Kraków gospodarzem międzynarodowej debaty „Nowy Europejski Bauhaus: Dziedzictwo i transformacja”

28 listopada 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się konferencja „Nowy Europejski Bauhaus: Dziedzictwo i transformacja”, organizowana przez Zgromadzenie Architektów Europy (Architects’ Council of Europe) i federację Europa Nostra, przy współpracy MCK  oraz Europa Nostra Heritage Hub w ramach projektu finansowanego przez UE European Heritage Hub pilot project.

Konferencja jest pierwszym takim wydarzeniem w Polsce i będzie miała na celu przedstawienie nowych perspektyw w podejściu do dziedzictwa kulturowego w obliczu współczesnych wyzwań. Wśród uczestników znajdą się przedstawiciele kluczowych instytucji europejskich, w tym Prezydentka ACE Ruth Schageman, Sekretarz Generalna Europa Nostra Sneška Quaedvlieg-Mihailović, członkowie Parlamentu Europejskiego, a także eksperci z organizacji takich jak ICOMOS i New European Bauhaus. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski, podkreślając znaczenie tego wydarzenia dla miasta będącego jednym z symboli europejskiego dziedzictwa kulturowego.

W centrum uwagi spotkania znajdzie się europejskie dziedzictwo architektoniczne – jego bogactwo i różnorodność, odzwierciedlające długą i złożoną historię kontynentu oraz zagrożenia i wyzwania, przed którymi stoi: zmiany klimatyczne, nie wystarczające nakłady na utrzymanie substancji budowlanej, niska jakość działań konserwatorskich, a przede wszystkim niespełnianie norm energetycznych. Jednym z głównych celów konferencji będzie zatem podjęcie tematu i szerszej refleksji nad implikacjami unijnej inicjatywy “Nowy Europejski Bauhaus” dla sektora dziedzictwa kulturowego, w szczególności w obszarze innowacji, zrównoważonego rozwoju, spójności społecznej i finansowania. Tematem nadrzędnym będzie transformacja dziedzictwa architektonicznego zgodna z celami zrównoważonego rozwoju, która da rozwiązania harmonizujące współczesne potrzeby z szacunkiem dla dziedzictwa. W ramach konferencji poruszymy m.in. temat ponownego wykorzystania budynków, innowacyjnych metod ochrony dziedzictwa kulturowego oraz edukacji w kontekście zrównoważonego rozwoju.

To wydarzenie będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z liderami w dziedzinie architektury, politykami, przedstawicielami organizacji międzynarodowych oraz naukowcami, którzy wspólnie podejmują wyzwania związane z renowacją europejskiego dziedzictwa architektonicznego.

Konferencja ma szczególne znaczenie, ponieważ 29 listopada Kraków będzie gospodarzem Zgromadzenia Architektów Europy (ACE), które po raz pierwszy, w 35-letniej historii tej organizacji, odbędzie się w Polsce.

Konferencja odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, które od lat służy jako platforma wymiany wiedzy w dziedzinie badań nad dziedzictwem kulturowym. Dzięki swojemu unikalnemu usieciowieniu, MCK odgrywa kluczową rolę w łączeniu partnerów z różnych sektorów – od architektów, urbanistów i naukowców po decydentów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK będzie moderatorką konferencji wspólnie z Borysławem Czarakcziewem, który reprezentuje ACE, a prof. Jacek Purchla wygłosi wykład o historii i znaczeniu Krakowa, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obrady konferencji będą transmitowane na kanale ACE na YouTube. Szczegółowy program dostępny jest na stronie organizatorów. Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rejestracji. Zapewnione zostanie tłumaczenie francusko-angielsko-polskie.

https://www.europanostra.org/events/join-the-new-european-bauhaus-heritage-transformation-conference-on-28-november-online/?fbclid=IwY2xjawGxDBFleHRuA2FlbQIxMQABHd0Dbp08UO6jw9ztypHdjTUBKb35v03FlUCz7mwt6sht6ZcmLR_x15YCvw_aem_wOipZKdAbWXEfRy0gFIMWA

https://www.ace-cae.eu/services/news/?tx_ttnews%5BbackPid%5D=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=2593&cHash=7994e10972dc8ed48751dbfbffa67747

Niezwykłym kontekstem dla konferencji jest prezentowana w Galerii MCK wystawa o powojennej architekturze naszej części Europy Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny.

źródło: materiał prasowy

Patronat medialny

Wernisaż wystawy czasowej „Enklawy wolności. Rzeczpospolite Partyzanckie” w Muzeum AK

W czwartek 5 grudnia w Muzeum Armii Krajowej odbyło...

Charyzmat męskości jako dar tożsamości mężczyzny – refleksja ks. prof. Witolda Ostafińskiego

Charyzmat męskości i dar męskiej tożsamości to jeden z...

Kandydat na Prezydenta RP Karol Nawrocki w Krakowie: Polska potrzebuje wizjonerów i wielkich projektów

Karol Nawrocki, podczas konwencji w Krakowie, podkreślił, że Polska...

Święto Niepodległości Polski 🇵🇱

obchodzone 11 listopada, to wyjątkowy dzień w kalendarzu każdego...

Soft Skills Academy 15

Opis: Soft Skills Academy to cykl darmowych szkoleń, który...

Czytaj również

Popularne kategorie