Connect with us
elephant 244185 960 720 - Handel zagrożonymi gatunkami zwierząt

Opinie

Handel zagrożonymi gatunkami zwierząt

We współczesnym świecie sporo mówi się o tym, że zagrożone gatunki zwierząt często padają ofiarą przemytu. Nie zmienia to jednak faktu, że problem ten stale jest aktualny, a jego skala naprawdę ogromna.

Czołowe miejsce w handlu zwierzętami zajmują Chiny. To właśnie tutaj na rzecz tradycyjnej medycyny ludowej trafia mnóstwo zwierząt z całego świata.

W Azji powszechnie istnieje przekonanie, że żółć niedźwiedzia jest lekarstwem na stany zapalne i infekcje bakteryjne. Zwierzęta te często od najmłodszych lat przetrzymywane są w klatkach ograniczających ich ruchy i karmione są pokarmem jedynie stymulującym produkcję żółci w organizmie. Brak ruchu powoduje u nich zanik mięśni, a długotrwały niedobór odpowiednich składników pokarmowych prowadzi do śmierci. Niedźwiedzie umierają powoli w męczarniach, czasem nawet przez kilka lat.

Tygrysy są cenne nie tylko ze względu na swoje futro… uważa się, że spożycie ich sproszkowanych części ciała przez mężczyzn działa jak viagra.

Łuski pangolina, którego populacja bardzo znacząco spadła ostatnimi czasy według osób praktykujących medycynę chińską ma działanie wspomagające wątrobę i żołądek. W 2019 roku zatrzymano największy udokumentowany w historii przemyt tych zwierząt.

Takich przykładów jest mnóstwo…

Od handlu kością słoniową, po wytwarzanie pasków, butów, czy torebek ze skóry waranów.

Trafiając na chiński targ często możemy się natknąć na pseudopamiątki, w których główną rolę grają zwierzęta. Za kilka dolarów można kupić malutkiego żółwia skórzastego zamkniętego w plastikowym woreczku, który pełni funkcję breloczka. Po kilku dniach takie zwierzątko umiera, a nabywca wyrzuca je do kosza, jak zużytą chusteczkę.

Mięso czarnego gibona, łapa pandy wielkiej, czy łuskowiec… To tylko nieliczne przykłady azjatyckich “rarytasów”, które również trafiają do Europy, czy Ameryki. Zwierzęta te mimo, iż żyją na z pozoru chronionych obszarach bez przeszkód trafiają na stoły najbardziej wymagających “smakoszy”. Dzieje się to za sprawą łapówek wręczanych pracownikom parków narodowych. Ludzie ci na co dzień broniący kodeksu ochrony przyrody w bardzo prosty sposób pozwalają się przekupić, mimo, iż wiążę się to z cierpieniem ich podopiecznych.

Na świecie powstaje coraz więcej prywatnych ośrodków, których celem jest ochrona zwierząt padających ofiarom kłusowników, czy przemytników i odbijane są w większości podczas zorganizowanych interwencji. Opiekunowie nie mają łatwo, gdyż każdego dnia muszą mierzyć się z aktami jawnej przemocy, czy wandalizmu, których prowokatorami są osoby, związane z zabójczym interesem. Desperackie zachowania często spowodowane są skrajnym ubóstwem tych ludzi, gdzie nielegalny handel jest ich jedynym źródłem utrzymania.

Popyt na towary zwierzęcego pochodzenia wiążę się z częstszymi aktami kłusownictwa. Jedynym sposobem na wygranie tej ciężkiej walki jest zwiększenie świadomości ludzi w tej kwestii. Bo wysokie kary, czy zaostrzone prawo nie wiele dają.

Z roku na rok coraz więcej firm odzieżowych otwarcie rezygnuje z używania w swej produkcji skór i futer zwierząt, przerzucając się tym samym na ich sztuczne, ekologiczne zamienniki. Popularnością na szeroką skalę zaczynają się cieszyć diety wegetariańskie, bądź wegańskie, co jest bardzo dobrym znakiem.

Meta jest jeszcze daleko, ale jesteśmy na dobrej drodze, aby zaprzestać cierpieniu zwierząt i zwiększyć ich populacje. Takim przykładem może być np. panda wielka, która dzięki ogromnym staraniom oficjalnie nie jest już na liście zagrożonych gatunków.

Pandemia COVID-19 chwilowo osłabiła rynek przemytniczy, lecz nie oznacza to, że problem ten odchodzi w niepamięć, czy usprawiedliwia zbrodniarzy od dokonanych zbrodni.

Bo kimże jest człowiek, aby decydować o losie innych żyjących istot?

Tekst: Dominika Magdalena Mąka, zdjęcie: Pixabay.com

Źródła:
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/handel-zagroznymi-gatunkami-20-mln-dol-9090.html
https://pomagam.wwf.pl/darowizna/ochronadzikiejprzyrody

Continue Reading
You may also like...

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top