Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kraków w łacińskich sentencjach #bądźturystą #70bezpłatnychspacerów

Co to jest pitaval krakowski? Co mówią o naszym mieście łacińskie sentencje znajdujące się na licznych budynkach? Jaka jest historia krakowskich parków? Już w najbliższy weekend czeka nas kolejna porcja nieszablonowych spacerów oraz dużo dobrej muzyki na żywo dzięki Muzycznym plenerom: od elektroniki przez free jazz na klasyce spod znaku Mozarta kończąc.

 

Sobota 8 sierpnia

Tuż u stóp Wawelu przy ulicy Podzamcze mieści się wzniesiony w XIV wieku dom, który swoją dzisiejszą nazwę zawdzięcza znakomitemu lokatorowi – Janowi Długoszowi. „Nil est in homine bona mente melius”, czyli „Nic nie ma w człowieku lepszego ponad rozum” to łacińska sentencja, która zdobi mury tego budynku i jest jednocześnie przyczynkiem do pierwszego sobotniego spaceru. W średniowieczu najważniejszym centrum kultury łacińskiej w Polsce był Kraków, dlatego to właśnie tutaj najlepiej szukać odpowiedzi na pytanie, co mówią nam o dawnych wiekach łacińskie inskrypcje wykute w kamieniu.

 

Start spaceru: godz. 12.00

Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

 

Skoro już jesteśmy przy łacińskich sentencjach… „Plus ratio quam vis”, czyli „Więcej znaczy rozum niż siła”, to dewiza najstarszej polskiej uczelni – powołanej w 1364 Akademii Krakowskiej, od 1817 roku znanej jako Uniwersytet Jagielloński. Powstanie i działalność uniwersytetu założonego przez króla Kazimierza Wielkiego to niebagatelny kawałek historii Krakowa, dlatego też w sobotnie popołudnie postaramy się przybliżyć dzieje Alma Mater, odwiedzając również miejsca związane najsłynniejszymi profesorami i studentami, bez których uczelnia nie mogłaby istnieć.

 

Start spaceru: godz. 14.00

Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

 

Niedziela 9 sierpnia

Podczas kolejnego spaceru przełamiemy schematy, wprowadzając trochę niepokoju do kojarzącej się z sielanką niedzieli. W samo południe zobaczymy bowiem mroczną stronę miasta. „Pitaval krakowski” to spacer, podczas którego zaprezentujemy miejsca związane z sprawami sądowymi, które skupiały uwagę całego społeczeństwa. Przyjrzymy się słynnym procesom w scenerii Krakowa: od średniowiecza aż po czasy nowożytne.

 

Start spaceru: godz. 12.00

Zalecany wiek uczestników: powyżej 14 roku życia.



Niedzielne spacerowanie zakończymy w najbardziej adekwatnym miejscu, czyli wśród zieleni w parku Krakowskim i parku Jordana. Przyjrzymy się ich historii, założycielom i patronom, a także posłuchamy o miejscach, które zmieniły swoje przeznaczenie. Przechadzka po parku Jordana to znakomite nawiązanie do spaceru dotyczącego łacińskich sentencji. Właśnie tu znajdziecie kolejną frazę: „Fortes creantur fortibus et bonis, czyli „Z dzielnych rodzą się dzielni i zacni”. Zakładamy, że znalezienie jej nie będzie dla was najmniejszym problemem!

 

Start spaceru: godz. 14.00

Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

 

è Niezbędne informacje

Każdy ze spacerów trwa 2 godziny i jest prowadzony w języku polskim.

W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki).

Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Wejściówki można rezerwować przez portal EVENEA.

Rezerwacja wejściówek na spacery 8 i 9 sierpnia ruszy dzisiaj o godzinie 14.00.


Spacer 17, 08.08.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer17/

 

Spacer 18, 08.08.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer18/

 

Spacer 19, 09.08.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer19/

 

Spacer 20, 09.08.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer20/


Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie 2 wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki.

Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”. Szczegółowe informacje są dostępne w aktualnościach na portalu www.krakow.travel.

