KOMUNIKAT:
Muzeum Krakowa podejmuje wszelkich starań, aby byli Państwo u nas bezpieczni.
Do naszych oddziałów można wejść tylko w maseczkach bądź przyłbicach, obowiązuje także dezynfekcja rąk.
Również wszystkie wydarzenia organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Wymóg ten dotyczy również osób, które ze względów medycznych zwolnione są z tego obowiązku. W takie sytuacji zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w zajęciach. Przed wejściem do muzeum konieczna jest również dezynfekcja rąk.
W przypadku zajęć realizowanych na wolnym powietrzu zakrywanie ust i nosa nie jest konieczne, o ile uczestnicy zachowują minimum 2-metrowy dystans (ograniczenie to nie dotyczy rodzin oraz osób wspólnie gospodarujących).
UWAGA! Od 1 października zmieniają się godziny otwarcia naszych oddziałów. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszej stronie:
https://www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/nowe-godziny-zwiedzania-oddzialow
MOŻESZ W MUZEUM KRAKOWA!
28 września – 3 października (poniedziałek – sobota)
Muzeum Krakowa także w tym roku bierze udział w Festiwalu Kultury Bez Barier MOŻESZ!
Razem z kilkudziesięcioma instytucjami z całej Polski udowadniamy, że MOŻESZ aktywnie korzystać z kultury, także wtedy, gdy jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami.
Zachęcamy do zapoznania się z programem:
https://www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/mozesz-w-muzeum-krakowa
Obowiązkowa rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny
KAMERA NA NOWOHUCIAN
1 października (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Zapraszamy na kolejną Kamerę na Nowohucian! Tym razem spotkamy się z – dr. Janem L. Franczykiem i dr. Wojciechem Paduchowskim, autorami książek o historii krzyża nowohuckiego.
Prowadzenie: dr hab. Agnieszka Chłosta Sikorska. Wydarzenie to finansowane jest ze środków przekazanych z Fundacji PZU w ramach projektu „60-ta rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie – projekt wystawienniczo-edukacyjny Muzeum Krakowa”
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wydarzenie bezpłatne
POKAZY SPECJALNE RZEŹBY ŚW. KRZYSZTOFA I WARSZTATY DLA RODZIN
2-4 października (piątek – niedziela)
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2
Wkrótce, po ponad dwustu latach na fasadę Pałacu Krzysztofory powróci rzeźba św. Krzysztofa. Poprzedni, historyczny posąg został usunięty w 1791 r. przez ówczesnego właściciela pałacu, Jacka Kluszewskiego. Latem bieżącego roku Muzeum Krakowa przeprowadziło i rozstrzygnęło konkurs na nową rzeźbę patrona rezydencji. Zwyciężył projekt autorstwa prof. Aleksandra Śliwy z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekty, które zdobyły nagrody w konkursie na rzeźbę św. Krzysztofa będzie można zobaczyć podczas pokazów w Pałacu Krzysztofory. Oprócz zwycięskiej pracy, zaprezentowane zostaną również dwa kolejne projekty, które zdobyły wyróżnienia. Ich autorami są prof. Karol Badyna oraz Marek Maślaniec. Muzeum Krakowa zaprasza wszystkich zainteresowanych do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35, wejście od ul. Szczepańskiej 2) w dniach 2–4 października oraz 9–11 października (piątek – niedziela) w godzinach otwarcia wystawy Cyberteka (10.00–17.00, ostatnie wejście o 16.30). Wstęp wolny
Rodziny z dziećmi zapraszamy także na towarzyszące prezentacji warsztaty Święty Krzysztof jak malowany. Podczas zajęć nie tylko porozmawiamy o tym, jak są przedstawiani nasi patroni, ale także postaramy się stworzyć współczesne wizerunki świętych – naszych osobistych opiekunów. Do ich przygotowania wykorzystamy m.in. materiały recyklingowe.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat odbędą się 4 października (niedziela) oraz 10 października (sobota) o godz. 12.00 w Pałacu Krzysztofory (liczba miejsc ograniczona).
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@muzeumkrakowa.pl oraz 12 426 50 60).
Opłata za uczestnictwo: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny).
Uczestnicy warsztatów są zobowiązani do zakrywania ust i nosa podczas trwania zajęć.
