KBF info: Krakowska premiera filmu “Niebezpieczni dżentelmeni”

niebezpieczni dzentelmeni oficjalny plakat 800x500 - KBF info: Krakowska premiera filmu "Niebezpieczni dżentelmeni"

Szalona przygoda Witkacego w Zakopanem, czyli krakowska premiera filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”!

Plejada wybitnych aktorów wcielająca się w słynne postacie polskiej kultury, do tego piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego: to wszystko znajdziemy w reżyserskim debiucie fabularnym Macieja Kawalskiego „Niebezpieczni dżentelmeni”. Krakowska premiera filmu odbędzie się 16 stycznia o godzinie 20.00 w Kinie Kijów. Dla dziennikarzy przewidziano pokaz prasowy.

W czasach Młodej Polski Zakopane stało się stolicą artystycznego światka. Twórców, intelektualistów i oryginałów wszelkiej maści wabił klimat podhalańskiej miejscowości. Ton życiu ówczesnej zakopiańskiej bohemy nadawał ekstrawagancki, demoniczny i nieprzewidywalny Witkacy, w którego po mistrzowsku w „Niebezpiecznych dżentelmenach” wciela się Marcin Dorociński.

Akcja filmu rozpoczyna się w Zakopanem w 1914 roku. Stanisław Witkiewicz, Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski) budzą się po szalonej, narkotycznej imprezie. Nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawia znalezienie zwłok nieznanego mężczyzny. Do drzwi dobijają się stróże prawa… a to dopiero początek kłopotów.

 Tak rozpoczyna się szalona, pełna dowcipu, kryminalna przygoda w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „kto zabił?”, a właściwie… „kogo zabito?”.

„Zmierzenie się z legendą Witkacego było moim marzeniem. Jestem wdzięczny Maćkowi Kawalskiemu za zaufanie i powierzenie mi tej roli – mówi odtwórca głównej roli Marcin Dorociński. –Wiem, że nie była to oczywista decyzja z uwagi na moje dotychczasowe dramatyczne emploi. Mam nadzieję, że ta rola spotka się z przychylnym odbiorem publiczności i że widzowie będą się świetnie bawić na filmie”.

Obraz Macieja Kawalskiego został uhonorowany Nagrodą Publiczności na 38. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Produkcja trafi do kina już 20 stycznia!

Koproducentami filmu są Krakowskie Biuro Festiwalowe i działające w jego ramach Krakow Film Commisson.

 

Gatunek: komedia kryminalna

Produkcja: Polska 2022

Producent: Koi Studio („Tarapaty”)

Koproducenci: Aurum Film („Boże Ciało”, „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”, „Magnezja”), WFS Walter Film Studio („Boże Ciało”, „(Nie)znajomi”, „Planeta Singli”),

TVN („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”),

Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa „Silesia-Film”

Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Scenariusz i reżyseria: Maciej Kawalski („Mały zgon” – serial)

Obsada: Tomasz Kot („Zimna wojna”, „(Nie)znajomi”), Marcin Dorociński („Mission: Impossible- Dead Reckoning”, „Vikings: Valhalla” – serial, „Gambit królowej” – serial),  Andrzej Seweryn („Król” – serial, „Ostatnia Rodzina”),  Wojciech Mecwaldowski („Klangor” – serial, „Juliusz”), Michał Czernecki („Miasto 44”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Łukasz Simlat („Furioza”, „Boże Ciało”), Sebastian Stankiewicz („Gierek”, „Pan T.”) , Jacek Koman („Moulin Rouge”, „Wielki Gatsby”), Anna Smołowik („Dawid i Elfy”, „To musi być miłość”), Wiktoria Gorodeckaja („Krew Boga”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”).

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!