Connect with us
farma swietokrzyska zdjecie - GUS: Spada liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce, ale ich powierzchnia rośnie

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

GUS: Spada liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce, ale ich powierzchnia rośnie

W 2019 roku w naszym kraju znajdowało się 15,3 tys. gospodarstw ekologicznych. To o 20% mniej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS. Najwięcej gospodarstw ekologicznych mają województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie i mazowieckie. W sumie te trzy regiony odpowiadają za niemal 45% wszystkich gospodarstw ekologicznych w Polsce. Eksperci Farmy Świętokrzyskiej zwracają uwagę, że chociaż liczba gospodarstw ekologicznych w naszym kraju spada, ich areał oraz wydajność produkcji rosną. W 2019 roku powierzchnia ekologicznych użytków rolnych wynosiła 507,6 tys. ha, co oznacza wzrost o niemal 5% w porównaniu do poprzedniego roku.

Z danych Eurostatu podsumowujących 2018 rok wynika, że w Unii Europejskiej udział gospodarstw ekologicznych w ogólnym areale rolnym wynosi 7,5%. Dominuje pod tym względem Austria (24,1%), następnie Estonia (20,6%) oraz Szwecja (20,3%). Polska w tym zestawieniu znajduje się przy końcu stawki z udziałem na poziomie 3,3%. Warto jednak odnotować wzrost powierzchni ekologicznych użytków rolnych zanotowany w 2019 roku, co stanowi tendencję zgodną z tą obserwowaną na zachodzie Europy.

Liczba gospodarstw rolnych, które są ekologiczne spada. Nie jest to jednak nic zaskakującego. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nastąpił dynamiczny rozwój tego typu rolnictwa. W latach 2004-2013 liczba gospodarstw stosujących ekologiczne metody produkcji oraz powierzchnia ekologicznych użytków rolnych wzrosły ponad siedmiokrotnie. Nie wszystkie jednak przetrwały próbę czasu. W latach 2014-2018 notowana była tendencja spadkowa. Teraz jednak widać rosnącą specjalizację i rozwój tych gospodarstw, które na rynku zostały. Ich liczba jest mniejsza, ale uprawiany przez nie areał rośnie. Zwiększa się również wydajność produkcji – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Liczba spada, wydajność i powierzchnia rośnie                

Z danych GUS wynika, że w 2019 roku liczba gospodarstw stosujących ekologiczne metody produkcji rolniczej wynosiła 15,3 tys. To o 3,9 tys. mniej niż w 2018 roku, kiedy było ich 19,2 tys. Najwięcej ekologicznych gospodarstw znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim (17,4% ogółu gospodarstw ekologicznych). Natomiast w pięciu regionach Polski liczba gospodarstw ekologicznych przekracza tysiąc. Są to: warmińsko-mazurskie (2,6 tys.), podlaskie (2,4 tys.), mazowieckie (1,7 tys.), lubelskie (1,6 tys.) oraz zachodniopomorskie (1,5 tys.). W sumie te regiony odpowiadają za ponad 65% wszystkich gospodarstw ekologicznych. Najniższy udział użytków ekologicznych w ogólnej powierzchni użytków rolnych odnotowano w opolskim, śląskim oraz kujawsko-pomorskim.

Województwo świętokrzyskie, w którym znajduje się nasze certyfikowane gospodarstwo rolne, znajduje się mniej więcej w połowie stawki, jeżeli chodzi o liczbę takich gospodarstw rolnych. Jest ich w sumie 557 i zajmują niemal 9 tys. ha. powierzchni. W porównaniu rok do roku w województwie spadła liczba, jak i powierzchnia gospodarstw rolnych, natomiast te, które zostały są bardzo wyspecjalizowane – mówi Łukasz Gębka.

Średnia powierzchnia ekogospodarstw rośnie

Powierzchnia wszystkich ekologicznych użytków rolnych wynosiła w 2019 roku 507,6 tys. ha. Rok wcześniej ta liczba była mniejsza i wynosiła ok. 485 tys. ha. To pierwszy wzrost zanotowany od 2014 roku.

W związku z tym, że spadkowi liczby gospodarstw rolnych nie towarzyszyło zmniejszenie się ich powierzchni, stąd średni areał znacznie wzrósł. W 2019 roku średnie gospodarstwo ekologiczne miało aż 33 ha. To wzrost o 31% w porównaniu do 2018 roku, kiedy ta średnia wynosiła 25,2 ha. Natomiast w 2017 roku było to jeszcze mniej, bo 24,4 ha.

mat. prasowy.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top