POCZUJ KRAKÓW: UPÓR
3 października (sobota) godz. 11.00
START: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy młodzież na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Poczuj Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski (nauczyciel, przewodnik, miłośnik Krakowa)
Powiedzenie komuś, że jest uparty jak osioł, nie należy do komplementów. Czasami jednak upór jest niezbędny, by osiągnąć to, co wszyscy inni uważają za niemożliwe. Szlakami krakowskiego uporu wyruszymy spod Domu Zwierzynieckiego (podobno najbardziej uparci są mieszkańcy Zwierzyńca), wzdłuż Wisły pod DH Jubilat, którego budowa była chyba jednym z ciekawszych przykładów uporu, następnie przez ulice Smoleńsk i Retoryka (która nie miała prawa powstać, ale dzięki uporowi zbudowano ją i do dziś jest ozdobą miasta), aż pod filharmonię i pomnik Fryderyka Chopina, z którego budowy dwa razy rezygnowano. Upór w dążeniu do celu mile widziany!
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt: 10 zł/os
SALON POD FAETONEM: PRZESTRZENIE POSTINDUSTRIALNE – PIĘKNO NOWEJ GENERACJI
4 października (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2
Zapraszamy na wykład dr inż. arch. Roberta Gawła (Muzeum Krakowa) w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.
Kraków mało komu kojarzy się z polskim dziedzictwem przemysłowym. A to przecież tutaj narodziła się potęga zakładów Zieleniewskiego. Niestety śladów po tym zespole fabrycznym praktycznie nie ma już w krajobrazie miasta, ostały się za to położone nieopodal budynki fabryki Peterseima. Zabudowania dawnej rzeźni miejskiej zostały włączone w kompleks obiektu handlowego Galerii Kazimierz, a w budynku byłej elektrowni teatru Słowackiego zlokalizowana jest jego najmniejsza scena. W czasie wykładu zaprezentowane zostaną wybrane przykłady postindustrialnych przestrzeni, które niegdyś napędzały gospodarczy rozwój Krakowa, a dziś, o ile jeszcze istnieją, mierzyć się muszą z wyzwaniami teraźniejszości szukając nowej tożsamości i zabiegając o prawo do istnienia. Dlaczego jedne obiekty przetrwały i nadal są obecne w krajobrazie Krakowa, a inne zostały wyburzone? Jak zachowane czy też zrewitalizowane zabytki wpływają na miejski krajobraz? Czy przestrzenie postindustrialne stanowią wartość dodaną dla estetyki krakowskiego pejzażu miejskiego? Odpowiedzi na te pytania postara się udzielić autor wystąpienia, od lat zajmujący się badaniami nad dziejami techniki przełomu XIX i XX w.
Udział Bezpłatny
KONKURSY
Nie ocenia się książki po okładce, ale Muzeum Krakowa tak zrobi!
Zapraszamy do udziału w konkursie Zostań introligatorem! Wykonaj własnoręcznie okładkę albumu na zdjęcia, pamiętnika, czy ulubionej książki. Technika i sposób wykonania pracy są dowolne. Zapraszamy do Kamienicy Hipolitów, do zwiedzania naszej wystawy Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta, której bohaterem jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Może ta opowieść o wspaniałym człowieku i o jego miłości do książek, historia jego drogi zawodowej, dzieł i narzędzi, jakimi pracował, obudzi w Tobie pasję tworzenia rękodzieła? Na zgłoszenia w postaci zdjęć prezentujących prace uczestników konkursu czekamy do 30 września 2020 r. Więcej informacji na naszej stronie: https://www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/konkurs-zostan-introligatorem
TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.
POZDROWIENIA Z KRAKOWA. ADAM SETKOWICZ
10 września 2020 – 31 stycznia 2021
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
„AKCJA AB” W KRAKOWIE – 80. ROCZNICA ZBRODNI
11 września – 11 października 2020
Pl. Inwalidów
WAŃKA-WSTAŃKA. NOWOHUCKI POMNIK LENINA
5 sierpnia 2020 – 14 marca 2021
Muzeum Nowej Huty
ŚLADY
13 sierpnia 2020 – 5 kwietnia 2021
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
MY CHCEMY BOGA
Wystawa on-line: http://www.krzyznowohucki.muzeumkrakowa.pl/
TRASA OBRONNOŚCI
9 czerwca – 31 października
Barbakan, Mury Obronne, Celestat
POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2021
Kamienica Hipolitów
PRZEMIESZCZANIE. KAZIMIERZANIN
3 lipca 2019 – 11 lipca 2021
Stara Synagoga
ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