się, w jaki sposób zbili fortunę? Poznać takich, którzy nie wahali się użyć niecnych sztuczek, byleby tylko się wzbogacić? I tych, którzy wykorzystywali swoje bogactwo, by wspierać potrzebujących i działać na korzyść miasta? Zapraszamy na spacer szlakiem potentatów finansowych Krakowa! 
Prowadzenie: Kamil Stasiak (Muzeum Krakowa) 
— 
Mały wielki Kraków to cykl spacerów miejskich odkrywających przed uczestnikami zupełnie nowe historie i miejsca ukryte w tkance Krakowa. Szlak naszych jesiennych wędrówek wyznaczy krakowska aleja sław! Poznamy nie tylko miejsca związane ze sławnymi krakowianami – artystami, naukowcami, przedsiębiorcami, ale także dowiemy się, jakie znamienite osobistości odwiedziły nasze miasto. 
Spacery miejskie dla dzieci w wieku 9–12 lat odbywają się w soboty i niedziele o godz. 11.00. Bilety do nabycia w oddziale, przy którym rozpoczyna się dany spacer lub w Centrum Obsługi Zwiedzających. Cena 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny). Obowiązuje rezerwacja miejsc.
MUZEOMANIA WRACA!

Zachęcamy do zapoznania się z programem najnowszej edycji:http://bit.ly/Muzeomania
KONKURSY!
„Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”

Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału konkursie „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”, organizowanym w związku z 60-tą rocznicą obrony krzyża w Nowej Hucie.  
W konkursie mogą brać udział drużyny liczące od 2 do 4 osób, uczęszczających do jednej szkoły. Tegoroczna, nowa formuła konkursu będzie obejmowała 2 etapy: drużynowe przygotowanie fotoreportażu, którego tematem jest „Współczesna pamięć o obronie krzyża nowohuckiego” oraz drużynowy udział w grze miejskiej „Na fundamencie krzyża. 1960”. Finał konkursu będzie miał miejsce 19 października 2020 r. w Muzeum Nowej Huty. 
W ramach przygotowań do konkursu Muzeum zaprasza uczestników na wydarzenia związane z jego tematyką: lekcję muzealną oraz spotkanie z autorami książek o historii krzyża nowohuckiego. 
Chęć udziału w Konkursie należy zgłaszać mailowo na adres nowahuta@muzeumkrakowa.pl (w temacie wiadomości prosimy wpisać: „Konkurs Na fundamencie Krzyża”). W zgłoszeniu prosimy o podanie nazwy szkoły, nazwy drużyny oraz liczby uczniów biorących udział w Konkursie w ramach drużyny. Zgłoszenia będą przyjmowane do 24 września 2020 r. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się w Regulaminie.
Zostań introligatorem!

Nie ocenia się książki po okładce, ale Muzeum Krakowa tak zrobi! 
Zapraszamy do udziału w konkursie Zostań introligatorem! Wykonaj własnoręcznie okładkę albumu na zdjęcia, pamiętnika, czy ulubionej książki. Technika i sposób wykonania pracy są dowolne.  
Zapraszamy do Kamienicy Hipolitów, do zwiedzania naszej wystawy Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta, której bohaterem jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Może ta opowieść o wspaniałym człowieku i o jego miłości do książek, historia jego drogi zawodowej, dzieł i narzędzi, jakimi pracował, obudzi w Tobie pasję tworzenia rękodzieła? 
 Na zgłoszenia w postaci zdjęć prezentujących prace uczestników konkursu czekamy do 30 września 2020 r.  
Szczegóły w regulaminie
Do dzieła! 

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem. 

WAŃKA-WSTAŃKA. NOWOHUCKI POMNIK LENINA
5 sierpnia 2020 – 14 marca 2021
Muzeum Nowej Huty

ŚLADY
13 sierpnia 2020 – 5 kwietnia 2021
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

MY CHCEMY BOGA
Wystawa on-line: http://www.krzyznowohucki.muzeumkrakowa.pl/

TRASA OBRONNOŚCI
9 czerwca – 31 października
Barbakan, Mury Obronne, Celestat

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2021
Kamienica Hipolitów

PRZEMIESZCZANIE. KAZIMIERZANIN
3 lipca 2019 – 11 lipca 2021
Stara Synagoga

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty

KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top