Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kody Miasta 2018 – nowe literackie ławki na Krakowskich Plantach

krakow planty kody miasta lawki literackie 300x200 - Kody Miasta 2018 – nowe literackie ławki na Krakowskich PlantachJuż 19 października podczas spaceru po Plantach będziemy mogli natrafić na kolejne literackie ławeczki opatrzone imiennymi tabliczkami twórców związanych z Krakowem. Fragmenty ich książek lub wierszy, także w wersjach do odsłuchania, trafią wprost na nasze telefony. Kody Miasta zyskują kolejnych patronów!

Jak co roku dzięki projektowi Kody Miasta realizowanemu przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora tytułu Kraków Miasto Literatury UNESCO – powiększa się liczba ławek przypisanych twórcom związanym z Krakowem. We wrześniu mogliśmy cieszyć się ławeczkami dedykowanymi bohaterom z literatury dziecięcej. Tym razem czas na powiększenie grona autorów, których znamy i czytamy niejednokrotnie od wielu lat. Kilkanaście nowych ławek znajdzie się na Plantach i w Nowej Hucie, uzupełniając tym samym kolekcję ławeczek w Parku Ratuszowym.

Ogromnie cieszy nas sukcesywny rozwój projektu popularyzującego literaturę w przestrzeni miasta. W ciągu ponad 4 lat funkcjonowania projektu opletliśmy miasto kluczem literackich odniesień. Tabliczki na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka od klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań, a nawet słuchowisk umilających czytelnikom Miasta Literatury UNESCO odpoczynek w parkach – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. – Kody Miasta to jednak nie tylko sygnały „literackości” Krakowa w przestrzeni miejskiej. To także łączenie literatury z nowymi technologiami, które są dla nas bardzo istotnym elementem promocji czytelnictwa.

Wśród twórców związanych z Krakowem, którzy otrzymali imienne ławeczki, znalazło się czworo poetów: Ewa Sonnenberg, autorka licznych tomów poetyckich, absolwentka Studiów Literacko-Artystycznych na Wydziale Polonistyki UJ; Joanna Lech, autorka m.in. książki Sztuczki i redaktorka antologii Znowu pragnę ciemnej miłości; Joanna Oparek, poetka, pisarka i dramatopisarka, m.in. autorka dramatów Wężowisko oraz Projekt Ameryka; a także Jerzy Kronhold, absolwent Wydziału Polonistyki UJ, współtwórca Nowej Fali, autor kilkunastu książek poetyckich.

Ławki na Plantach otrzyma również troje prozaików: Miljenko Jergović – związany z Krakowem bośniacki pisarz, autor wielu przełożonych na polski książek, m.in. Ruty Tannenbaum oraz zbioru esejów Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia; Aleksandra Zielińska – pisarka młodego pokolenia nominowana m.in. do nagród Conrada i Gombrowicza oraz Nagrody Literackiej Gdynia, autorka dwóch powieści i zbioru opowiadań – a także Stanisław Pagaczewski (1916-1984) – autor m.in. kultowej serii powieści o Baltazarze Gąbce, redaktor i publicysta w licznych krakowskich i ogólnopolskich czasopismach.

Do kolekcji Kodów Miasta dołączą także cztery kolejne ławki dedykowane: Annie Szałapak (1952-2017), piosenkarce, wykonawczyni poezji śpiewanej występującej w Piwnicy pod Baranami; Maciejowi Wojtyszce, dramaturgowi, reżyserowi teatralnemu i telewizyjnemu, autorowi m.in. Bromby i innych; Stefanowi Wilkanowiczowi, publicyście, dziennikarzowi m. in. „Tygodnika Powszechnego”, wieloletniemu redaktorowi naczelnemu miesięcznika „Znak” oraz autorowi preambuły do Konstytucji RP; a także Konradowi Celtisowi (1459-1508) – niemieckiemu humaniście związanemu z Uniwersytetem Jagiellońskim, rozsławiającemu gród Kraka i XX-wieczną Polskę w swoich utworach poetyckich – np. w dziele De navigatione sua Sarmatica, opisie podróży Wisłą z Krakowa do Morza Bałtyckiego.

Z kolei nowohucką edycję specjalną z 2017 roku uzupełni w tym roku ławeczka dedykowana pamięci prof. Walerego Pisarka (1931-2017), wybitnego językoznawcy, honorowego prezesa i przewodniczącego Rady Języka Polskiego, odznaczonego m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Odrodzenia Polski, autora kilku wydań słownika ortograficznego.

Wszystkie ławki są opatrzone specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znajduje się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można zapoznać się z biografią danej postaci oraz fragmentem książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także najważniejsze literackie adresy Krakowa.

***

Projekt Kody Miasta to nie tylko bogata wirtualna biblioteka multimedialnych treści: fragmentów tekstów, bezcennych nagrań archiwalnych, fotografii i biogramów najważniejszych postaci krakowskiego życia literackiego na przestrzeni kilku stuleci. Estetyczne tabliczki zadedykowane literackim patronom umieszczone w przestrzeni miejskiej to również sposób na promocję Krakowa Miasta Literatury UNESCO wśród mieszkańców i turystów. Projekt akcentuje w przestrzeni publicznej prestiżowy tytuł, którym Kraków został uhonorowany już cztery lata temu; w ten sposób urzeczywistnia także ideę literatury wchodzącej w tkankę miasta. Blisko dwieście tabliczek z nazwiskami literackich patronów imponuje i pokazuje siłę literackiego dziedzictwa miasta. Dzięki nagraniom archiwalnym w projekcie usłyszeć możemy głosy m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Julii Hartwig czy Ziemowita Szczerka. Literackie ławeczki oplatają Planty, znajdują się w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie, a tabliczki z kodami QR umieszczono także na kamienicach Kazimierza.

Więcej o projekcie: http://kody.miastoliteratury.pl/

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top