Connect with us
Festiwal Milosza 2021 - Kolejni znakomici poeci i poetki potwierdzają obecność na Festiwalu Miłosza

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kolejni znakomici poeci i poetki potwierdzają obecność na Festiwalu Miłosza

Justyna Bargielska, Magdalena Bielska, Sebastian Brejnak, Jacek Dehnel, Małgorzata Lebda, Agnieszka Wolny-Hamkało, Joanna Roszak, Andrzej Sosnowski, Sara Szamot i Urszula Zajączkowska będą współtworzyć wielogłos poetycki na 10. Festiwalu Miłosza. Na spotkania z polskimi twórcami, które odbędą się między 9 a 11 lipca 2021 roku, organizatorzy zapraszają po raz pierwszy do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie.

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Miłosza odbędzie się w nowym kulturalnym miejscu w samym sercu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Historyczny, szesnastowieczny Pałac Potockich stanie się gościnną przestrzenią dla tegorocznych wydarzeń festiwalowych, podczas których poetyki i poeci z Polski opowiedzą o swojej twórczości i najnowszych książkach poetyckich.

Justyna Bargielska to wielokrotnie nagradzana poetka i prozaiczka. Za swój trzeci tom Dwa fiaty otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia 2010. Wygrała III edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i otrzymała nagrodę specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina (2002). Jej pierwsza książka prozatorska Obsoletki została uhonorowana m.in. Nagrodą Literacką Gdynia 2011, była nominowana do Paszportów „Polityki” 2010 i znalazła się w finale nagrody Nike 2011. Jej kolejne tomy były nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz do nagród: Gryfia, Silesius i Nike. W listopadzie 2015 roku Teatr Dramatyczny w Warszawie wystawił jej dramat Moja pierwsza śmierć w Wenecji. W 2019 roku ukazał się jej najnowszy zbiór wierszy Dziecko z darów.

Magdalena Bielska, której wiersze tłumaczone były na angielski, hiszpański i serbski, wydała cztery tomy poetyckie oraz jedną powieść Miłość w zimie. Laureatka Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ i gdańskiej Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności.

Prozaik, tłumacz i dramaturg – podczas Festiwalu Miłosza wystąpi w roli poety. Mowa oczywiście o Jacku Dehnelu, twórcy pięciokrotnie nominowanym do nagrody Nike, trzykrotnie do Angelusa, a także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Ten laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2005) i Paszportu „Polityki” (2006) wydał osiem tomów poetyckich, pięć powieści (Lala, Saturn, Matka Makryna, Krivoklat, Ale z naszymi umarłymi) i kilka tomów krótszych próz, jest autorem wielu przekładów, a wspólnie z mężem, Piotrem Tarczyńskim – serii kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej (opublikowanych pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa), których akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Krakowie.

Autorka książek Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia oraz Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie, poetka, nauczycielka języka polskiego i profesor w Instytucie Slawistyki PAN. Joanna Roszak to wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata, była nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, wydała m.in. tom wierszy Przyszli niedokonani (2017), a podczas Festiwalu Miłosza opowie o swojej ostatniej książce poetyckiej zatytułowanej Ploso (2020).

Andrzej Sosnowski jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i nagrody miesięcznika „Odra”. Opublikował kilkanaście książek poetyckich, m.in. Życie na Korei (1992), Stancje (1997), Zoom (2000), Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi (2005), Dom ran (2015), Trawers (2017). Przekładał utwory autorek i autorów amerykańskich, angielskich i francuskich. Na co dzień jest redaktorem „Literatury na Świecie”.

Festiwal Miłosza to również miejsce dla poetyckich debiutów. W tym roku poznamy dwoje autorów, których tomy ukazały się w ostatnim czasie i podbijają serca czytelników poszukujących nowych punktów odniesienia na poetyckiej mapie. Sara Szamot, autorka debiutanckiego tomiku Ścisk, który ukazał się w 2021 roku, porusza w swojej twórczości kwestie solidarności ze zwierzętami – osobami nieludzkimi, zabiera głos w sprawie katastrofy klimatycznej i rozprawia się z nierównościami i zatrważającymi efektami epoki dominacji człowieka na Ziemi. Sebastian Brejnak, poeta, muzyk, doktorant literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, zadebiutował tomem Filo, opublikowanym przez Wydawnictwo Literackie w 2020 roku, za który otrzymał nominację do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ. Redaktor czasopisma naukowego „Polisemia”, autor książki naukowej Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia nieswojości, laureat XI edycji projektu „Połowów. Poetyckie debiuty” oraz XXIV edycji konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego; wyróżniony w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Jego poezja łącząca różne rejestry, języki i tradycje jest jak tytułowe filo – ciasto złożone z wielu warstw, przez które czytelnik przebija się, by odkryć prawdziwy, głęboki sens słów.

Poetki przy stole z Michałem Nogasiem

Polski program Festiwalu dopełnią premiery poetyckie Małgorzaty Lebdy, Agnieszki Wolny-Hamkało i Urszuli Zajączkowskiej. Michał Nogaś porozmawia z poetkami o ich najnowszych tomach, które ukazały się nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy. Pierwsza z gościń, Małgorzata Lebda, to laureatka Literackiej Nagrody Gdynia w 2019 roku za Sny uckermärkerow, a także naukowczyni i ultramaratonka. O jej szóstej już książce poetyckiej, Mer de Glace (2021), porozmawiamy podczas lipcowego spotkania. Agnieszka Wolny-Hamkało to poetka, prozaiczka i dramatopisarka, kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Jest autorką sztuk teatralnych, powieści, książek poetyckich i książek dla dzieci. Jej najnowszy tom to wydany w 2021 roku Raster Lichtensteina. I wreszcie ostatnia z gościń to botaniczka i poetka Urszula Zajączkowska – jest autorką filmu Metamorphosis of Plants wyróżnionego główną nagrodą w międzynarodowym festiwalu SCINEMA International Science Film Festival w kategorii najlepszy film eksperymentalny/animacja. Jej poetycki debiut Atomy był wielokrotnie nagradzany, za tom minimum otrzymała w 2017 roku Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jej najnowsza książka poetycka piach pojawiła się w księgarniach pod koniec 2020 roku.
„Wydarzenie jest współorganizowane przez Wrocław Miasto Literatury UNESCO.”

Pełny program festiwalu będzie dostępny w pierwszej połowie czerwca. Zapraszamy do zapoznania się z twórczością naszych gości w najlepszych księgarniach niezależnych w Polsce.

Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków, KBF i Fundacja Miasto Literatury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top