Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kard. Stanisław Dziwisz: wspierajmy Kościół szczególną modlitwą i naszą osobistą postawą, by jawił się jako wiarygodna wspólnota uczniów Chrystusa

– Kościół nie jest dziełem ludzkim. Kościół jest darem Chrystusa – naszego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – jest darem dla wszystkich. Łączy się z tym nasza odpowiedzialność za Kościół. Wspierajmy go w tym Wielkim Poście szczególną modlitwą i naszą osobistą postawą, by jawił się jako wiarygodna wspólnota uczennic i uczniów Chrystusa, Zbawiciela świata – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie liturgii Środy Popielcowej sprawowanej w katedrze na Wawelu.

Odwołując się do Ewangelii, którą Kościół czyta w Środę Popielcową kard. Stanisław Dziwisz wskazał na trzy rzeczywistości ważne w życiu uczniów Jezusa i bardzo przydatne na wielkopostnej drodze nawrócenia. – Pierwszą sprawą jest jałmużna. Pod tym słowem kryje się to wszystko, co możemy i powinniśmy dawać naszym bliźnim, czym powinniśmy się z nimi dzielić – tym, co mamy i tym, kim jesteśmy. Chodzi więc nie tylko o dobra materialne, o dobre uczynki co do ciała, ale także co do duszy. Nawet jeżeli niewiele mamy, zawsze możemy obdarzyć bliźniego szczerym uśmiechem, życzliwym spojrzeniem, współczuciem, dobrym słowem i radą, poświęconym mu czasem – mówił kard. Dziwisz podkreślając, że Jezus zwraca nam również uwagę, jak powinniśmy czynić dobro – nie hałaśliwie, nie na pokaz, nie przed kamerą i mikrofonem.

Drugą sprawą jest modlitwa. – Modlitwa to trwanie w Bogu. To zanurzenie w najgłębszej rzeczywistości. To nieustanne powracanie do Źródeł i korzeni naszego istnienia – mówił kard. Dziwisz i zachęcał, aby zastanowić się nad tym, jak najbliższe tygodnie ubogacić lekturą Pisma Świętego, medytacją, adoracją, uczestnictwem w wielkopostnych nabożeństwach, a zwłaszcza w Eucharystii, nie tylko niedzielnej.

Trzecią sprawą i sposobem owocnego przeżywania tego okresu liturgicznego jest post. – Nie chodzi tylko o umiar w jedzeniu i piciu, o umniejszenie sobie pożywienia, ale także o rezygnację lub ograniczenie korzystania z innych dóbr lub treści mniej potrzebnych lub niepotrzebnych. Uczciwy rachunek sumienia wskaże nam, jakie obszary naszego życia wymagają uporządkowania, uzdrowienia, by odzyskać duchową wolność i większą gotowość służenia Bogu i ludziom – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita senior zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce, również Kościół krakowski, przeżywa niełatwy czas. – Doświadczamy różnych trudności i słabości, jesteśmy pod pręgierzem krytyki, sprawiedliwej i niesprawiedliwej. W związku z tym u niektórych naszych braci i sióstr może słabnąć wiara, słabnąć zaufanie do Kościoła i poczucie przynależności do niego. Kościół nie jest dziełem ludzkim. Kościół jest darem Chrystusa – naszego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – jest darem dla wszystkich. Łączy się z tym nasza odpowiedzialność za Kościół. Wspierajmy go w tym Wielkim Poście szczególną modlitwą i naszą osobistą postawą, by jawił się jako wiarygodna wspólnota uczennic i uczniów Chrystusa, Zbawiciela świata – apelował kard. Dziwisz i dodał, że w tej modlitwie uczestniczy także bp Jan Szkodoń ofiarując swoje cierpienie i odosobnienie za Kościół krakowski.

– Leży nam na sercu przyszłość polskiej młodzieży. Może ona najbardziej jest bezbronna, narażona na oddalenie się od Kościoła, a więc i od Chrystusa. Wiemy, że część naszej młodzieży rezygnuje z katechezy i dyspensuje się od niedzielnej Eucharystii. A przecież to właśnie pomaga człowiekowi poznawać lepiej Chrystusa, pogłębiać wiarę, porządkować życie i żyć według Ewangelii. Niech również ta sprawa będzie przedmiotem naszej wielkopostnej, solidarnej modlitwy – zachęcał kard. Dziwisz.

Metropolita senior wskazał na św. Jana Pawła II, aby jego postać i przykład pomagały przeżywać trudne doświadczenia w Kościele. – Święty Papież stawiał czoła problemom Kościoła, a trudne sprawy Kościoła, których nigdy nie brakowało, jeszcze bardziej budziły w nim miłość do Kościoła takiego, jakim jest. Nie Kościoła idealnego, bo takiego nie ma – mówił były papieski sekretarz.

Eucharystia, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, zainicjowała wielkopostne pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych w Krakowie. Katedra wawelska jest pierwszym kościołem stacyjnym na wzór rzymskiej bazyliki św. Sabiny, gdzie liturgię w Środę Popielcową sprawują papieże.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top