Connect with us
muzeum krakowa - Kraków, Muzealne Aktualności… ON-LINE! 14–20 grudnia

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kraków, Muzealne Aktualności… ON-LINE! 14–20 grudnia

KOMUNIKAT:

Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne do dnia 27 grudnia 2020.
Zapraszamy na nasze wydarzenia on-line.

Wystawa „SZOPKI W CELESTACIE”
www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, przygotowywana w Celestacie, nie będzie dostępna dla publiczności do 27.12.2020. W tym czasie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Krakowa www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie szopki nagrodzone w tegorocznym konkursie.
Mamy nadzieję, że jeszcze pod koniec tego roku muzea zostaną udostępnione zwiedzającym, a my będziemy mogli spotkać się z Państwem w Celestacie.
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie do 28 lutego 2021 r.
78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


SOLIDARNOŚĆ… I CO DALEJ? O WSPÓŁCZESNYCH (NIE)SOLIDARNOŚCIACH
Debata z cyklu „40. Solidarność!”
15 grudnia 2020 (wtorek) godz. 17:00, Muzeum Nowej Huty
Debata online:
www.facebook.com/MuzeumNowejHuty/

Czym jest dla nas dzisiaj Solidarność? Co pozostało po ruchu społecznym, który był wyrazicielem nadziei milionów ludzi? Czy wartości samorządności, oddolnej demokracji, codziennej solidarności przetrwały?
Dyskusja z udziałem Edwarda Nowaka (Stowarzyszenie Sieć Solidarności), prof. Beaty Kowalskiej (koordynatorki projektu Solidarność – rozdział skończony?) oraz autorami i autorkami najlepszych prac w konkursie pt. Solidarność i co dalej? O współczesnych (nie)solidarnościach.
Prowadzenie: Jakub Juzwa i Natalia Styrnol (Instytut Socjologii UJ).
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Muzeum Nowej Huty: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty.

KRZYSZTOFORSKIE REMINISCENCJE: WIZYTY KRÓLEWSKIE W KRZYSZTOFORACH
17 grudnia (czwartek), godz. 17:00
Wykład on-line: www.facebook.com/PalacKrzysztofory
W XVII w. Pałac Krzysztofory stał się jedną z najważniejszych miejskich rezydencji, goszczącą monarchów oraz wiele ważnych osobistości. Wśród osób, które odwiedziły rezydencję, byli m.in. Jan II Kazimierz, Jan III Sobieski oraz Stanisław August Poniatowski. W trakcie spotkania dowiemy się m.in. o okolicznościach królewskich wizyt w Pałacu Krzysztofory.
Wykład wygłosi dr Piotr Hapanowicz (MK).
Wydarzenie on-line: www.facebook.com/PalacKrzysztofory.
Wykłady z cyklu Krzysztoforskie reminiscencjeprzybliżają dzieje i dziedzictwo kulturowe Pałacu Krzysztofory.


JESIEŃ ŚREDNIOWIECZA: MĘŻCZYZNA W ŚREDNIOWIECZNYM KRAKOWIE
18 grudnia (piątek), godz. 18:00
Spotkanie on-line: www.facebook.com/RynekPodziemny
Oprowadzania tematyczne Jesień średniowieczabędą skupiać się na jednym, wybranym aspekcie wystawy. Pozwoli to bliżej przyjrzeć się zgromadzonym eksponatom i obiektom, które często umykają w czasie tradycyjnego zwiedzania. Zabytki staną się jednocześnie punktem wyjścia do opowieści na temat dawnego Krakowa i życia codziennego jego mieszkańców. Tym razem opowiemy o mężczyznach w średniowiecznym Krakowie.
Prowadzenie: Anna Warzecha.
Wydarzenie on-line: www.facebook.com/RynekPodziemny.


SPACEREM PO KRAKOWIE – WOKÓŁ SZOPKI
Do 2.02.2021
Wirtualny spacer „Wokół szopki”: http://www.wokolszopki.pl
W tym roku kolejny już raz krakowskie szopki tchną ducha świąt Bożego Narodzenia w miejskie place i uliczki. W obrębie Starego Miasta wyeksponowanych zostanie blisko 40 szopek. Na wielbicieli szopkowej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty on-line dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”.
Kluczem do oglądania wspaniałych dzieł krakowskich szopkarzy może być spacerownik, który można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl, a w wersji papierowej będzie dostępny w punktach InfoKraków oraz w oddziałach Muzeum Krakowa (kiedy muzea zostaną otwarte).
Projekt Wokół Szopki organizowany jest przez Miasto Kraków, KBF oraz Muzeum Krakowa – oddział Celestat.


UWAGA, KONKURS!
KOCHASZ KRAKÓW JAK WYSPIAŃSKI? ŚWIĘTUJ Z NAMI JEGO URODZINY!
Weź udział w internetowej zabawie Muzeum Krakowa i odczytaj lub wyrecytuj wiersz Wyspiańskiego O, kocham Kraków. Miejsce i forma akcji są dowolne.
Nagranie swojej interpretacji wiersza umieść 15 stycznia 2021, w dniu urodzin artysty, na swoim profilu w mediach społecznościowych. Do nagrania koniecznie dodaj #urodziny Wyspiańskiego. Możesz też przesłać swoje nagranie do Muzeum Krakowa na adres rydlowka@muzeumkrakowa.pl.
Za najciekawsze wykonania przewidujemy atrakcyjne nagrody. Szczegóły akcji na stronie www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rydlowka.


KRĘCI NAS EUROPA!
Sprawdź, jak zmieniał się Kraków dzięki środkom unijnym. Wejdź na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/muzeumkrakowa. W kolejnych dniach będziemy tam publikować informacje o projektach, które zmieniły nasze miasto, a mogły być zrealizowane właśnie dzięki dotacjom z UE.
Zachęcamy również do dzielenia się własnymi wspomnieniami i propozycjami związanymi z efektem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zostawiajcie je w komentarzach na naszym profilu!

ZAPRASZAMY!

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top