Głos natury – Europa Galante i Fabio Biondi

fabio biondi - Głos natury – Europa Galante i Fabio Biondi

„Cztery pory roku” i wielki powrót Fabia Biondiego do Krakowa! Drugi w tym roku koncert z cyklu ICE Classic zatytułowany Głos natury zabrzmi już 15 czerwca o godzinie 19.30 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Ponad trzy dekady obecności na najważniejszych scenach koncertowych całego świata oraz na rynku fonograficznym sprawiły, że zespół Europa Galante, założony w 1989 roku przez skrzypka Fabia Biondiego, cieszy się wyjątkową renomą, a ich koncerty zawsze przyciągają licznych słuchaczy. Artyści występowali m.in. w Teatro alla Scala w Mediolanie, Concertgebouw w Amsterdamie, Royal Albert Hall w Londynie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia, fantazji, dynamizmu i otwartości nawet najbardziej znane, popularne i ograne dzieła nabierają w wykonaniu włoskiej orkiestry nowych znaczeń. Krytycy często podkreślają wyjątkową charyzmę Biondiego i jego umiejętność inspirowania zespołu.

Cykl koncertów skrzypcowych „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego to nie tylko najbardziej znane dzieło tego twórcy, ale także jeden z najbardziej popularnych utworów szeroko pojętej muzyki klasycznej. Uwagę słuchacza przyciąga w nim nie tylko wirtuozowska partia solowych skrzypiec. W epoce baroku modna była koncepcja imitowania dźwięków natury i tak też dzieje się w koncertach włoskiego twórcy. Uważne ucho wychwyci tu śpiew ptaków, szmer strumienia, szczekanie psa, brzęczenie much, odgłosy burzy, szczękanie zębów na mrozie czy trzaskanie płonącego w kominku drewna. Wszystkie te elementy odnaleźć można również w czterech sonetach, które kompozytor dołączył do pierwszego wydania partytury w 1725 roku. Do dziś nie wiadomo, kto jest ich autorem, ale niektórzy badacze stawiają hipotezę, że był nim sam Vivaldi. Niezależnie od tego „Cztery pory roku” do dziś fascynują chwytliwymi melodiami, żywą rytmiką, humorem i sugestywnością.

Podczas koncertu w ICE Kraków kompozycje włoskiego mistrza przeplatane będą dziełami innych twórców. Pomiędzy „Wiosną” a „Latem” zabrzmi pełna wdzięku suita z semi-opery The Fairy Queen Henry’ego Purcella. Dzieło to jest luźną adaptacją Snu nocy letniej Williama Szekspira. Zabrzmią także trzy popisowe arie autorstwa George’a Friderica Handla, które z towarzyszeniem Europa Galante wykona znakomita węgierska sopranistka Emőke Baráth. Ich teksty nie przypadkiem związane są z tematem natury. Pomiędzy „Latem” a „Jesienią” zabrzmi Like clouds, stormy winds them impelling z oratorium The Triumph of Time and Truth, a następnie Finché d’un zeffiro soave z opery Ezio. „Jesień” i „Zimę” oddzieli zaś pełna energii aria Da tempeste z Giulio Cesare, którą w ostatnim, trzecim akcie tej opery śpiewa Kleopatra uradowana z powrotu Juliusza Cezara.

Bogaty i zróżnicowany program koncertu Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego z pewnością dostarczy melomanom wielu wrażeń!

Na koncert zapraszamy 15 czerwca o godzinie 19.30 do Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Bilety i karnety na trzy tegoroczne koncerty są dostępne tutaj: https://kbfbilety.krakow.pl/kategorie/ice-classic-

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!