Kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie XIV Dni Jana Pawła II: papież był człowiekiem uniwersytetu

by admin
0 comment

Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty wyjątkowo dobrze czuł się w środowisku ludzi uniwersytetu, bo był jednym z nich – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie Eucharystii wieńczącej tegoroczne Dni Jana Pawła II.

Uroczystej Mszy św. w papieskim sanktuarium na krakowskich Białych Morzach, która wieńczyła XIV Dni Jana Pawła II, przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W czasie homilii metropolita senior nawiązał do hasła tegorocznych Dni Jana Pawła II „Uniwersytet” i zwrócił uwagę, że papież Polak był „człowiekiem uniwersytetu”. – Z jednej strony był dla wszystkich, interesował się wszystkimi, przemawiał do wszystkich i był odbierany przez wszystkich jako pasterz, jako ojciec, jako przyjaciel. Nie ulega jednak wątpliwości, że wyjątkowo dobrze czuł się w środowisku ludzi uniwersytetu, bo był jednym z nich – mówił kard. Dziwisz i zwracał uwagę, że Ojciec Święty nie tylko otaczał się młodzieżą akademicką, ale już od czasów krakowskich miał wielu przyjaciół pośród profesorów. – Lubił gromadzić ludzi ze środowisk akademickich na spotkania, rozmowy, dyskusje. Tak było również w Watykanie i Castel Gandolfo –  dodawał były papieski sekretarz.

Metropolita senior zauważył, że sprawy środowiska uniwersyteckiego bardzo leżały na sercu Jana Pawła II. – Leżało mu na sercu wykształcenie duchowieństwa, ale także młodzieży świeckiej. Wiedział, że od tego zależy przyszłość narodu, zwłaszcza pozostającego pod dyktaturą totalitarnego systemu, nie mającego wiele wspólnego z prawdą o człowieku, o jego korzeniach, o jego godności i powołaniu do życia w Bogu – mówił kard. Dziwisz. Przypomniał, że ks. Karol Wojtyła boleśnie przeżył usunięcie Wydziału Teologicznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którego środowiskiem się utożsamiał. – Ale nie poprzestał na biernej postawie świadka tego, co się wydarzyło. Zabiegał cały czas jako metropolita krakowski, a potem jako Papież, by Wydziałowi z jego wielowiekową tradycją, przywrócono należne mu miejsce w świecie akademickim. Owocem tych starań było powstanie Papieskiej Akademii Teologicznej 8 grudnia 1980 roku – podkreślał metropolita senior.

Kardynał przypomniał, że ukoronowaniem marzeń Jana Pawła II było powołanie do życia Uniwersytetu Papieskiego jego imienia w Krakowie, dokonane 19 czerwca 2009 roku przez papieża Benedykta XVI. – Następca świętego papieża znał jego starania w tym zakresie oraz marzenia, a sam również był i jest człowiekiem uniwersytetu – mówił kard. Dziwisz i wyrażał wdzięczność Panu Bogu za dziesięć lat działalności Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Podziękował również wyższym uczelniom Krakowa, które życzliwie wspierały ten projekt.

Na koniec kard. Dziwisz przypomniał słowa Jana Pawła II ze spotkania ze światem uniwersyteckim w kolegiacie św. Anny 8 czerwca 1997 r., które „podkreślają ważność misji uniwersytetu jako wspólnoty ludzi szukających mozolnie prawdy i dzielących się tą prawdą z innymi”. – Nikt i nic nie zastąpi tej posługi w społeczeństwie. Posługa myślenia jest bliska Kościołowi, a Jan Paweł dostrzegał w niej, obok wiary, jedno z dwóch skrzydeł – fides et ratio – „na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”, aby poznając ją, człowiek poznał samego Boga i samego siebie –  mówił kard. Dziwisz.

Na zakończenie liturgii były papieski sekretarz przekazał relikwie krwi św. Jana Pawła II na ręce rektora Uniwersytetu Papieskiego, które będą odbierały cześć w uczelnianej kaplicy w budynku przy ul. Bernardyńskiej. – Te relikwie sprawią, że Ojciec Święty będzie fizycznie i duchowo jeszcze bardziej wśród nas obecny – mówił ks. prof. Wojciech Zyzak, który poprosił kard. Dziwisza o wprowadzenie relikwii w Wielką Środę.

Po Mszy św. wręczono nagrody laureatom konkursów literackiego i fotograficznego przeprowadzonych w ramach XIV Dni Jana Pawła II.

Celem Dni Jana Pawła II, jest upamiętnienie postaci papieża Polaka i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Hasłem przewodnim XIV edycji był „UNIWERSYTET”.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej