Dodaj na - okrakow.pl
Artykuł/Wpis, Wydarzenie, Ogłoszenie Drobne

Kraków: Większość sklepów na terenie Centrum Handlowego Nowe Czyżyny znów otwarta. Klientów obowiązywać będą jednak pewne zasady

Zgodnie z decyzją rządu, od 4 maja ponownie w centrach handlowych mogą działać sklepy. Również na terenie krakowskiego Centrum Nowe Czyżyny w Krakowie większość sklepów z oferty wznowiło swoją działalność, jednak co ważne – na zasadach zapewniających bezpieczeństwo klientom i pracownikom. Jakie zmiany nas czekają?

Zgodnie z obowiązującymi od poniedziałku przepisami galerie handlowe mogą na nowo działać, ale nadal towarzyszyć temu będą ograniczenia oraz określone zasady podczas robienia zakupów. Ich celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osobom, które po weekendzie majowym wybierają się na zakupy do centrum.

W Centrum Nowe Czyżyny zostały częściowo zniesione ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych,  ale odwiedzających obowiązywać będą pewne reguły oraz zaostrzone zasady sanitarne, które mają służyć nam wszystkim. Zdajemy sobie sprawę, że to sytuacja bez precedensu, ale odpowiednia dyscyplina i przestrzeganie tych zasad są kluczowe dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa klientom oraz pracownikom, a co za tym idzie niezbędne z punktu widzenia zdrowia publicznego – mówi Zofia Suchy, Dyrektor Centrum Nowe Czyżyny.

Jak zapewnia dyrekcja Nowych Czyżyn, krakowskie centrum już od dawna jest przygotowane na zniesienie ograniczeń. Zgodnie z ostatnimi wytycznymi rządowymi, na terenie obiektu mogą być otwarte wszystkie sklepy, poza wyspami gastronomicznymi. Z kolei wyspy handlowe, które do tej pory były zamknięte, mogą działać, ale z podwyższonymi normami bezpieczeństwa.

Czynne są m.in. sklepy odzieżowe, obuwnicze, należące do segmentu wyposażenia wnętrz, elektroniczne, perfumerie, optycy oraz księgarnie. Restauracje i kawiarnie mogą sprzedawać wyłącznie na wynos lub z dowozem do klienta. Zakupionych dań nie można jednak spożywać na miejscu, w galerii lub na ulicy.

Z użytkowania do odwołania zostały wycofane wewnętrzne i zewnętrzne strefy relaksu w centrum, nieczynne są także place zabaw dla dzieci. Zamknięta będzie nadal również placówka biura podróży, salon kosmetyczny oraz salon fryzjerski. Klienci, którzy wybiorą się na zakupy będą musieli się także dostosować do zaostrzonych norm sanitarnych,  m.in. obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką, szalem lub chustą, a także noszenia rękawiczek. Będzie można użyć rękawiczek jednorazowych np. foliowych, które zapewnią na miejscu sklepy lub mieć swoje własne np. lateksowe.

Kolejną rzeczą, o której nadal powinni pamiętać odwiedzający centrum handlowe jest zachowanie minimum 2-metrowych odstępów między sobą, zarówno podczas poruszania się po pasażu i mijając się w alejach handlowych, jak i podczas stania w kolejce. O obowiązujących zasadach bezpieczeństwa będą klientom przypominać specjalne oznaczenia na terenie centrum, m.in. naklejki przy kasach, przed wejściem do sklepów czy na podłogach.

Nadal obowiązują także limity co do ilości osób, które mogą wejść do lokali handlowych. Aktualnie na 15 mkw. powierzchni handlowej przypadać może 1 osoba.

Przy weryfikowaniu tej liczby będziemy posiłkować się automatycznym systemem liczenia klientów, jaki posiadamy i ściśle współpracować z najemcami, aby kontrolować narzucone limity. Stale też edukujemy klientów o potrzebie zachowania bezpiecznych odstępów między sobąmówi Elwira Pyrkowska, przedstawicielka właściciela Centrum Nowe Czyżyny.

Ostatnie rozporządzenie znosi również specjalne godziny dla seniorów. Nowe obostrzenia dotyczą także zmotoryzowanych parkujących samochody pod Centrum Nowe Czyżyny. Od teraz parkować powinniśmy na co drugim miejscu, co ma posłużyć jeszcze większemu bezpieczeństwu w tej strefie. W przypadku braku takiej możliwości, pamiętać należy o zachowaniu dystansu względem innych osób przy wsiadaniu oraz wysiadaniu z pojazdu. 

Co więcej, Centrum Nowe Czyżyny dostosowało się do zaleceń GIS odnośnie utrzymania higieny w obiektach użyteczności publicznej, a nawet wprowadziło dodatkowe działania i procedury higieniczne mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom obiektu. 

Odkażane są  wszystkie elementy na pasażach – podłogi, elementy małej architektury, kosze na śmieci, donice, klamki,  a także podłogi i ściany korytarzy wiodących do toalet. Dokładnej dezynfekcji poddawane są  urządzenia i wyposażenie toalet. Serwis sprzątający wyposażony został w dodatkowe środki czystości o silniejszym działaniu antybakteryjnym i wirusobójczym. Na terenie obiektu i przy wejściach do centrum zamontowano dozowniki z płynem do dezynfekcji. Ponadto pomieszczenia toalet poddawane są cyklicznemu ozonowaniu.

Jak zapewnia przedstawicielka Centrum Nowe Czyżyny, w nowej rzeczywistości handlowej klienci nie zostaną pozostawieni sami sobie. – Przede wszystkim stawiamy na edukację i przejrzystość komunikacji. Na bieżąco będziemy pomagać klientom odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Pomogą w tym specjalne oznaczenia na terenie centrum, kampania informacyjna np. plakaty czy komunikaty z radiowęzła, które będą towarzyszyć robieniu zakupów. Za pomocą m.in. instruktaży obecnych w widocznych miejscach będziemy także przypominać o konieczności zachowania zasad higieny, np. częstym myciu i dezynfekowaniu rąk oraz poinformujemy, gdzie na terenie centrum będzie można zakupić jednorazowe maseczki i jak z nich poprawnie korzystać. Te wszystkie działania są kluczowe, aby wspólnie oswoić nową rzeczywistość i zapewnić komfort, który jest dziś potrzebny nam wszystkim – informuje Elwira Pyrkowska.

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!