 

Więcej niż Nowa Huta

Doskonałym uzupełnieniem spacerów z przewodnikiem są nowiny w serwisie Kraków Travel. Każdy w Krakowie słyszał o Nowej Hucie i jej bogatej historii i prawie każdy w Krakowie był na placu Centralnym lub przynajmniej widział go na zdjęciu. Nie wszyscy jednak wiedzą, co można zobaczyć na terenach, które kiedyś należały do ogromnej dzielnicy Nowa Huta, a od 1991 roku są samodzielnymi jednostkami administracyjnymi. Trasa dostępna w serwisie Kraków Travel pod linkiem:

http://krakow.travel/wycieczki/36827.

 

 

Odkryj Kraków z Jakubem Kornhauserem

Jakub Kornhauser pisze na łamach sierpniowego miesięcznika „Znak” poświęconego odkrywaniu miasta: „Bycie traperem w realiach miasta czy dzielnicy nie wymaga szczególnie zaawansowanych sił ani środków. Zamiast pendolinem podjedźmy parę przystanków lokalnym szynobusem, zamiast trzymać się chodników, zapuśćmy się na podwórza i dachy. Pod blokiem, za sklepem, parę metrów od targu czają się umykające większości zachwycające drobiazgi”.


W sobotę zapraszamy na wędrówkę, podczas której postaramy się pokazać wam właśnie takie drobiazgi. Wyjdziemy poza Rynek Główny i centrum miasta po to, by poznać ścieżki Jakuba Kornhausera – literaturoznawcy, poety, tłumacza, krytyka literackiego, adiunkta w Instytucie Filologii Romańskiej UJ oraz w Ośrodku Badań nad Awangardą UJ, który ostatnio wydał rowerowe prozy pt. „Premie górskie najwyższej kategorii”.

 

Start spaceru: godz. 11.00

Jak dołączyć? Wypełnij formularz! Znajdziesz go tutaj: https://forms.gle/M2QsucpTSaACJwBi7

Kto pierwszy, ten lepszy!

 

„1920. Cud Wisły” w Muzeum Narodowym

W setną rocznicę bitwy warszawskiej Muzeum Narodowe przygotowało wystawę upamiętniającą jedno z najdonioślejszych zwycięstw polskiego wojska. Na wystawie obejrzeć można m.in. plakaty z okresu wojny polsko-bolszewickiej tworzone przez wybitnych polskich artystów – Edmunda Bartłomiejczyka, Zygmunta Kamińskiego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Zdzisława Gedliczkę, Józefa Mehoffera, Józefa Ryszkiewicza, Kamila Mackiewicza i Karola Homolacsa. Zostały one zestawione z propagandowymi plakatami radzieckimi autorstwa wybitnych rosyjskich twórców, m.in. Włodzimierza Majakowskiego i Dimitrija Moora. Uzupełnieniem ekspozycji są dokumenty z epoki, odznaczenia nadawane za bohaterską walkę na wojnie polsko-bolszewickiej, oryginalne umundurowanie i wyposażenie polskiego żołnierza z tego okresu oraz broń, którą się posługiwał. Wystawa otwarta jest dla zwiedzających od 24 lipca do 29 listopada 2020 roku.

 

Weekend = Muzyczne plenery

Przed nami weekend, a to oznacza kolejne koncerty w ramach cyklu Muzyczne plenery! Już w piątek o 20.00 na scenie przed Centrum Kongresowym ICE Kraków usłyszymy zespół Skarby, który czerpie teksty i sample z przedwojennej warszawskiej stylistyki, tworząc wysmakowane remiksy w klimacie retro, podbite leniwą, pląsającą elektroniką. W sobotę w tym samym miejscu, również o 20.00, zapraszamy na występ duetu Malediwy, który proponuje zróżnicowane i eksperymentalne doznania muzyczne na pograniczu free jazzu, nasycone – jak wskazuje sama nazwa zespołu – egzotycznymi rytmami.

Natomiast w niedzielę zapraszamy na Piknik Krakowski w parku Maćka i Doroty, gdzie o godz. 14.00 wystąpi kwartet smyczkowy Manus z utworami m.in. Mozarta, Manciniego i Bocka.

Wszystkie koncerty są bezpłatne, jednak na piątkowe i sobotnie wydarzenia konieczne będzie wcześniejsze pobranie wejściówki z portalu EVENEA.

Pełny program oraz szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia pod linkiem.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top