Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kraków, Cyber Wianki: Zaucha jest dobry na wszystko

Piosenki Andrzeja Zauchy nie potrzebują specjalnej rekomendacji. Mimo tego, że artysty nie ma z nami od blisko trzech dekad, jego twórczość pozostaje wiecznie żywa – również dzięki artystom, którzy pielęgnują jego dorobek. Koncert Zaucha jest dobry na wszystko już 21 czerwca na Cyber Wiankach.

Zaucha był indywidualistą, który znakomicie potrafił odnaleźć się zarówno w muzyce popularnej, jak i zawiłych jazzowych improwizacjach. Wprowadzając na polski rynek takie gatunki, jak soul i funk, stał się ich naturalnym ambasadorem. Był niezwykle ważną postacią dla rozwoju muzyki rozrywkowej w Polsce, a obecność jego głosu chociażby na ostatnim albumie rapera Sokoła tylko potwierdza, że twórczość Zauchy zyskała w naszym kraju status ponadczasowy.

Choć jego muzyki dziś już prawie nie ma w mediach, nad czym zresztą ubolewam, publiczność wciąż chce jej słuchać. Nie tylko ludzie, którzy siedzieli przyklejeni do telewizorów, śledząc jego brawurowe występy w Opolu, ale i pokolenie, którego nie było wtedy jeszcze na świecie. Zaucha godzi wszystkich, bo miał w repertuarze i łatwo wpadające w ucho hity, i artrockowe hymny, i wreszcie ambitne, jazzowe poszukiwania. Czuł też bluesa, a z soulowym feelingiem po prostu się urodził, nikt nie wie dlaczego właśnie wtedy i akurat tutaj, w krainie, w której takiej muzyki ani się nie wykonywało, ani nie słuchało. Powinniśmy go nie tylko pamiętać, ale i wciąż odkrywać na nowo, bo dorobek wokalisty wybiega daleko poza te kilka hitów, znanych z radia oraz składanek. Dlatego cenne są takie inicjatywy jak Zaucha jest dobry na wszystko. Wykonawcom koncertu kłaniam się z szacunkiem, bo choć wszyscy świetni, brać się za piosenkę śpiewaną przez Zauchę to nie lada odwaga…” – mówi Jarek Szubrycht, autor biografii artysty, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

To właśnie utwory niezapomnianego twórcy wybrzmią w aranżacjach Big Bandu Małopolskiego podczas koncertu Zaucha jest dobry na wszystko. 21 czerwca w ICE Kraków zaśpiewają wokaliści i wokalistki związani z Krakowem i nie tylko. Wśród zaproszonych nie mogło zabraknąć Andrzeja Sikorowskiego, lidera formacji Pod Budą, który współpracował m.in. z Alicją Majewską, Grzegorzem Turnauem, ale też właśnie z Andrzejem Zauchą. „Ta znajomość wpłynęła na mnie przede wszystkim jako na człowieka, bo podążaliśmy zawsze równoległymi ścieżkami. Zawsze urzekały mnie jego umiejętności wokalne i nieprawdopodobna muzykalność. Myślę, że podobny wokalista, jak Andrzej jeszcze się nie urodził w powojennej Polsce i długo takiego nie będzie. Miał ogromne możliwości, bo potrafił się świetnie odnaleźć zarówno w muzyce popularnej, jak i w jazzie” – wspomina Sikorowski, który podczas koncertu zaśpiewa dwa utwory. Jednym z nich będzie Rozmowa z Jędrkiem, niegdyś grana przez przyjaciół w duecie.

Wśród wykonawców, którzy zaprezentują utwory Andrzeja Zauchy, znalazł się również Kuba Badach, prawdopodobnie największy propagator twórczości nieżyjącego artysty. „Należę do chyba już bardzo wąskiego grona muzyków, którzy dostąpili zaszczytu współpracy z Andrzejem Zauchą. Spotkaliśmy się parokrotnie na estradzie, ale też w studio podczas pracy nad bajkami dla dzieci. Zaucha jest postacią, która odcisnęła mocne piętno na moim muzycznym życiu. Klamrą była płyta Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny. Nagraliśmy w hołdzie własne interpretacje utworów i naprawdę nie spodziewaliśmy się, że album odbije się takim pozytywnym echem”.

Oprócz Andrzeja Sikorowskiego i Kuby Badacha podczas koncertu Zaucha jest dobry na wszystko usłyszymy także: Barbarę Wrońską, Natalię Kwiatkowską, Marcina Jajkiewicza i Limboskiego.

Niespodzianką w programie tegorocznych Cyber Wianków jest StrefaEtno/StrefaJazz, czyli transmisje online z krakowskiego klubu Strefa. Już w najbliższy czwartek (18 czerwca) o godz. 20.00 jedni z najciekawszych muzyków jazzowych młodego pokolenia – saksofonista Kuba Więcek i pianista Piotr Orzechowski, znany również jako Pianohooliganzmierzą się z pięknymi melodiami musicalowych standardów. Kolejny dzień to koncert legendy sceny folkowej, a zarazem jednego z najznamienitszych zespołów sceny etno. Nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami grupa Muzykanci zagra w ramach Cyber Wianków w piątek (19 czerwca) o godz. 20.00. Program koncertów w ramach StrefyEtno/StrefyJazz dopełni w sobotę Teresa Mirga. Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy) urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Obok utworów autorskich Teresa Mirga wykona także pieśni należące do tradycji muzycznej Bergitka Roma.

Koncertowy weekend 20 i 21 czerwca uzupełnią dwa specjalne pasma Cyber Wianków – Święta Muzyki z cyklu Uliczne Granie. W paśmie Krakowskie Garaże, które powstało we współpracy z Krakowską Sceną Muzyczną (organizatorem festiwalu Tak Brzmi Miasto), wybrane zespoły będą miały możliwość zagrać w przestrzeni studia KSM, a efekty ich pracy będzie można podziwiać nie tylko na Cyber Wiankach, ale także na festiwalach zrzeszonych w HEMI (The Hub for the Exchange of Music Innovation). 20 czerwca wystąpią: jazzujące Fraktale, gitarowe trio Killers in Red, neopsychodeliczny kwartet Neal Cassady oraz elektroniczny projekt Mata Czechowicza.

Natomiast 21 czerwca w cyklu Uliczne Granie odbędzie się pasmo Krakowskie Dachowanie. Cykl Uliczne Granie sprawia, że Kraków tętni muzyką, dając szansę młodym zespołom na zaprezentowanie się w ramach Święta Muzyki i rozreklamowanie swojej twórczości wśród mieszkańców miasta. Tym razem będziemy mogli nacieszyć nią uszy także bez wychodzenia z domów! W ramach Krakowskiego Dachowania wystąpią: Kapela Hanki Wójciak, Edyta Górecka, runforrest oraz Gypsy and the Acid Queen.

Kapela Hanki Wójciak to krakowski zespół folkowy założony przez wokalistkę i autorkę tekstów Hankę Wójciak, który zaprezentuje się w urokliwej przestrzeni TASCA Ruczajnik. Z kolei Edyta Górecka, która zagra w Bon Ami, inspiruje się brytyjską muzyką gitarową i lekkością akustycznych dźwięków. runforrest to młody krakowski songwriter, który zdążył już zachwycać publiczność podczas koncertów w najbardziej nietypowych miejscach, takich jak sklep z ubraniami czy zielony dziedziniec kamienicy – tym razem zagra w krakowskim Hard Rock Cafe. Skład artystów Krakowskiego Dachowania uzupełnia Gypsy and the Acid Queen, czyli Kuba Jaworski – songwriter z Krakowa, który ma na koncie dwie bardzo dobrze przyjęte płyty oraz nagrodę na festiwalu FAMA 2016.

Wszystkie koncerty będą dostępne za darmo na fanpage’u Wianków.

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top