Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kraków, Muzealne aktualności 20-26 maja 2019

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: W ŚREDNIOWIECZNYM TYGLU KULTUROWYM
22 maja (środa) godz. 17.00

Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Od samego początku lokacji Kraków jako ośrodek miejski przesiąknięty był wpływami zagranicznymi. Zasadźcy Krakowa – pierwsi wójtowie dziedziczni – pochodzili ze Śląska, skąd później ściągali swoich rodaków. Wkrótce pod Wawel zaczęli również przybywać imigranci z innych krajów niemieckich, co spowodowało, że miasto było zdominowane przez Niemców. Zdobyli oni monopolistyczna pozycję w oligarchii rządzącej miastem, mieli też znaczącą pozycję wśród mistrzów rzemieślniczych. Oprócz Niemców do Krakowa przybywali też Żydzi, Włosi, Węgrzy, Litwini, a nawet Francuzi i Szkoci. Przybysze z bliższych i dalszych krajów nadawali miastu europejski koloryt i pomnażali jego bogactwo. Często też jednak dochodziło do konfliktów i napięć na tle narodowościowym.

Wykład poprowadzi prof. dr hab. Zdzisław Noga (Muzeum Krakowa)
Udział bezpłatnyOPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „MIESZCZANIN”
23 maja (czwartek) godz. 16.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po naszej najnowszej wystawie! Wstęp w cenie biletu.

CZY POLITYKA (I HISTORIA) W POLSCE MOŻE BYĆ RACJONALNA?
23 maja (czwartek) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Wykład  prof. dra hab. Waldemara Łazugi, historyka i profesora nauk historycznych, pracownika naukowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jaka jest polska historia i polityka? Czy jako naród mamy lepiej od innych rozwinięte poczucie wolności, czy może nasze pojęcie wolności jest błędne? Kto jest winny upadku państwowości, my czy „oni”? Kim są Polacy – ckliwymi sentymentalistami czy wyrachowanymi racjonalistami? Który model patriotyzmu jest nam bliższy – ten znany z „Roty” Marii Konopnickiej czy prezentowany przez Wernyhorę? Wreszcie, czy jesteśmy ludźmi żyjącymi przeszłością czy ludźmi jutra?
Udział bezpłatnyPROMOCJA KSIĄŻKI „GEOGRAFIA POLSKI I GEOGRAFOWIE W LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ”
24 maja (piątek) godz. 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4Zapraszamy Państwa na promocję pierwszej publikacji prezentującej losy geografii i geografów w okresie II Wojny Światowej. 

TROPEM KRAKOWSKICH PRZEDMIEŚĆ I JURYDYK
25 maja (sobota) godz. 10.00
START: Skwer Lajkonika

Spacer miejski w ramach wydarzeń towarzyszących wystawy Przedmieszczanin
Ślady historycznych przedmieść Krakowa do dzisiaj pozostały w przestrzeni miasta pod postacią nazw ulic lub poszczególnych obszarów. Dzisiaj istnieją ulica Retoryka i Smoleńsk, a także teren określany nazwą Wesoła. Przykłady można mnożyć. Podczas spaceru po Krakowie, który poprowadzi dr Wacław Szczepanik, odnajdziemy w terenie także inne, oczywiste i mniej oczywiste pozostałości po dawnych przedmieściach miasta.
Udział bezpłatnyKLINIKA DLA RZECZY: BŁAWATNY MAJ… CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM TKANIN
25 maja (sobota) godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337
Aby przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów MHK. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować. W tym miesiącu zapraszamy na spotkanie z Konserwatorem Tkanin.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: 
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@mhk.pl
Koszt: 12 złotych od osobyMUZEUM BEZ GRANIC: ZIELONE PIERŚCIENIE KRAKOWA
25 maja (sobota) godz. 12.00
START: Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na spacer miejski z cyklu Muzeum bez granic. Przewodnikiem będzie dr Robert Gaweł (MHK).

Kraków jest ułożony koncentrycznie, a jego środek stanowi Rynek Główny. Cechą charakterystyczną takiego układu jest to, że pierścienie zabudowy przedzielone są pierścieniami terenów zielonych. To właśnie takie założenie urbanistyczne sprawiło, że Ebenezer Howard podczas wizyty w naszym mieście w 1912 roku z satysfakcją odnalazł w nim realizację stworzonej przez siebie idei miasta ogrodu. Spacer rozpoczniemy na Rynku Głównym, aby następnie, próbując spojrzeć na współczesny Kraków oczami Howarda, przekraczając kolejne pierścienie zabudowy i zieleni, dotrzeć na Błonia – miejską wielką łąkę.
Udział bezpłatny

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: ATOMOWA GROZA – SCHRON POD KINEM ŚWIATOWID
25 maja (sobota) godz. 12.00

START: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich dla osób z dysfunkcją słuchu z udziałem tłumacza języka migowego. Wokół nowohuckich schronów narosło wiele mitów. Jeden z nich głosi, że pod całą Nową Hutą istnieje drugie, podziemne miasto, po którym można poruszać się, nie wychodząc na powierzchnię. Niektórzy są też przekonani, że wszystkie nowohuckie schrony były przystosowane do ochrony przed wybuchem jądrowym. W czasie zajęć zmierzymy się z tymi mitami. Zapoznamy się też z elementami konstrukcji i wyposażeniem schronu pod dawnym kinem Światowid. 
Udział bezpłatny

FORTECZNY PIKNIK RODZINNY
26 maja (niedziela) godz. 11.00–16.00
Fort Łapianka, ul. Forteczna 28

Zapraszamy na imprezę plenerową organizowaną przez krakowski Zarząd Budynków Komunalnych. W programie m.in. wystawa planszowa przygotowana przez MHK „Duchem silni, czynami wielcy. Skauting polski 1910-1921”, projekcja filmów o historii fortu oraz oprowadzania po obiekcie przez pracownika Muzeum Krakowa (godz. 11.30 i 13.15). Szczegółowy program na stronie internetowej i profilu FB organizatora.
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „PRZEDMIESZCZANIN”
26 maja (niedziela) godz. 14.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawi Przedmieszczanin.
Wstęp w cenie biletu na wystawę

Wykład Kawiarniany plan Krakowa. Historia, smaki, aromaty
26 maja (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Miedziana

Spotkanie z Krzysztofem Jakubowskim, autorem książki Kawa i ciastko o każdej porze. Historia krakowskich kawiarni i cukierni. W czasie wykładu poznamy bogatą i wyjątkową historię krakowskich kawiarni, kultowych i niezwykłych miejsc przepełnionych nie tylko aromatem kawy, lecz także atmosferą samego Krakowa. Wydarzenie zapowiada Imieniny św. Krzysztofa – święto Pałacu Krzysztofory.
Udział bezpłatny
Weź udział w koncercie!
Zaśpiewaj swoją ulubioną piosenkę o Krakowie!
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu w języku polskim, w dowolnej aranżacji, piosenki (utworu słowno-muzycznego) o tematyce związanej z Krakowem. Długość utworu nie może przekroczyć 3 min. 30 sek. 
Nagrany utwór Uczestnik przesyła e-mailem, w formacie mp3 lub wav w wymiarze maksymalnym 30 MB wraz ze zgłoszeniem w formie skanu na adres Organizatora:konkursy@mhk.pl w terminie do dnia 30.06.2019 r.  do godziny 24:00. 
Więcej informacji na stronie: http://bit.ly/WyspiewajMiKrakowMUZEALNE OPOWIEŚCI
Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.O tym jak radzono sobie kiedyś z insektami opowiada Michał Hankus, pracownik Muzeum Krakowa.http://bit.ly/MuzealneOpowiesci52Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 9 czerwca 2019
Stara Synagoga
https://www.youtube.com/watch?v=fVh9IOKU2MA 


POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M 

  
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top