Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kraków małych odkrywców

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy wiekowy Kraków może zaskoczyć najmłodszych? Oczywiście, że tak! Tylko jak odkryć jego tajemnice, skoro nawet dorośli krakowianie nie znają wszystkich zakamarków grodu Kraka? Z pomocą przychodzi projekt „Odkryj Kraków” ze spacerowymi inspiracjami i kreatywnymi zadaniami dla najbardziej dociekliwych tropicieli miejskich ciekawostek.

Dobrze znasz Kraków? Wiesz, ile czasu potrzeba, by obiec Barbakan lub co skrywa wystawa Szuflada Szymborskiej? To tylko dwie z wielu zagadek, które czekają na rozwikłanie przez najmłodszych. „Odkryj Kraków” to garść pomysłów na spacery z dziećmi: od Zalewu Nowohuckiego po kopiec Kościuszki, od mostów na Wiśle po krakowskie parki… Projekt jest skierowany przede wszystkim do mieszkańców Krakowa, do rodzin z dziećmi, zarówno tymi zupełnie małymi, jak i w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Począwszy od 1 sierpnia karty pogrupowane w blokach tematycznych zatytułowanych Historia w zasięgu ręki, Głowa pełna kultury, Oko do przyrody i Uszy szeroko otwarte będą publikowane wyłącznie w wersji online na portalu kidsinkrakow.pl oraz na profilu Kids in Kraków na Facebooku – po cztery przez kolejnych sześć tygodni. To doskonała inspiracja do wyjścia na spacer, obcowania z przygodą, podjęcia aktywności kulturalnej i nauczenia się czegoś nowego – a przede wszystkim do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Karty można wydrukować i wyruszyć z nimi w miasto w poszukiwaniu przygód! Na każdej karcie znalazły się zadania do wykonania i ciekawostki o Krakowie.

Projekt obejmuje 24 karty w czterech kolorach – każdy mały odkrywca może ułożyć z nich własną drogę poznawania miasta, a wykonując poszczególne zadania, pozna zarówno historyczne, jak i współczesne oblicze Krakowa: jego dziedzictwo, kulturę, mieszkańców i przestrzeń wspólną. Partnerem projektu „Odkryj Kraków” jest PGE Energia Ciepła.

Zestaw 24 kart z zadaniami pogrupowanych w czterech blokach tematycznych:

  • DZIEJE MIASTA / Historia na wyciągnięcie ręki – kolor fioletowy (6 kart)
  • KULTURA / Głowa pełna kultury – kolor żółty (6 kart)
  • WOKÓŁ NAS / Uszy szeroko otwarte – kolor niebieski (6 kart)
  • PRZYRODA / Oko do przyrody – kolor zielony (6 kart)


Projekt  „Odkryj Kraków” jest częścią kampanii „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która zachęca mieszkańców nie tylko do korzystania z oferty kulturalnej, ale także do odwiedzenia miejsc kojarzonych dotychczas tylko z zagranicznymi turystami. Zachęcamy do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć i innych materiałów ze spacerów oraz oznaczania ich hashtagami #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także tagowania profili wydarzenia i kampanii.