Kraków po raz trzeci wybiera księgarnie roku!

by admin
0 comment

Centra środowiska kulturalnego i kameralne wspólnoty otwarte na wszystkich, którym książka jest najbliższa. Niezależnewybieramy ksiegarnie roku 300x300 - Kraków po raz trzeci wybiera księgarnie roku! księgarnie ponownie wystartowały do wyścigu o głosy mieszkańców i mieszkanek Krakowa! Trwa 3. plebiscyt na księgarnie roku, organizowany przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. W akcji bierze udział aż 37 księgarni i antykwariatów w całym mieście, na które można głosować do 8 grudnia – na miejscu w księgarniach lub na stronie internetowej akcji.

Stacjonarne księgarnie – wg raportów to właśnie tam, wbrew obiegowej opinii o dominacji sklepów internetowych, najczęściej wybieramy książki. Nie może być inaczej, skoro tylko w nich możemy na co dzień zobaczyć, jak dużo i jak różnorodnie się wydaje, i tylko tam możemy liczyć na prawdziwie fachową poradę księgarzy i księgarek – ludzi, którzy wiedzą o książkach właściwie wszystko.

Wybierzmy najlepsze z najlepszych! 3. odsłona plebiscytu na księgarnie roku potrwa do 8 grudnia. Udział w akcji bierze 37 księgarni i antykwariatów, w tym zarówno miejsca z historią sięgającą czasów przedwojennych, jak i zupełnie nowe punkty na literackiej mapie miasta, księgarnie ogólnoasortymentowe i specjalistyczne, zorientowane na literaturę dziecięcą i komiks, wyspecjalizowane w literaturze w językach obcych, maleńkie dziuple wypełnione starymi książkami i księgarnie muzealne, miejsca dobrze znane bywalcom centrum jak i te położone poza centrum. Wszystkie niesieciowe, wszystkie równie ważne!

Głosować można na miejscu w księgarniach lub na stronie internetowej http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/. W tym roku urny do głosowania pojawiły się również w kilkunastu krakowskich instytucjach kultury, kinach, bibliotekach i klubach, dając możliwość oddania głosu wszystkim krakowianom i krakowiankom. By zagłosować, wystarczy zaznaczenie krzyżyka przy nazwie jednej ulubionej księgarni i wrzucenie karty do urny, można będzie również zostawić swój komentarz. Na głosujących online i stacjonarnie, którzy uzasadnią swój wybór w ciekawy sposób, czekają nagrody książkowe.

Księgarnie lub antykwariaty z trzema najwyższymi notowaniami otrzymają na rok kolejny tytuł Znaku Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO, zostanie też przyznany tytuł Antykwariatu Roku dla księgarni drugoobiegowej z najlepszym wynikiem. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 grudnia podczas specjalnej gali w Klubie Hevre (ul. Meiselsa 18). Dla zwycięskich księgarni zostaną m.in. zrealizowane kampanie promocyjne w prasie i w przestrzeni miejskiej.

W pierwszej odsłonie kampanii spotowej towarzyszącej akcji głosu użyczyła Anna Polony. Sprawdźcie, jak opowiada o fascynującym środowisku kulturalnym krakowskich księgarń – świecie „pożeraczy” smakowitych publikacji, zarówno nowych, jak i klasycznych.

Głosujmy i wspierajmy niezależne księgarstwo w Krakowie! Więcej na: http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/ 

Plebiscyt na księgarnie roku to część pakietu działań na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju rynku książki wpisanego w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wsparcie dla księgarń obejmuje m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, z którego korzysta obecnie 13 miejsc w Krakowie, doroczny konkurs na wspieranie działalności kulturalnej w księgarniach organizowany przez Wydział Kultury, działania przy literackich festiwalach oraz plenerowe kiermasze antykwariuszy w przestrzeni publicznej. Organizatorami akcji są Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu KMLU.

Księgarnie biorące udział w plebiscycie:

 1. American Bookstore – Sławkowska
 2. American Bookstore – Stradomska
 3. Antykwariat „Szklane Domy”
 4. Antykwariat 9wrota
 5. Antykwariat Abecadło
 6. Antykwariat PiBook
 7. Antykwariat SK
 8. Art Bookstore Gmach MNK
 9. Art Bookstore Kamienica Szołayskich
 10. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
 11. Bunkier Bookstore MOCAK
 12. Cafe NOWA Księgarnia
 13. De Revolutionibus Books & Café
 14. Fankomiks
 15. Główna Księgarnia Naukowa
 16. Jak wam się podoba / Sklep z książkami
 17. Książkoteka
 18. Księgarnia Akademicka
 19. Księgarnia Austeria Synagoga Poppera
 20. Księgarnia Austeria Synagoga Wysoka
 21. Księgarnia Budowlana FERT
 22. Księgarnia CUD
 23. Księgarnia Francuska Edukator
 24. Księgarnia Italicus
 25. Księgarnia Jedynka
 26. Księgarnia Karakter
 27. Księgarnia Muza II
 28. Księgarnia Pod Globusem
 29. Księgarnia PWM
 30. Księgarnia WAM
 31. Kurant Księgarnia Muzyczna
 32. Lokator Kawa & Książki
 33. Massolit Books & Café
 34. Microscup
 35. MOCAK Bookstore
 36. Spółdzielnia Ogniwo
 37. Szafa Pełna Książek

Krakowskie miejsca kultury, w których będzie można oddać głos:

 1. Alchemia, ul. Estery 5
 2. Betel, plac Szczepański 3
 3. Café Szafé, ul. Felicjanek 10
 4. Cheder, ul. Józefa 36
 5. Drukarnia, ul. Nadwiślańska 1
 6. HEVRE, ul. Meiselsa 18
 7. Hummus Amamamusi, ul. Meiselsa 4
 8. Kino pod Baranami, Rynek Główny 27
 9. Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
 10. Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, ul. Jagiellońska 5
 11. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1
 12. Wydział Polonistyki UJ, ul. Gołębia 18

Organizatorzy akcji: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Kraków, Radio Kraków, TVP Kraków, Karnet

Partnerzy: Lovekrakow.pl, Książki Kupuję Kameralnie, Literacka Kavka, 52 Book Challenge PL, Wyliczanka.pl

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej