Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kraków, 27 wrzesień – 4 październik 2019 #17. Sacrum Profanum: program wydarzeń towarzyszących

Wyjątkowy projekt zrealizowany dzięki współpracy Avant Art Festival, festiwalu Sacrum Profanum i wydawnictwa Bocian Records, koncert tria IPT Wójciński/Bańdur/Gucik, wystawa Anny Sztwiertni z Buknrze Sztuki, panele dyskusyjne, a nawet warsztaty dla dzieci – to wszystko składa się na obszerny program wydarzeń towarzyszących tegorocznego festiwalu Sacrum Profanum.

Koncertom tegorocznej edycji Sacrum Profanum, odbywającej się pod hasłem Sąsiedztwo towarzyszy szerokie spektrum wydarzeń, wśród których oprócz paneli dyskusyjnych organizowanych wspólnie z magazynami „Glissando” oraz „Fragile” są również koncerty, wystawy czy warsztaty dla dzieci. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy w muzyce współczesnej jest jeszcze miejsce na sacrum? Posłuchamy tria IPT przy okazji premiery ich płyty, ale też porozmawiamy o twórczości muzycznej w dobie globalnej reorientacji.

Wydarzenia towarzyszące Sacrum Profanum:

Sanktuarium

Wystawa Sanktuarium jest pierwszą indywidualną prezentacją twórczości Anny Sztwiertni w publicznej instytucji kultury. Na czas wystawy artystka przekształca Galerię Dolną w nową odsłonę legendarnego nowojorskiego Sanctuary Club, który działał w opuszczonym luterańskim kościele i był pierwszą tłumnie obleganą, pozbawioną zahamowań gejowską dyskoteką w Ameryce. Za pośrednictwem obiektów, wideo oraz efektów dźwiękowych, świetlnych i cieplnych artystka wiedzie motywy zaczerpnięte z chrześcijańskich obrządków, czy formuł w duchu New Age oraz imprez rave i techno, rozwijając artystyczny, transowy rytuał, który pozwala wykroczyć poza doświadczenia codzienności.

Anna Sztwiertnia Sanktuarium

Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Galeria Dolna, 27.09-3.11.2019

Wernisaż: 26.09.2019, g. 18.00

Kuratorka: Anna Lebensztejn

Australijska scena muzyki eksperymentalnej / „Fragile”

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o australijskiej muzyce nowej, ale nawet nie pytaliście, bo… Australia jest za daleko. Śledząc trzy frapujące, choć różne artystycznie biografie gości festiwalu – Natashy Anderson, Mike’a Majkowskiego i Anthony’ego Paterasa – spróbujemy naszkicować obraz muzyki eksperymentalnej na najmniejszym kontynencie. Spotkanie poprowadzi Tomasz Gregorczyk (Fragile).

Pauza Hub, 27.09.2019, g. 17.00

Diffractions
Koncert Trio IPT Wójciński/Bańdur/Gucik oraz premiera płyty IPT Diffractions

Muzyka IPT Wójciński/Bańdur/Gucik to połączenie swobodnej improwizacji charakterystycznej dla free jazzu z precyzyjnie zakomponowaną formą i licznymi nawiązaniami do muzyki współczesnej: minimalizmu, sonoryzmu, surkonwencjonalizmu, spektralizmu. Płyta Diffractions, wydana nakładem wydawnictwa For Tune Records to zapis koncertu tria IPT w krakowskiej siedzibie zespołu Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble. Premierze płyty Diffractions towarzyszyć będzie spotkanie muzyków z redaktorem Robertem Konatowiczem.

Radio Kraków, al. Słowackiego 22, Kraków, Studio koncertowe Radia Kraków im. Romany Bobrowskiej, 29.09.2019, g. 21.00 

Muzyka w Litwie dekadę po litewskim numerze „Glissanda” / „Glissando”

Dziesięć lat po wydaniu 15. numeru „Glissanda” poświęconego współczesnej muzyce litewskiej zapraszamy na dyskusję z Arturasem Bumšteinasem, Gailė Griciūtė oraz Antonem Lukoszevieze na temat tego, jak wygląda dzisiaj sytuacja muzyki współczesnej i eksperymentalnej w Litwie. Gdzie są dzisiaj bohaterki i bohaterowie tamtego numeru? Czy pojawiło się nowe pokolenie twórców? Jak silne są obecnie w muzyce litewskiej tradycje minimalizmu, postminimalizmu i Fluxusu? Te i inne tematy w rozmowie z Antonem Lukoszevieze, Gailė Griciūtė i Arturasem Bumšteinasem poruszy Antoni Michnik („Glissando”).

Cricoteka, 30.09.2019, g. 18.00

Czy jest miejsce na sacrum w muzyce współczesnej? / „Fragile”

Czy w muzyce współczesnej jest jeszcze miejsce na sacrum? Jak ważny jest to dla dzisiejszych twórców temat i czy da się go poruszyć bez wpadania na artystyczne mielizny? A może poszukiwania sacrum powinniśmy dziś prowadzić gdzie indziej, niekoniecznie w otwarcie religijnie określonych dziełach? Co na temat współczesnych form duchowości można wywnioskować z twórczości muzycznej? Rozmowę z prof. Robertem Piłatem (filozofem) i Iwoną Lindstedt (muzykolożką) poprowadzi Ewa Szczecińska z radiowej Dwójki.

Cricoteka, 1.10.2019, g. 17.00

Muzyka i migracja. Dyskusja o twórczości muzycznej w dobie globalnej reorientacji / „Glissando”

Mobilność jest obecnie jedną z najważniejszych cech ekosystemu muzyki współczesnej. Nie tylko definiuje relacje pomiędzy twórcami, wykonawcami, instytucjami i słuchaczami – decyduje nawet o finansowaniu kolejnych projektów artystycznych. W naszej dyskusji zastanowimy się nad tym, czy muzyka współczesna może być słuchana wszędzie tak samo, jak ciągłe przemieszczanie się wpływa na przesuwanie granic własnej tożsamości (zawodowej, artystycznej, społecznej, kulturowej, narodowej czy genderowej). Rozmowę z Katarzyną Głowicką (Haga), Wassimem Ibrahimem (Kraków), Wojtkiem Blecharzem (Berlin) i Renāte Stivriņą (Kraków) poprowadzi Monika Żyła („Glissando”, Berlin/Frankfurt am Main).

Cricoteka, 2.10.2019, g. 16.00

 

Avant Art meets Sacrum Profanum meets Bocian Records

3x solo: Bill Orcutt / Aaron Turner / Mick Barr

Mamy wielką przyjemność przedstawić wyjątkowy projekt zrealizowany dzięki współpracy Avant Art Festival, festiwalu Sacrum Profanum, wydawnictwa Bocian Records oraz warszawskiego klubu SPATiF. Podczas jednego wieczoru wystąpią przed nami trzej niezwykli amerykańscy gitarzyści – Bill Orcutt, Aaron Turner oraz Mick Barr – którzy zmierzą się z własną interpretacją muzyki eksperymentalnej w solowych, skrajnie różnych stylistycznie wystąpieniach. Udział Micka Barra i Aarona Turnera jest możliwy dzięki współpracy Avant Art Festival z Bocian Records i festiwalem Sacrum Profanum, na którym kilka dni wcześniej Mick Barr i Aaron Turner wystąpią podczas koncertu “House of Low Culture” z premierowymi utworami.

Spatif, Warszawa,6.10.2019, g. 19.00

Zróbmy sobie bębenek
Warsztaty konstrukcyjno-muzyczne

Lubisz grać na różnych instrumentach? A może chciałbyś zagrać na takich, które sam skonstruujesz? Jeśli tak, zapraszamy na warsztaty tworzenia instrumentów muzycznych. Będziemy robić grzechotki, tamburyny, bębenki, a może nawet uda się zbudować jakiś instrument strunowy? No i oczywiście będziemy na nich wszystkich grać! Na warsztaty, które potrwają około godziny, zapraszamy dzieci w wieku od 6 lat. Wydarzenie jest bezpłatne, a poprowadzi je Anna Kwiatkowska, doświadczona animatorka kultury i specjalistka od dziecięcej wyobraźni.

Cricoteka, 28 września, godz. 14.00,

 

Nastroje muzyki

Warsztaty muzyczno-plastyczne

Czy wiecie, że muzyka może szumieć jak fale albo brzęczeć jak pszczoła? Jeśli nie wiecie, będziecie mogli się o tym przekonać na naszych warsztatach, podczas których wsłuchamy się w nastroje muzyki, a później spróbujemy je zaprezentować w pracach plastycznych. Wymagany dobry słuch i wyobraźnia! Na warsztaty, które potrwają około godziny, zapraszamy dzieci w wieku od 6 lat. Wydarzenie jest bezpłatne, a poprowadzi je Anna Kwiatkowska, doświadczona animatorka kultury i specjalistka od dziecięcej wyobraźni.

Cricoteka, 29 września, godz. 11.00.

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top